Ekonomi nereye gidiyor? | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 160
Kasım 2017 Sayı 160
İnşaat&Yatırım Sayı 159
Ekim 2017 Sayı 159
İnşaat&Yatırım Sayı 158
Eylül 2017 Sayı 158
İnşaat&Yatırım Sayı 157
Ağustos 2017 Sayı 157
İnşaat&Yatırım Sayı 156
Temmuz 2017 Sayı 156
İnşaat&Yatırım Sayı 155
Haziran 2017 Sayı 155
03 Ekim 2017, SALI 16:38:10
Ekonomi nereye gidiyor?
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
2017 yılına girmeden önce Türkiye ekonomisinin yıl içerisinde çok ciddi sıkıntılar beklediğini yazmıştık. İlk çeyrekte özellikle KGF (Kredi Garanti Fonu) destekli piyasaya yaklaşık 100 milyar dolara yakın para pompalanması, piyasada nispi bir rahatlama yaratırken; yılın ikinci çeyreğine girilirken önemli bir rahatlama sağlamıştır.

2017 yılının son çeyreğine girerken Türkiye ekonomisinde piyasalarda adı konmamış, ciddi bir likidite sıkıntısı hissedilmektedir. 2017 yılına girmeden önce Türkiye ekonomisinin yıl içerisinde çok ciddi sıkıntılar beklediğini yazmıştık. İlk çeyrekte özellikle KGF (Kredi Garanti Fonu) destekli piyasaya yaklaşık 100 milyar dolara yakın para pompalanması, piyasada nispi bir rahatlama yaratırken; yılın ikinci çeyreğine girilirken önemli bir rahatlama sağlamıştır. Adeta oksijen çadırında olan hastaya aşırı oksijen verilerek ayağa kaldırıldı ama ciddi operasyonlar yapılmaması, kalıcı tedbir ve önlemler alınmaması neticesinde piyasalar etkisinde de kötü olmaya adaydır. 2001 krizi Kemal Derviş ile birlikte bankacılık-finans sektörleri ile yapılan reformlar, atılan sağlam temeller üzerine kurulan finans sektörü AK Parti iktidarlarıyla perçinlenmiş, dünyanın en sağlam, en güvenilir bir yapıya sahip konumdadır.

Hükümetin yatırım yapan, istihdam olanağı sağlayan, ihracat yapan adeta elini taşın altına değil, kayanın altına gövdesini sokan girişimci kurum ve kuruluşlara karşı çok acil finans desteği vermesi gerekmektedir. Bu tür yatırımlardan kaynak ihtiyacı olan kuruluşların yatırımlarına sekte vurmak isteyen, adeta üretim, istihdam ve ihracat imkanları sunan kurum kuruluşlara karşı finans sektörünün para musluklarını kapatarak, Türkiye ekonomisine çok önemli darbeler vurmaktadır. Eğer hükümet gerekli tedbir ve önlemleri almazsa Türkiye ekonomisi bundan çok ciddi zararlar görecektir. En çok da dünyada en sağlam, güvenilir bulduğumuz bankacılık sektörü kendi bindiği dalı keserek en büyük zararı kendilerine vereceklerdir. Hükümetin bu konuda ciddi bir önlem alması gerektiğini düşünüyorum. 

Mahmut KILINÇ
İnşaat&Yatırım Genel Yayın Yönetmeni 
mahmut.kilinc@anba.com.tr 


Mahmut KILINÇ

Bu yaz 3578 kez okunmutur..

YORUM YAPIN SZ SZDE!


Adnz (Yorumda grnecek) :
Balk :
Yorumunuz :
Gvenlik Kodu :    
 

Dier Mahmut KILINÇ Yazlar
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
termal, Nihat Aslantaş, Yenibosna, Doğuş Holding, Levent 199 ofis, Kubilay Özerkan, Fuga Loft Koleksiyonu, Light+ , OYDER, Cosmopolitan Koleksiyonu, MuratMüftüler, İvedik, Dentistanbul, Milli Piyango, Astor, “Minnesota mutfak”, Rixos Elysium Suites, Ideal Standard International, Uluslararası Havalimanı Konseyi, Türkiye’nin En Beğenilen ve Tercih Edilen Markaları Araştırması ve Ödül Töreni, KKTC, Musul, Gökhan Güvener, Mobilyakent, AvruparkBahçekent, Hayati Tabanlıoğlu, JCB Avrupa Satış Müdürü Mark Telleck, Ege Yapı Ormanı, Türkerler, Ninova Park Alışveriş,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.