Emir Sultan “yeniden” doğuyor

Editör
13.10.2011

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile yaptığı protokol kapsamında, kentin önemli tarihi eserlerinden Emir Sultan Türbesi ve çevre yapılarında uygulayacağı restorasyon için Ağustos ayında çalışmalara başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanan projeler çerçevesinde Emir Sultan Türbesi’nde çalışmalar  titizlikle devam ediyor.

Namazgah Mahallesi’nde bulunan, İzmir’i alırken şehit düşen ve halk arasında “Emir Sultan” adıyla bilinen Aydınoğulları Beyliği komutanlarından Seydi Mükeremeddin’in naaşının yer aldığı türbenin bahçesinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın dedesi Uşakizade Sadık Bey ve eşi Makbule Hanım ile Aydın Valisi Ahmet Esat Paşa, Kestanepazarı Camii kurucusu Mısırlı Hüseyin Nuri Efendi, İzmir Kadısı Şükrüzade Abdülkadir Paşa gibi devrinin önde gelen isimlerinin naaşları da yer alıyor.

Orijinal hali korunacak

Emir Sultan Türbesi’nin bulunduğu alanda, harabe halindeki aşhane, hamam ve dergah olarak kullanılmış 3 farklı yapı kalıntısı bulunuyor. Restorasyon sonrasında dergah, sosyal amaçlı olarak hizmet verecek.

Hamam yapısı aslına sadık kalınarak restore edilecek. Aşhane buluntularının üzeri ise bir sundurmayla korunacak. Türbe binasının iç ve dış restorasyonu yapılacak.

Hazireye (mezarlık bölgesi) ait mezar taşları tasnif edilerek yerinde korunacak. Bir sanat tarihçisi tarafından yapılacak olan çalışmalarda “araştırma kazısı” da gerçekleştirilecek. Alanda ayrıca bir de güvenlik binası yapılacak.

Çalışmalar hangi aşamada?

-    Hazire  bölgesinde yer alan mezar taşlarının tasnif ve tespit çalışmaları devam ediyor.
-    Türbe’nin içi korumaya alındı. İç ve dış duvar raspaları büyük ölçüde tamamlandı.
-    Türbe’nin kubbe bölümündeki kiremitler kaldırıldı. Orijinaline uygun olarak kubbe ıslahı ve izolasyon çalışması başlayacak.
-    Türbe’nin kubbe altında olası kalem işi bezemeleri ortaya çıkarmak üzere ince boya raspasına başlanılacak.
-    Türbe’nin bahçe bölümünde bulunan ana girişteki eklenti duvarlar kaldırıldı.
-    Dergah yapısında eksik olan duvarların tamamlanmasına devam ediliyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account