Statkraft, Botan Çayı üzerinde kuracağı Çetin Barajı inşaatında, Yüksel İnşaat ve İlci İnşaat işbirliği yapacak. Baraj inşaatı yaklaşık bin 500 kişiye istihdam olanağı da yaratacak.

Editör
23.09.2011

Norveçli devlet enerji şirketi Statkraft'ın Dicle nehri'nin kollarından Botan Çayı üzerinde kuracağı hidroelektrik santralinin inşaatı, Yüksel İnşaat ve İlci İnşaat işbirliği ile yapılacak.

İlci Holding adına yapılan yazılı açıklamada, Adana ve Çorum'da yatırımları olan Norveçli enerji şirketi Statkraft'ın Siirt Botan Çayı üzerinde kuracağı Çetin Hidroelektrik Santrali inşaatını iki Türk şirketi, Yüksel İnşaat ve İlci İnşaat'ın birlikte gerçekleştireceği bildirildi.

Açıklamaya göre, 517 MW kurulu gücü ile Statkraft'ın Norveç dışındaki en büyük hidroelektrik santrali olma özelliğini taşıyan Çetin Hidroelektrik Santrali, iki baraj ve iki santralden oluşuyor. Ana Çetin Barajı'nın 401 MW kurulu gücü ve büyük bir baraj gölü olacak.Daha aşağısında yer alacak Aşağı Çetin'in ise 116 MW kurulu gücünde olması planlanıyor.

460 bin evin elektrik ihtiyacı karşılanacak

İlci Holding Yönetim Kurulu Üyesi Fatih İlci, Statkraft firmasıyla birlikte gerçekleştirecekleri projenin yatırım maliyetinin 500 milyon euro olduğunu belirtti. Projede baraj inşaatlarını İlci İnşaat olarak,Yüksel İnşaat ile birlikte yürütmek üzere imza attıklarını ifade eden İlci, Çetin Hidroelektrik Santrali tamamlandığında yıllık ortalama 1.4 TWh üretimi ile 460 bin evin elektrik ihtiyacı karşılayacağını kaydetti.

Bin 500 kişiye istihdam

Çetin Barajı inşaatının yaklaşık bin 500 kişiye istihdam olanağı da yaratacağını belirten Fatih İlci, bölge için yaratılacak olan ekonomik güç, istihdamla birleştiğinde çok büyük bir proje ortaya çıkacağını ifade etti.

İlci, bölgenin kalkınmasına büyük katkılarda bulunacak olan bu yatırımda imzalarının bulunmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.
 

KAYNAK:Dünya Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account