Ekonomide olmazsa olmaz "Üretim, Yatırım, İstihdam, İhracat" | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
İnşaat&Yatırım Sayı 163
Şubat 2018 Sayı 163
08 ARALIK 2017, Cuma 10:01:45
Ekonomide olmazsa olmaz "Üretim, Yatırım, İstihdam, İhracat"
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
Ekonomide olmazsa olmaz üretim, yatırım, istihdam ve ihracattır fakat unutulmaması gereken bir şey de ülke ekonomilerinin tasarrufları olması gerekir. Bu yatırımlar mevduat, BES, hazine bonoları, altın, borsa gibi bazı enstrümanlarla değerlendirilmelidir.

2017 yılı son çeyreğine girerken, 2018 yılı ile ilgili nasıl geçeceğine dair belirsiz düşünceler sorgulanmaya başlandı. Global dünyadaki değişimler, Orta Doğu ve özellikle komşu ülkelerimiz Suriye ve Kuzey Irak'taki gelişmeler kamuoyunu tedirgin ederken, AB ve ABD ile ilgili son gelişmeler karamsarlık ortamı yaratmaktadır. Global dünyayı puzzle parçası olarak düşünürsek, Türkiye'nin jeopolitik konumu ile vazgeçilemez bir parçası olduğunun da altını çizmekte yarar var. Çünkü ne ABD ne de AB, yönünü Batı'ya dönmüş bir Türkiye'den asla vazgeçemez.

Türkiye İran ve Rusya ile yakınlaşırken, bu yakınlığı ABD ve AB'ne diplomasi yoluyla koz olarak kullanmalı, asla ayrışma şekline getirmemelidir. Çünkü bölgemizdeki ABD'nin izlemiş olduğu politika, Türkiye'nin aleyhine bir politikadır. Bölge ülkeleriyle güç birliği yaparak, bu durumu lehimize çevirmek isterken, diplomasi yoluyla da çevirmemiz gerekir. İçinde bulunduğumuz ve önümüzdeki süreç hem siyasi hem de ekonomik açıdan, çok büyük önem taşımaktadır. 

Ekonomide olmazsa olmaz üretim, yatırım, istihdam ve ihracattır fakat unutulmaması gereken bir şey de ülke ekonomilerinin tasarrufları olması gerekir. Bu yatırımlar mevduat, BES, hazine bonoları, altın, borsa gibi bazı enstrümanlarla değerlendirilmelidir. Şirketler/kişiler zora girdiği zaman bu tasarruflarına yönelmelidir. Ülkemizde bu tasarruflar çok az, neredeyse yok derecesindedir. Daha öncede gündeme taşıdığımız gibi gerçek üretim, ihracat yapan reel sektörün her şekilde desteklenmesi gerekmektedir. 

Mahmut KILINÇ 
İnşaat&Yatırım Genel Yayın Yönetmeni
mahmut.kilinc@anba.com.tr


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 137 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları
 


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Deniz Uçağı, Glamour koleksiyon, Peter Rehnström, ZorluEnerjiGrubu, Garanti Mortagage, Talin Saraylı, Ahmet Kaan Koçulu, Nude, Ümit Arpacıoğlu, Intersolar Europe Fuarı, ZWCAD+, 33. Yıl, Abdurrahman Kılıç, (Multi Temperature Zone), ısıtmalı boy dolabı, Borsa, UETD, Adil Tekin, LEED Gold, Isparta TSO, UkraCity, artizan, Özdilek AVM, Kış, İZBAN ile ESBAŞ , Avrupa Residence TEM Projesi, Okan Gedik, TEKFEN Holding, Föy İnşaat, kibrID material,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.