Schindler 2012 uluslararası mimarlık yarışmasına başvurular başladı...

Editör
12.10.2011

Schindler Award 2012 Mimarlık Yarışması’na kayıtlar başladı. İki yılda bir düzenlenen ve Avrupa’nın seçkin üniversitelerinin katıldığı Schindler Mimarlık Yarışması’nın bu yılki ev sahibi İsviçre’nin başkenti Bern. Yarışmanın ana teması ise etraflılık ve tüm vatandaşların engelsiz hareket edebilmesi ile karakterize edilen bir tasarım felsefesi olan "Herkes için Erişim."

Yarışmada, mezun olma aşamasında olan mimarların eserleri profesyonel bir jüri tarafından değerlendiriliyor. Yarışma, Avrupa’daki bir üniversitede veya mimarlık okulunda lisans eğitimlerinin son sınıfında olan ya da master eğitimi almakta olan mimarlık öğrencilerine açık.

Türkiye’deki üniversitelerin de katıldığı yarışmada, 2008’de ODTÜ’lü öğrencilerin de bir üçüncülüğü bulunuyor.  Eylül 2011 itibariyle açılan kayıtlar için öğrenciler www.schindleraward.com adresinden online başvuru yapabilir. Son kayıt tarihi ise 30 Nisan 2012.

SCHİNDLER ÖDÜLÜ’NÜN KONUSU BERN

İsviçre’nin başkenti Bern, Schindler Ödülü’nün bu yılki konusu. Sadece 131 bin nüfusuyla 1983’den beri UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Bern,dünyanın en iyi yaşam kalitesine sahip ilk on şehri arasında.

Eski şehir, 15. yüzyılın başlarında yapılmış olan toplam altı kilometreden uzun bina ve pasajlarıyla Avrupa’nın en uzun kapalı alışveriş çarşılarından birine ev sahipliği yapmakla da övünüyor.

2012 Schindler ödülü için seçilen alan mükemmel biçimde korunmuş olan ortaçağa ait binalarıyla eski şehrin geri kalanına tam bir tezat teşkil ediyor.

Merkez tren istasyonundan sadece iki dakikalık yürüme mesafesinde olan kuzeybatı köşesindeki alanda – Güzel Sanatlar Müzesi ve yakında bulunan Aare Nehri gibi – hazineler bulunuyor. Fakat bu güzellikler, alanı göz zevkini bozan bir otopark ve gösterişli bir tren yolu köprüsü ile paylaşmak zorunda.

  Ana caddenin bir tarafında yasadışı satıcılar bulunurken, diğer bir tarafında konserlerin, sinema ve tiyatro gösterilerinin sahnelendiği grafittilerle kaplı kültür merkezine ev sahipliği yapan zıt sokaklarla dolu.

Öğrencilerin kamusal alanın daha iyi kullanımını sağlaması ve bu alanda yerleşik olan değişik kültürel ve marjinal grupları bir araya getirirken kentsel onarım fikirlerini de planlamaya dahil etmesi gerekecek.

Buradaki fikir, mevcut toplumsal kurumların hiçbirini dışarıda bırakmadan bu çevrenin kullanımını ve yoğunluğunu yükseltmek için yeni bir ana plan teklif ederken kamusal alanın genel kalitesini ve erişimini geliştirmek.

BÜYÜK ÖDÜL 25 BİN EURO

Schindler Mimarlık Yarışması’nda büyük jüri on projeyi aday gösteriyor ve kazananlar bu on proje arasından seçiliyor. Finale kalan tüm adaylar ve aday gösterilen üniversitelerin temsilcileri ödül törenine katılmak üzere davet ediliyor ve tüm konaklama ile yol giderleri Schindler tarafından karşılanıyor.

 Bireysel ve üniversite olmak üzere iki kategoride yapılan yarışmaya bireysel katılanlara birincilik ödülü 5000 euro. Schindler Ödülü için en az 12 öğrenciyle başvuruda bulunan üniversitenin birincilik ödülü ise 25 bin Euro. Kazananların yanı sıra jüri özel değere sahip projelere de özel ödül verilebiliyor.
 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account