IWES 2011’in amacı temiz çevre ve güçlü ekonomi için geri dönüşüm…

Editör
10.10.2011

Dünyada ve Türkiye’de hayati önem taşıyan ve hızla büyüyen bir sektör haline gelen atıkların geri dönüşümü, ekonomiye tekrar kazandırılması konusu IWES 2011 – 3. Atık Teknolojileri Sempozyumu ve Sergisi’nde tartışılacak.

Sektörel Fuarcılık tarafından 2 – 3 Kasım 2011 tarihleri arasında WOW Convention Center İstanbul’da düzenlenecek IWES 2011’e kamu kurum ve kuruluşları, özel sektörden üst düzey yöneticiler ve akademisyenler katılacak. İki gün boyunca toplam 12 oturum, 2 panel düzenlenecek, toplantılarda 65’in üzerinde bildiri yayınlanacak, sunumlar gerçekleştirilecek.

IWES 2011’e Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İZAYDAŞ gibi kurumların yanında Kazakistan, Kosova ve Pakistan gibi ülkelerden belediye başkanları katılacak.

Temiz çevre, güçlü ekonomi

IWES 2011 Sempozyum Başkanı ve 23. Dönem AKP Rize Milletvekili Ali Bayramoğlu, ekolojik dengenin bozulmasından kaynaklanan sorunları birebir olarak yaşayan insanoğlunun, bu alanda bir bilinç oluşturmaya çalışarak, yarattığı olumsuz etkileri azaltmaya yönelik çeşitli stratejiler belirlemeye başladığına dikkat çekti.

Bayramoğlu, açıklamasında bu stratejiler doğrultusunda, en büyük payı etkin çevre yönetiminin aldığını vurgulayarak ,enerji verimliliği, kaynak tüketimi, atık yönetimi, geri kazanım ve geri dönüşüm konularında verimliliği sağlayan ülkeler, temiz çevreye sahip olurken güçlü bir ekonomiyi de yaratabildiklerini söyledi.

Ali Bayramoğlu, “Atık teknolojileri konusunda her türlü gelişmenin ve teknolojik ilerlemenin takip edilmesi ve yaygınlaştırılması konularının, her yıl olduğu gibi bu yıl da IWES 2011’de gündeme taşınacak.

Üçüncüsü gerçekleştirilecek olan organizasyon, çok sayıda kurum ve kuruluşu bir araya getirerek, sektöre dair sorunların ve çözüm önerilerinin tartışılacağı bir platform oluşturacak. Bu organizasyonda “daha yaşanabilir bir çevre” yaratma çabasında önemli adımlar atılmasını ve açılımlar gerçekleştirilmesini hedefliyoruz” dedi.

IWES 2011 sempozyumunda gerçekleştirilecek oturum ve panellerde aşağıdaki konu başlıkları ele alınacaktır.


·         Evsel Atıkların Yönetimi
·         Atık Su Yönetimi
·         Deniz Kaynaklı Atıkların Yönetimi
·         Sanayi Atıklarının Yönetimi
·         Tıbbi Atıkların Yönetimi
·         İnşaat ve Hafriyat Atıklarının Yönetimi
·         Ömrünü Tamamlamış Lastikler
·         Atık Pil ve Aküler
·         Elektronik Atıklar ve geri dönüşümü
·         Bitkisel Yağ ve Madeni Yağların yönetimi ve geri kazanımı
·         Ölçme, Kontrol ve Laboratuar Teknolojileri
·         Mevzuat ve Uyumlaştırma
·         Biyoteknolojiler ve Termoteknikler
·         Yerel Yönetimlerin Çevre Sorunları
·         Tarım ve Hayvancılık Sektörü Atıkları

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account