TOKİ, tarımköy uygulamaları kapsamında da 23 ilin kırsalında 4 bin 93 konut inşa etti.

Editör
07.10.2011

 

 

Şehir merkezlerine yaptığı konutlar, hastaneler, okullar, stadyumlar gibi ''5 yıldızlı'' projelere imza atan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), tarımköy uygulamaları kapsamında da 23 ilin kırsalında 4 bin 93 konut inşa etti. 

Konutların yanı sıra, yaptığı sosyal donatı alanları, yollar, yeşil alanlar ve çocuk parklarıyla ''modernyaşam alanları'' oluşturan TOKİ, şehrin standartlarını buralarda yaşayanların ayağına getiriyor. 

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, tarımköy uygulamaları kapsamında ''sıfırdan'' köyler inşa eden TOKİ,  23 ilde 4 bin 93 tarımköy konutunu bitirdi, 5 ilde bin 751 konut için ise çalışmalar devam ediyor. 

Konut atağını kırsal bölgelere taşıyan TOKİ, şehirhayatının standartlarını kırsalda yaşayan vatandaşlara sunmak için başlattığı proje kapsamında her bölgenin ihtiyaç ve özelliklerine göre farklı konutlar yapıyor. 

Projenin uygulandığı illerden biri olan Erzurum'da kış şartlarına uygun konutlar istenirken, Mardin ve Şanlıurfa'da yöresel mimarinin ön plana çıktığı konutlar tercih ediliyor. 

Bugüne kadar çoğu ''derme çatma'' evlerde yaşayan vatandaşlar, tarımköy uygulamaları ile çevre düzenlemesi, yeşil alanı, düzenli yolları, alt yapısı, çocuk parkı, okulu ve sağlık ocağı hazır hale getirilenmodern konutlara kavuşuyor. TOKİ, konutların yanı sıra, cami ve köy yaşamının vazgeçilmezleri olan köy odası, ahır ve samanlıkları da unutmuyor. 

Proje, sadece bina yapımını kapsamıyor

Bu arada, tarımköy projesi sadece bina yapımını kapsamıyor. Proje kapsamında toprağı olmayan çiftçilere tarım arazisi ve işletme kredisi veriliyor. Köyün su kaynakları, çayır, mera ve orman alanları da göz önüne alınarak mevcut köy mimarisi ve dokusunun korunmasına özen gösteriliyor. Tarımköyler için ayrıca, sel ve deprem gibi afetlere karşı da zemini sağlam ve korunaklı yerler tercih ediliyor. 

Proje kapsamında dağınık durumdaki yerleşim yerleri bir araya toplanırken, yerel mimari, doku korunarak yenileniyor. Şehirlerdeki standartları aratmayan evlerde oturan vatandaşlara sosyal tesisleri ve altyapısıyla hazır, modern bir köyde yaşama imkanı sunuluyor. 

23 il bitti, sıra diğer illerde...

Tarımköy projeleri kapsamında 23 ilde yatırım maliyeti 341 milyon lira olan 4 bin 93 tarımköy konutu inşa edildi. 

Adana'da 210, Afyon'da 249, Aydın'da 142, Batman'da 196, Bayburt'ta 80, Bilecik'te 122, Bingöl'de 89, Çankırı'da 222, Erzincan'da 420, Erzurum'da 119, Gümüşhane'de 60, Isparta'da 105, Kahramanmaraş'ta 119, Karaman'da 187, Kayseri'de 140, Kırşehir'de 116, Konya'da 200, Muğla'da 127, Siirt'te 225, Sivas'ta 40, Şanlıurfa'da 787, Van'da 78 ve Yozgat'ta 60 konutu bitiren TOKİ, önümüzdeki dönemde Afyon, Erzincan, Kayseri, Karaman ve Şanlıurfa'da bin 751 konut daha yapacak. 

Öte yandan, Afyon, Ankara, Bayburt, Balıkesir, Bursa, Elazığ, Erzurum, Hakkari, Karaman, Kırşehir, Konya, Kütahya, Muğla, Nevşehir, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak ve Tunceli'de de yeni tarımköy projeleri için talep toplanması devam ediyor. 

Kaynak : AA

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account