Çamlıca'nın yeni kulesi böyle olacak

Editör
12.10.2011

 

Çamlıca'daki radyo ve televizyon vericilerinin tek kulede birleştirilmesiyle ilgili proje yarışması sonuçlandı. Mimar İnanç Eray'ın başkanlığındaki proje birinci oldu

Çamlıca'daki radyo ve televizyon vericilerinin tek bir kulede birleştirilmesi amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Çamlıca Tepesi TV ve Radyo Kulesi Fikir Projesi Yarışması sonuçlandı. 161 katılımcının şartname aldığı yarışmaya 34 proje teslim edildi. 19-22 Eylül 2011 tarihleri arasında jüri tarafından değerlendirildi. Yarışma sonuçları 3 Ekim 2011 tarihinde Resmi Gazetede yayımlandı. 

BİRİNCİYE 100 BİN LİRA 

Yarışmanın birincisi Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden Yüksek Mimar İnanç Eray'ın başkanlığındaki mimarlık grubu kazanarak 100 bin liralık ödülün sahibi oldu. 10 kişilik grup olarak hazırlanan projede Stanford ve Cambridge Üniversitesi'nden inşaat mühendislerinin yanı sıra, Juan Camilo Mogollon Somilo, Torsten Broeder, Akif Çınar gibi isimler de yardımcı olarak yer aldı. 65 bin TL'lik ikincilik ödülünü ise Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Dilek Topuz Erman'ın başkanlığındaki grubun projesi kazandı. Üçüncülük ödülüne İTÜ'den Melike Altınışık'ın başkanlığındaki grup layık görülerek 45 bin liranın sahibi oldu. 

UZUNLUÐU 340 METRE OLACAK 

Büyük Çamlıca Tepesi'nde 122 bin 764 m2'lik alan üzerinde 14.000 m2 tasarım alanı olarak planlanan kulenin yüksekliği, 323 metre ile 357 metre arasında opsiyonlu, ortalama 340 metre olarak belirlendi. Maliyeti Ulaştırma Bakanlığı tarafından karşılanacak olan projenin Koruma Kurulu'nun onayının ardından 2011 yıl sonuna kadar uygulanması bekleniyor. 

Kaynak :Sabah

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account