Formula 1 Singapur Gece Yarışına Damgasını Vuran Türk Firması Genpower Jeneratör, Türkiye’yi Başarı ile Temsil Etti!

Editör
28.09.2011

 

Formula 1 sezonunun 14. turu ve tek gece yarışı olan Singapur Grand Prix'sinin pist aydınlatmasını gerçekleştiren Türk firması Genpower Jeneratör, görevini başarıyla yerine getirdi.
 
Singapur kentinin merkezindeki Marina Bay bölgesinin caddelerinde yapılan gece yarışının aydınlatma çalışmasını alabilmek için her yıl dünyanın önde gelen jeneratör firmaları kıyasıya mücadele ederken, bu yıl mücadelenin galibi Türkiye'deki jeneratör firmalarından olan Genpower oldu. 2011 sezonunun ''en prestijli'' yarışı olarak nitelendirilen Singapure Grand Prix'sinde yarış pisti, firmanın Ankara'daki jeneratör fabrikasında üretilen jeneratörlerin bu kente getirilmesinin ardından 45 günlük çalışmanın ardından aydınlatma başladı. Türk firması, Singapur Grand Prix'sine 28 adet 550 KVA gücünde jeneratör ve toplamda 15 MW santral ile kesintisiz aydınlatma desteği sağladı. Genpower firmasının jeneratörlerinin sağladığı elektrikle yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki pistte bulunan bin 500'den fazla özel projektör çalıştırdı. Genpower'ın Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Uslu ile Yönetim Kurulu Üyesi, Dış Ticaret Danışmanı ve eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de sezonun en heyecanlı yarışını izlemek üzere Singapur'a geldi. 15 futbol sahasının aydınlatmasına eşdeğer olan bu gücü sağlamak için yarışan tüm firmaların arasından bir Türk firmasının sıyrılması ve bunu başarıyla gerçekleştirmesi, sektörde de uluslararası boyutta ses getirdi. 
 
''TÜRKİYE'NİN BAŞARISI''
Genpower Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Uslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2000 yılında ilk jeneratör fabrikasını kurduğunu, sonra 3 bin, ardından da 11 bin metrekare, şimdi ise 230 bin metrekarelik bir alanda üretim gerçekleştirdiklerini söyledi. Kendileri açısından lojistiğin önemli olduğunu, o yüzden pazara yakın olduklarını ve dünyaya açıldıklarını belirten Uslu, jeneratör sektöründe dünya yedinciliğinden altıncılığına yükseldiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:  ''Türkiye'de pazar lideriyiz. Dünyada ise ilk 3 firma ABD'li. İnanıyorum ki, önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu sektörde dünya 4'üncüsü olacağız. Geçen yıl Singapur'da bir toplantı yapıyorduk. Bu toplantıda Formula 1'in gece ışıklandırmasını almayı kafama koydum. Çok uğraş verdik, 4 ay gibi bir zaman mücadele ettik. Kürşad Tüzmen'in de desteğiyle rakiplerimizin bizi kötülediği bir dönemde, zoru başardık. Kolay olmadı, tabiri caizse kurdu kendi yuvasında vurduk. Böyle bir organizasyonda söz sahibi olmak, bizi gururlandırdı. Türkiye adına, daha nice böyle başarılara imza atacağımızı şimdiden Türk milletine söz veriyorum. Bu başarı Genpower'ın değil, Türkiye'nin başarısıdır.'' 
 
SİLAHLI JENERATÖR NÖBETİ 
Uslu, böylesine büyük bir organizasyonda hiç bir şeyi şansa bırakamayacaklarını belirterek, felaket senaryosunu bile hazırladıklarına işaret etti. Bu kapsamda olası sabotaj ihtimalinin bile değerlendirildiğini anlatan Uslu, ''Böylesine önemli bir organizasyonda, son günlerde önemli adımlar atarak, bütün jeneratörlerin bulunduğu bölgeleri denetim altına aldık. Şöyle ki, yarışların yapılacağı bölgedeki bütün jeneratörlerin başına, eli silahlı birer nöbetçi koyduk. Bu görevliler dünden beri işlerinin başındalar ve yarışlar sona erene kadar görevlerine devam edecekler. Böylelikle kötü niyetli kişileri, önemli işin heba olmasında rol oynamasını engelledik. Aldığımız sorumluluğun bilinci ile yarışmanın sorunsuz gerçekleştirilmesini sağlayacağız'' diye konuştu. 
 
''DÜNYA ÇAPINDAKİ ÇALIŞMALARIN MEYVESİ''
Şirketin Dış Ticaret Sorumlusu ve eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ise, Formula 1 yarışlarının dünyada kurumsallaşmış yarışların başında geldiğini söyledi. Bu tür yarışların büyük paraların döndüğü çok büyük bir yarış olduğuna dikkati çeken Tüzmen, ''Bizim burada böylesine bir yarışın içinde aydınlatma işini Türkiye'ye kazandırmamız, firmamızın dünya çapında bir çalışma yaptığını göstermesi açısından çok önemli. Dünya çapında yaptığımız çalışmanın meyvesini, Formula 1 yarışını aydınlatarak aldık. Bizim yaptığımız çalışmaların etkisi bu denli duyulmuyordu, bilinirliği azdı. Ancak, böyle bir organizasyona damgamızı vurunca, bütün dünya Genpower'ın bir Türk firması olduğunu gördü. Bu da gururumuzu okşadı'' dedi. 

BÜYÜKELÇİ GÖKTÜRK 
Türkiye'nin Singapur Büyükelçisi Şafak Göktürk ise, Formula 1 gibi bir yarışta, bir Türk firmasının isminin öne çıkmasının gurur verici olduğunu vurguladı. Böylesine büyük bir yarışta bir Türk Firmasının aydınlatma görevini almasının Türkiye açısından çok büyük bir başarı olduğuna dikkati çeken Göktürk, şunları kaydetti: ''Burada çok kısa bir sürede Türk şirketinin önemli bir organizasyonda Türkiye'nin ismini ön plana çıkarması bizim için gurur oldu. Diğer taraftan bunun uzun vadeli bir getirisi olmasını diliyorum ve istiyorum. O da şu, Türkiye'deki firmalarımızın Asya'da, dünya ekonomik yapısında yeni bir merkez haline gelmesiyle, dikkatleri buraya artan ölçüde çevirmesi lazım. Bu konuda hızlanmamız gerekiyor. Özellikle bu bölgenin pazarlama yapısı, gerekse üretim zincirinin oluşumu açısından Türkiye'nin yakın bölgelerine yaptığı ticari ve yatırım faaliyetlerinden belirli yapıları oluşturmalıdır. Bu açıdan şirketlerimizin buraya gelerek, deyim yerinde ise ellerini taşın altına koyarak bu bölgede pazar aramalı, diğer taraftan da üretim merkezleri konusunda nasıl bir çalışma yapılması gerektiğini görmeleri gerekir.'' 
 
11 YILLIK BAŞARI ÖYKÜSÜ 
2000 yılından bu yana jeneratör üretimi yapan Türk firması Genpower, yaptığı yatırımlarla 11 yıl gibi kısa bir sürede dünya çapında başarı elde ederek, bugün üretiminin yüzde 75'ini, 7 kıtada, başta Doğu Avrupa, Latin Amerika, Afrika, Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri ve Asya-Pasifik ülkeleri olmak üzere, 100'ün üstünde ülkeye ihraç ediyor. Türkiye'de pazar lideri olan Genpower, 6'ncı sırada yer alarak dünyada da adından söz ettiriyor. Türk şirketi, dünya sıralamasında ilk üçe girme hedefini ve gittikçe büyüyen üretim ihtiyacını karşılamak için 2011 yılında 230 bin metrekarelik alana sahip, dünyanın tek çatı altındaki en büyük jeneratör fabrikasını Ankara'ya kurdu. 
 
Müşterilerine geniş bir ürün yelpazesi sunan ve 1 KVA'dan 3500 KVA gücüne kadar kadar dizel, benzinli jeneratörler, kaynak jeneratörleri, aydınlatma kuleleri üreten şirket, ayrıca en kaliteli ürüne ulaşmak için dünyaca kabul görmüş motor ve alternatör üreticileri ile çalışıyor. Genpower, Volvo Penta'nın Türkiye ve Irak'ta tek yetkili mümessilliğini yapıyor ve bu markanın tüm dünyada en büyük kullanıcısı konumunda bulunuyor. 
 
Farklı alanlarda da çeşitli yatırımlar planlayan Genpower firması, elektrik ihtiyacının yoğun olduğu ülkelerde yüksek taleple karşılanması ve işletme maliyeti açısından da son derece tasarruflu olması sebebiyle doğal gaz jeneratör üretimini hedefliyor. 
Türkiye ekonomisine en çok katkı sağlayan ilk 500 firma listesinde en üst sıralarda yer alan Genpower Jeneratör, Uzakdoğu pazarını da kontrol edebilme amacıyla Çin'in Wuxi eyaletinde büyük bir fabrika inşa ederek bu bölgedeki etkinliğini arttıracak. 
 
Dünya'nın en önemli ticaret ve dağıtım merkezlerinden biri olan Singapur'da 4 bin metrekarelik bir alanda satış ve dağıtım merkezi, ayrıca önemli miktarda ürün stoku bulunan şirket Bangladeş, Endonezya, Vietnam ve Hindistan'da da satış ve servis merkezlerine sahip. 
ABD'nin New Jersey eyaletinde de yakında 13 bin metrekarelik alanda satış ve dağıtım merkezi açarak bu ülkenin önde gelen markalarından biri olmayı hedefleyen firma, Avrupa pazarını da Almanya'nın başkenti Berlin'e bağlı Frankfurt Oder bölgesinde 17 bin metrekarelik alanda kurulacak olan fabrika ile kontrol etmeyi hedefliyor. 

Kaynak: İnşaat & Yatırım Dergisi
 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account