DÜNYACA ÜNLÜ MİMAR,ARAŞTIRMACI VE MİMARLIK PROFESÖRÜ FARSHID MOUSSAVI İSTANBUL’DA!

Editör
13.10.2011

Yapı dünyasının bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi, dünyanın önde gelen tasarımcı ve mimarlarını, tasarımın her alanındaki ilgililer ile bir araya getirerek, sektördeki mesleki iletişim ortamı kalitesinin yükseltilmesini ve dünya tasarım pratiği bileşenlerinin Türkiye’de de eş zamanlı olarak tartışılabileceği ortamların yaratılmasını amaçlıyor.

Bu kapsamda, dünyaca ünlü mimar ve tasarımcıları ağırlayan Yapı-Endüstri Merkezi’nin yeni konuğu, Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda İran doğumlu dünyaca ünlü mimar Farshid Moussavi olacak. 

Moussavi, 29 Kasım 2011 Salı akşamı saat 19:00’da gerçekleştirilecek “Biçim ve Bezeme” başlıklı konferansta, biçim ve işlev ilişkisini irdeleyecek.

Teknolojik, yenilikçi, estetik, fonksiyonel ve çevreci ürünleriyle kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran, sadece Türkiye’de değil, dünyada da ankastre ürünler pazarının lideri olan Siemens Ev Aletleri, mimarlık ve yapı kültürünün geliştirilmesine yönelik çalışmalarını, ünlü mimar ve mimarlık profesörü Farshid Moussavi konferansına verdiği destek ile sürdürüyor.

Alanında öncü projelere her zaman destek veren Siemens Ev Aletleri, Yapı-Endüstri Merkezi işbirliğiyle dünyanın önde gelen tasarımcı ve mimarlarını, sektörün önde gelen aktörleri ile bir araya getirmeye önümüzdeki günlerde de devam edecek.

“Biçim ve Bezeme” başlıklı konferansında, Harvard’daki çalışmalarına dayanan, “The Function of Ornament” ve “The Function of Form” adlı iki kitabına dayanarak görüşlerini tartışacak olan Farshid Moussavi, günümüz mimarisinde bu konseptlerin etkisi ve rolüne yönelik yapmış olduğu araştırmaları da paylaşacak.

Luis Sullivan ile başlayıp Adolf Loos ile devam eden ve günümüze kadar mimarlarla kuramcıları birbirine düşüren “biçim mi işlevi izler, işlev mi biçimi izler?” tartışmasının modern mimariye yansımasını kentsel ölçekten yapı ölçeğine değin inceleyen mimar, ortaya çıkardığı sonuçları ve bu araştırmaların sonucunda biçim-işlev ilişkisini kendi mimarisinde nasıl konumladığını aktaracak.

Moussavi’nin YEM Yayın tarafından Türkçe’ye çevrilen ve YEM Kitabevi aracılığı ile satışta olan “Biçimin İşlevi” adlı kitabının lansmanı da 29 Kasım tarihinde düzenlenecek bu konferansta yapılacak.

“Biçim işlevi izler.” sözünden yola çıkarak, 19. yy dan beri mimarlar ve kuramcıların kendilerine sorup durduğu “Biçim, işlevi değilse neyi izler?” sorusunu kendine de soran mimar, cevabı çevre, kültür ve kentler çerçevesinde ele alarak bulmaya çalıştığı süreçte elde ettiği bulguları, “Biçimin İşlevi” kitabında okuyucu ile paylaşıyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account