Avrupa'nın en büyük adliyesinde işletmeciler de çalışanlar da vatandaşlar da isyanda Adliye binasında uygulanan fahiş fiyatlar Çağlayan AVM yorumlarına neden olurken, işletmeciler de satışlardan şikayetçi

Editör
03.10.2011

Avrupa’nın en büyük adliyesi olan Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda sorunlar erken baş gösterdi. Milyon dolarlık ihalelerle adliyenin işletmelerini alan girişimciler, büyük bir zararla karşı karşıya kaldı. Hizmetlerin fiyatları da fahiş olunca, adliyede çalışan memurlar, avukatlar ve adliye binasına gelen vatandaşlar isyan etti. İstanbul’un yeni adalet sarayı için şimdiden, “Çağlayan AVM” yorumları yapılmaya başlanıldı.

Seyyar çay arabaları

19 katlı adliye binasında 49 çay ocağı, 2 kafeterya ve 2 yemekhane bulunuyor. Adliyedeki küçük bardak çay fiyatı 1 TL. Ancak bununla da yetinmeyen çay ocakları, adliye binası içeresinde seyyar çay arabaları dolaştırıyor. Bu arabalarda çay, kahve ve meşrubatın yanı sıra poğaça ve simit de satılıyor. Hedeflerinde ise adliye koridorlarında bekleyen avukat ve vatandaşlar var.

Çay ocakları beni bitirdi

2 kafeteryanın işletmesini yıllık 10 milyon 643 bin TL bedel ile alan Demirhan grubu ise, çay ocaklarının kendilerini batırdığından şikayetçi. Her gün adliye binasına 70 bin kişinin geleceğini düşünen ve planlarını bunü göre yapan Adil Demirhan, gözünü dünyanın en büyük adliyesi olacak Kartal’daki adliye binasının ihalesine de çevirmişti. Ancak rakamlar beklenenin altına olunca, Demirhan büyük umutlarla girdiği kafeterya ihalesinde zarara uğradı. Demirhan, “Bize devletin yaptığı araştırmada adliyeye günde ortalama 70 bin kişi geleceği söylendi. Kafeteryaya da ortalama 10 bin kişinin girebileceği hesaplandı. Bizde hesabımızı ona göre yaptık. Ancak şuanda kafeteryamıza günde 500 kişi bile zor geliyor. Şuanda biz zarar ediyoruz. Rakam bize söylenenin çok altında. Birde çay ocakları ile yarışıyoruz. Bize çok büyük sıkıntı çıkarıyorlar. Seyyar arabalar ile sabahları poğaça, simit ve çay satıyorlar” dedi.

Yemeklerini evden getiriyorlar

İşletmeciler zarar etmekten şikayetçiyken, adliye çalışanları ve avukatlar ise fiyatlardan şikayetçi. İhalesi özel bir firmaya verilen yemekhanede bir günlük yemek personele 5 TL’ye satılırken personel dışındaki kişiler ve avukatlar yemeği 9 TL’ye yiyor. Daha önceleri yemeği 2 liraya yiyen personelin birçoğu yemekhaneye çıkmak yerine evden getirdikleri yemeklerle idare ediyor.

Hakimler yaralandı

326 duruşma salonu, 267 savcı odası, 442 hakim odasının bulunduğu adliyede, personeller yoğunluktan dolayı sık sık asansörlerde kalmaktan şikayetçi. İnşası yeni tamamlandığı halde granit kaplamalarda kırılmalar ve çatlamalar meydaha gelirken, adliye çalışanlarının en büyük korkusu ise asma tavanlar. Kablo ve boru sisteminin geçirildiği tavanlardaki metal kapakların (mazgalların) binadaki camların açılmasıyla birlikte oluşan rüzgarla yerlerinden çıkarak düşme tehlikesi sonucu yaralanan hakimler var. Bazı tuvaletlerin taşarak kalemleri lağım suyunun basması ise bir diğer problem.

Kaynak:Vatan

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account