Londra’da düzenlenen Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’nde Türk şirketleri şov yaptı.

Editör
26.09.2011

 

Türkiye, Avrupa’da gayrimenkul ödülü rekoru kırdı, şirketler dünya birinciliğine göz dikti.

Londra’da düzenlenen Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’nde Türk şirketleri şov yaptı. Ödül kazanan Türk projelerinden 9’u kendi kategorilerinde Avrupa’nın en iyisi seçildi. Bu projeler dünya birinciliği için yarışmaya da hak kazandı. Londra’daki ödül gecesine adını yazdıran Türk firmaları, 12 Aralık’ta dünya birincisi olmak için gün sayıyor.

BU yıl 17’ncisi düzenlenen Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri kapsamındaki Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’nde Türk firmaları ve mimarları adını üst sıralara yazdırdı. Büyümede dünya ikincisi olan Türkiye’nin performansı her alanda kendini göstermeye başladı. Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörü, Avrupa’da deyim yerindeyse şov yaptı. Toplam 17 kategoride ödül kazanan Türk projelerinden 9’u yarışmaya katılan 21 ülkenin projelerini geride bırakarak Avrupa’nın en iyisi seçildi. Bu 9 Türk projesi, kendi kategorilerinde Asya Pasifik, ABD, Afrika ve Arabistan’ın birinci projeleriyle dünya çapında yarışmak için de hak kazandı. Buna göre 12 Aralık’ta Londra’da düzenlenecek Uluslararası Gayrımenkul Ödülleri töreninde Türkiye’den dünya birincisi çıkması bekleniyor.

En çok ödülü Türkiye aldı

Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri, 5 aşamalı olarak düzenleniyor. Avrupa, Asya-Pasifik, Afrika, Amerika ve Arabistan olmak üzere öncelikle 5 ayrı yarışma düzenleniyor. Bu yarışmalara her ülke kendi bölgesinden katılıyor. Bu 5 yarışmanın birincileri, kendi kategorilerinde 5 ayrı bölgeden gelen ‘en iyi’ projelerle yarışa giriyor. Bunun sonucunda da her kategoride dünyanın en iyisi seçiliyor. Türkiye, yer aldığı Avrupa Gayrimenkul Ödülleri kapsamında bu yıl önemli bir başarıya imza attı. 21 ülkenin katıldığı yarışmada 17 kategoride toplam 38 projeyle ödül topladı. Türkiye’ye 15 kategoride ödülle Kıbrıs yaklaşırken, Belçika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Litvanya, Slovakya gibi ülkeler yalnızca bir kategoride ödül aldı. Türkiye’nin bu atağı yarışma organizatörlerinin de dikkatini çekti ve yarışma kataloğunda Türkiye’den özellikle bahsedildi.

En çok aday da Türkiye’den

Türkiye, Avrupa Gayrimenkul Ödülleri kapsamında en çok ödülü almakla kalmadı, dünya çapındaki yarışmaya da en çok adayı gönderen ülke olarak dikkat çekti. Tüm ülkelerin ödülleri dağıtıldıktan sonra düzenlenen gala gecesinde açıklanan adaylar arasında Türk firmalarının 9 projesi yer aldı. Dünyanın en iyisi olmaya aday projeler arasında Masion T, Nilüfer Residences, Ekopark İstanbul, Sarphan FinansPark, TAO Tower, MHP Ankara Merkez Binası, Magic Ice Buz Müzesi, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve Mall of İstanbul bulunuyor.

Yabancılara satışta önemli

Türkiye’nin uluslararası arenada böyle bir başarıya imza atması, yabancı yatırımcıları Türkiye’ye çekmek ve projelerin satışında da önemli rol oynayacak. Ödül töreninde konuştuğumuz sektör temsilcileri, yabancıların ilgisinden memnun olduklarını ve bazı ortaklık görüşmeleri yaptıklarını söylediler. Ayrıca, mütekabiliyet yasasının kaldırılmasının gündemde olduğu dönemde, projelerin yurtdışında bu şekilde tanıtılması, satış yapılması açısından da önem taşıyor.

Dünyanın en iyisi olmak için yarışacak projeler

En İyi Tek Rezidans Mimarisi: Oral Architects’in projesi MasionT 

En İyi Yüksek Katlı Rezidans Mimarisi: GAD ve Dora Kırmızıtoprak’ın mimarlığını üstlendiği ML Yapı’nın Nilüfer Residences projesi

En İyi Serbest Mimari: Suyabatmaz-Demirel Mimarlık’ın Ekopark İstanbul projesi

En İyi Karma Kullanım Mimarisi: Çamoğlu Mimarlık’ın Sarphan Finans Park projesi

En İyi Ofis Mimarisi: Suyabatmaz-Demirel’in TAO Tower projesi

En İyi Kamu Hizmet Binası: Ahmet Vekik Alp’in mimarisini üstlendiği MHP’nin Ankara’daki Merkez Bina projesi

En İyi Kamu Hizmeti Geliştirme Projesi: Tekeli-Sisa ortaklığının İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı yeni terminal binası 

En İyi Kamu Hizmet Binası İç Mimarisi: Akyürek Elmas’ın Magic Ice Buz Müzesi projesi

En iyi Alışveriş Merkezi Geliştirme Projesi: Torunlar GYO’nun Mall of İstanbul

Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’ni kazananlar

TÜRKİYE’den Avrupa Gayrimenkul Ödülleri kapsamında ödül alan firmalar arasında ise ‘En İyi Çoklu Rezidans’ kategorisinde Space Mimarlık’ın Park One projesi 5 yıldız kazanırken, Ottomare Suites, Astaş’ın Maçka Residences Interıor Desing by Armani Casa, Sinpaş GYO’nun Bosphorus City ve Suyabatmaz-Demirel’in Bodrum Residences projeleri ödüle değer görüldü. 

En İyi Tek Rezidans’ kategorisinde Oral Mimarlık’ın Maison T, Stonehouse ve Skylight projeleri ile Dara Kırmızıtoprak’un Villa Arslan projesi ödül aldı. 

‘En İyi Yüksek Katlı Rezidans’ kategorisinde GAD ve Kırmızıtoprak’ın Nilüfer Residences ve New Ada projeleri ödül kazandı. 

En İyi Serbest Mimari kategorisinde Suyabatmaz-Demirel Mimarlık’ın Ekopark İstanbul projesi ödül kazanırken, ‘En İyi Karma Kullanım Mimarisi’nde Çamoğlu Mimarlık’ın Sarphan FinansPark projesi ve Country Life ile Hakan Kıran’ın tasarladığı Rings İstanbul projesi ödül kazandı.

Torunlar GYO’nun Mall of İstanbul projesi, hem En İyi Karma Kullanım Geliştirme ve En iyi Alışveriş Merkezi Geliştirme Projesi ödüllerini aldı.

En İyi Ofis Mimarisi’nde ise Suyabatmaz-Demirel’in TAO Tower ve Güneşli Kule ile projesi ile Çamoğlu Mimarlık’ın Kartal Kule projesi ödül aldı.

Kaynak: Hüriyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account