Akçansa, Türkiye’nin ve 
yakın coğrafyanın ilk, Avrupa’nın en büyük 
Atık Isı Geri Kazanım Tesisi’ni kurdu.

Editör
13.10.2011

Türk çimento sektörünün lideri Akçansa’nın, sürdürülebilir büyüme odaklı yatırım zincirinin en önemli halkalarından biri olan Çanakkale Fabrikası Atık Isı Geri Kazanım Tesisi düzenlenen bir törenle devreye girdi.

Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın ilk, Avrupa’nın en büyük kapasiteli tesisi olan Akçansa Atık Isı Geri Kazanım Tesisi, klinker üretim sürecinde proses fazlası olarak açığa çıkan ısıdan yıllık 105 milyon kWh enerji üretecek.

Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal, 24 milyon dolar yatırımla kurdukları tesisle Türkiye’de bir ilke daha imza attıklarını belirterek, “Çanakkale Fabrikamızda ihtiyaç duyulan enerjinin %30’unu atık ısıdan sağlayacağız.

Tesisimiz, Akçansa için sağlayacağı enerji tasarrufunun yanı sıra Türk ekonomisi için de katma değer yaratacak. Ayrıca yıllık 60 bin tona yakın karbondioksit salımını da engelleyerek, daha yaşanabilir bir dünya için katkıda bulunacak” şeklinde konuştu.

Sabancı Holding Çimento Grubu Başkanı Mehmet Göçmen de “Türkiye gibi büyüyen bir ekonomide, çimento sektörünün rekabetçi yapısını koruyabilmesi için bu tarz yatırımların hayata geçirilmesi büyük önem taşıyor” dedi.

Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, yakın coğrafyamızın çimento sektöründe cazip yatırım fırsatları sunduğunu belirterek, “Ortağımızla birlikte, bu fırsatları titizlikle değerlendiriyoruz” dedi.

HeidelbergCement Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bernd Scheifele de Sabancı Grubu ile 15 yıldır devam eden işbirliklerini geliştirmek niyetinde olduklarını söyledi.

Ülkemizdeki yaşam kalitesinin yükselmesi için 40 yıla yakın bir süredir Türk çimento sektörüne öncülük eden Akçansa sürdürülebilir gelecek hedefiyle Çanakkale’de kurduğu Atık Isı Geri Kazanım Tesisi’ni devreye aldı.

24 milyon dolar yatırımla hayata geçen Atık Isı Geri Kazanım Tesisi’nin açılış töreni; Çanakkale Vali Vekili Hüseyin Kulözü, Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, HeidelbergCement Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bernd Scheifele, Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı Mehmet Göçmen, Akçansa Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Daniel Gauthier, Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal’ın yanı sıra Akçansa çalışanları ve Çanakkaleli vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi. 

Akçansa bir kez daha sektöre öncülük ediyor…

Akçansa’nın doğal kaynakları optimum kullanarak, gelecek nesillerin ihtiyaçlarının karşılanmasına ve kalkınmasına imkan verecek şekilde sürdürülebilir başarı hedeflediğini belirten Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal, “24 milyon dolarlık yatırımla hayata geçen bu tesis, 2008 yılında yine Çanakkale’de hayata geçirdiğimiz 2. üretim hattımızdan sonraki en büyük projemizdir.

15,2 MW kapasiteli olan tesiste yıllık 105 milyon kWh elektrik enerjisi üretecek ve böylelikle Çanakkale Fabrikamızın elektrik tüketiminin yaklaşık %30’unu karşılayacağız.

Akçansa olarak atık ısıdan elektrik enerjisi üreten ilk tesisi, Türkiye Çimento Sanayi’ne kazandırmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu tesis, aynı zamanda yakın coğrafyamızdaki ilk, Avrupa’daki en büyük kapasiteli tesis olma özelliğini de taşıyor” şeklinde konuştu.

Atık Isı Geri Kazanım Tesisi’nin sağladığı enerji tasarrufuyla yılda 60.000 ton karbon salımını engelleyeceğini, bunun da yaklaşık 2,7 milyon ağacın bir yılda saldığı oksijen miktarına denk geldiğini belirten Gürdal, sözlerine şöyle devam etti:

“Tesisimizi Gönüllü Karbon Piyasası’nda (Voluntary Emission Reduction - VER) tescil ettirmek için başvurduk. Sosyal ve toplumsal değerleri göz önünde tutan ve en yüksek prestijli kategori olan Gold Standard sertifikası almak için halen devam etmekte olan sürecin, Ekim ayının ortalarında tamamlanmasını bekliyoruz.

Sertifikayı almamızı takiben, 1 yıllık izleme sürecinden sonra karbon kredisi için sertifikalandırma yapabileceğiz. Böylece karbon ticaretinden yılda yaklaşık 261.000 Euro gelir elde edebileceğiz. Bu rakamın önemli bir bölümünü de yine sosyal projelere yönlendireceğiz.”

Atık Isı Tesisi, enerji yoğunluğunun azaltılmasına katkı sağlayacak

Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı Mehmet Göçmen de açılışta yaptığı konuşmada, 100. yılını kutlayan çimento sektörünün Türk ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu, ancak enerji yoğunluğunu azaltma yönünde ciddi çaba harcayacak bir konumda olduğunu söyledi.

Göçmen, “Bu tesiste üretilecek 105 milyon kwh’lik enerji eğer kömürle çalışan bir termik santralde üretilseydi, 47 bin ton kömür yakmak gerekecekti ya da bunun ısıl eşdeğeri olan doğalgaz veya petrol kullanılacaktı.

Türkiye gibi büyüyen bir ekonomide, çimento sektörünün rekabetçi yapısını koruyabilmesi için bu tarz yatırımlar büyük önem taşıyor” diye konuştu.

Akçansa’nın hedefi, bölgesel liderlik…

Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul da çimento sektörünün Sabancı Topluluğu’nun kendisi için belirlediği ana stratejik iş kollarından biri olduğunu söyledi. Akçansa’nın önümüzdeki dönem hedefini ‘bölgesel liderlik’ olarak açıklayan Kurtul, “Bizim gibi güçlü bir bilanço ve kuvvetli nakit akımına sahip bir çimento şirketi için;Yakın coğrafyamız cazip yatırım fırsatları sunmaktadır. Bu fırsatları ortağımızla birlikte, hedeflerimiz doğrultusunda titizlikle değerlendirmekteyiz” dedi.

HeidelbergCement: Türk pazarı bizim için cazibesini koruyor…

Türk çimento sektörünün özellikle ihracat gücüyle dikkat çektiğini belirten HeidelbergCement Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bernd Scheifele ise Sabancı Grubu ile 15 yıldır devam eden işbirliklerini geliştirmek niyetinde olduklarını söyledi.

HeidelbergCement Grubu olarak ekoloji, ekonomi ve sosyal sorumluluk olmak üzere 3 temel yaklaşım üzerine kurulu bulunan bir sürdürülebilirlik anlayışına sahip olduklarına dikkat çeken Dr. Scheifele sözlerine şöyle devam etti:“2020 yılındaki sürdürülebilirlik stratejimizde; iklimin korunması, biyoçeşitliliğe pozitif katkıda bulunmak, sürdürülebilir yapılar için çalışmak ve atık kaynakların kullanımı gibi konularda ön plana çıkıyor.

Bu yöndeki hedeflerimizi yakın bir geçmişte yayınladığımız Sürdürülebilirlik Raporu ile kamuoyuyla paylaştık. Bu noktada Akçansa tarafından hayata geçirilen Atık Isı Geri Kazanım Tesisi’ni de oldukça önemsiyoruz.”

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account