Nişantaşı’nın mimarı Keten İnşaat, 10 lüks projeye 900 milyon TL yatıracak...

Editör
22.09.2011

 

Yeni binaların yüzde 85’ini inşa etmesiyle ‘Nişantaşı’nın mimarı’ olarak tanınan Keten İnşaat, Levent, Cihangir ve Beşiktaş gibi merkezi semtlerde 900 milyon TL’lik yatırımla 3 yıl içinde 10 projeyi hayata geçirme kararı aldı. Şirket, Taksim Elmadağ’da eski bir kamyon montaj fabrikası arazisini de 100 konutluk lüks bir projeye çevirecek...

1977 yılından beri inşaat sektöründe faaliyet gösteren ve restorasyon faaliyetlerinin yanı sıra Nişantaşı’nda 1985 yılından sonra yeni binaların yüzde 85’ini inşa etmesiyle ‘Nişantaşı’nın mimarı’ olarak tanımlanan Keten İnşaat, İstanbul’un merkezi lokasyonlarında lüks proje atağına geçmeye hazırlanıyor. Bugüne kadar 200 milyon TL’lik yatırımla 48 projeye imza atan şirket, bu kapsamda 2013 yılı sonuna kadar 900 milyon TL’lik yatırımı hayata geçirme hedefi koydu. 

2 bin yeni konut geliyor

Şehir merkezinde gerçekleştirecekleri yatırımlarla büyümeye devam edeceklerini söyleyen Keten İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Keten, “Ekonomik konjonktürdeki gelişmeler ve inşaat sektöründe büyüme beklentisini göz önüne alarak lüks konuta yatırım kararı aldık. 3 yıl içinde hayata geçireceğimiz 10 projeyle 2 bin konut üretmeyi ve 900 milyon TL yatırım yapmayı planlıyoruz. Ciro hedefimiz ise 370 milyon TL” diye konuştu. 

Nişantaşı, Levent, Taksim ve Cihangir’de 4 yeni projeyi hayata geçireceklerini, Beşiktaş’ta ise bir projenin hazırlıklarını yürüttüklerini ifade eden Keten, “Nişantaşı’nda 10, Levent’te 25 adet olmak üzere ailelere hitap eden, lüks ve butik olarak 2 projenin inşaatına bu yıl başlayacağız. Cihangir ve Taksim’de ise yabancı ve beyaz yakalı alıcılara hitap edeceğiz. Taksim Elmadağ’da 1930’lu yıllardan kalma eski bir kamyon montaj fabrikası arazisini de 100 adet konutun yanı sıra sosyal tesislerin de yer aldığı lüks bir projeye çevireceğiz. Taksim’deki Rixos Elysium Suites projesine 50-60 metre mesafede yer alacak. 1.5 yılda teslim edeceğimiz Cihangir ve Taksim projelerine de 2012’de başlayacağız” diye konuştu. Anadolu yakasında Bağdat Caddesi’yle ilgilendiklerini belirten Keten, Kağıthane bölgesinde de kentsel dönüşüm çalışmalarını izlediklerini sözlerine ekledi. 

Girişimciye ‘yatırımcı sepeti’ ile destek oluyor

Dünyanın en önemli mimarlık ofislerinde görev yapan Hollandalı mimar Mark Jouberet ile proje partnerliği yaptıklarını söyleyen Keten, bu işbirliği sonucunda Rotterdam ve İstanbul’da ofis açacaklarını dile getirdi. ‘Yatırımcı sepeti’ uygulamasıyla birikimlerini gayrimenkul sektöründe değerlendirmek ve proje geliştirmek isteyen yatırımcılarla biraraya geldiklerini belirten Keten, arsa ve bina alıp yeni projeyi ortak olarak gerçekleştiren “Yatırımcı sepeti” katılımcılarının öncelikle Keten İnşaat A.Ş. ile çalışmış arsa sahiplerinin yanı sıra, referans ile gelen kişilerden oluştuğunu kaydetti. 

Bina yönetimi ve otopark işletmeciliği de yapıyor

Keten İnşaat, konut sahiplerine bina yönetim desteği veriyor. Otopark işletmeciliği de yapan şirket aynı zamanda Keten EMR şirketiyle Boğaz’daki altı yalı ve farklı lokasyonlardaki pek çok tarihi eserin restorasyon geliştirme projesini de yürütüyor. Grup, Beyoğlu’nda konut, apart otel ve kültür merkezi; Kanlıca’da yalı; Ayvalık ve Assos’da otel; Unkapanı’nda Bizans sarnıcı; Göksu ve Anadolu Hisarı’nda müstakil konut; Bursa Cumalıkızık’ta konut restorasyonu projelerine devam ediyor. 

Kaynak : AA

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account