Atatürk’ün emriyle 1932’de Kabil’e yapılan ve iç savaşta harap olan hastaneyi Türkiye yaşatacak. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ “Afganistan’ın, Kabil’in sağlık hizmetlerine büyük bir katkısı olan bir merkeze dönüşmesi için somut adımları atacağız” dedi

Editör
26.09.2011

TÜRKİYE, Atatürk’ün emri ile yapılan Kabil’in ilk hastanesi ve tıp fakültesini yeniden canlandıracak. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ büyük bölümü yıkılan ancak üzerindeki ayyıldızın halen görülebildiği bina önünde, Afganistan Sağlık Bakanı Süreyya Dalil ve Yüksek Öğrenim Bakanı Server Daniş’ten bilgi aldı. Bozdağ gazetecilere yaptığı açıklamada, Afganistan’a büyük hizmet veren hastanenin iç savaş nedeniyle şimdi bu hale geldiğini söyledi. Bozdağ, “Burayı yeniden hayata geçireceğiz, yeniden Afganistan’ın, Kabil’in sağlık hizmetlerine büyük bir katkısı olan bir merkeze dönüşmesi için somut adımları atacağız ve burayı da en kısa sürede eski haline getirip hizmete sokma gayreti içerisinde olacağız” dedi.

Dostluğun nişanesi

Hastanenin yeniden hizmete açılmasının Türk-Afgan dostluğuna büyük hizmeti olacağını ifade eden Bozdağ, şöyle konuştu: “Burada zaten çok güzel bir Türkiye sevgisi var. Bizim de o sevgiye layıkıyla bir karşılığımızın olması lazım. O çerçevede de biz buraları Türk-Afgan dostluğunun, kardeşliğinin güçlenmesine vesile olacak önemli eserler olarak görüyoruz. Dostluğumuzun nişanesi olarak bunlar, burada hizmete devam edecektir.” Bozdağ, “Hastanenin yeniden mi yaptırılacağı, yoksa restore mi edileceği” yönündeki soru üzerine ise, “Yeniden bir ekip gönderme ihtiyacı olursa ekip gönderip bakacağız. Eğer restorasyon yapılarak hizmete açma imkanı varsa o yolu deneyeceğiz. Eğer mümkün olmuyorsa asıl proje var, ona göre hareket edeceğiz” diye konuştu.

Afgan Yüksek Öğrenim Bakanı Daniş de, Ali Abad Sanatoryumu’nun Afganistan’da sağlık alanında hizmet veren ilk hastane olduğunu belirterek, “Türk dostlarımız tarafından yapıldı. Daha sonra Afganistan’da sağlık yüksek eğitimi için burası, tıp fakültesi binası olarak kullanıldı. Afganistan doktorları, burada yetiştirildi” dedi.

İlişkiler güçlenecek

Afganistan’da sağlık sektörünün büyük zorluklarla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Daniş, şunları söyledi: “Afganistan halkına en iyi hizmeti verebilmek için bu eksikliklerin giderilmesi gerekiyor. Türk dostlarımız bu hastanenin yeniden yapımı için bir kaç kez Kabil’e teknik heyet gönderdi. Gerekli incelemeleri yaptılar, arazi konusunda da anlaştık, istedikleri yeri temin ettik. Bu hastanenin yapılması ile birlikte Afgan halkının sağlık alanındaki ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında önemli bir eksiklik giderilmiş olacaktır. Tabii ki bu da, Afganistan ve Türkiye arasındaki güçlü ilişkileri daha da güçlendirecektir.”

Yardım sözü

BAKAN Bekir Bozdağ, Afganistan ziyareti kapsamında önce Atatürk Çocuk Hastanesini ziyaret etti. Hastaneyi gezen Bozdağ, yenidoğan ünitesinde tedavi altına alınan bebeklerin sağlık durumu hakkında bilgi aldı. Bozdağ eksikler için yardım sözü verdi.

Kabil’de iç savaş bu hale getirdi

ALİ Abad Sanatoryumu’nun yapımına Atatürk’ün emri üzerine 1926’da başlandı ve 1932’de tamamlandı. Daha sonra tıp fakültesi olarak hizmet veren bina, iç savaş dolayısıyla kullanılamaz hale geldi. Sanatoryum yakınında bulunan Atatürk Çocuk Hastanesi ise yine Türkiye tarafından 1980’li yıllarda kuruldu.

Kaynak:Hürriyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account