İnşaat sektörünü 3 ana başlıkta toplayabiliriz | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 159
Ekim 2017 Sayı 159
İnşaat&Yatırım Sayı 158
Eylül 2017 Sayı 158
İnşaat&Yatırım Sayı 157
Ağustos 2017 Sayı 157
İnşaat&Yatırım Sayı 156
Temmuz 2017 Sayı 156
İnşaat&Yatırım Sayı 155
Haziran 2017 Sayı 155
İnşaat&Yatırım Sayı 154
Mayıs 2017 Sayı 154
01 Haziran 2017, Persembe 14:24:48
İnşaat sektörünü 3 ana başlıkta toplayabiliriz
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
Birincisi ulaşım, enerji ve altyapı projeleri, ikincisi konut yatırımları, üçüncüsü de konut dışı üstyapı projeleridir. Ulaşım, enerji ve altyapı alanında yaklaşık 1 trilyonluk değere sahip dünya çapında mega projeler olduğunu görüyoruz. Bu yatırımların durması veya yavaşlaması söz konusu olamaz. Söz konusu projeler Yİ, YİD, işletme hakkı devri, kamu - özel sektör işbirlği (PPP modeli) veya tamamı hazine garantili dış kredilerle yapılmaktadır.

2000'li yıllarda ABD & FED ve AB'nin para politikaları sonrasında gerçekleşen para akışı ile, Türkiye'nin de içinde yer aldığı gelişmekte olan ülkelerde hızlı bir kalkınma gerçekleşti. Ülkemiz de siyasi istikrarın da etkisi ile, bu durumdan ekonomik kaynak sağlayarak önemli hamleler yapmıştır. Finansman yapısı sağlam olan ülkemiz, maalesef dış ticaret ve buna bağlı cari açık problemi için radikal kararlar almamış, Türkiye ekoomisinde kronikleşen ve büyük tehlike arz eden sıcak para ve dış kredilere bağlı kalınmıştır. Bunun yanı sıra global piyasalardaki gelişmeler, Ortadoğu'da yaşananlar, Suriye'deki savaş, FETÖ ve terör olayları ülke ekonomisini derinden yaralamıştır. 

2014 yılı Cumhurbaşkanlığı seçimi, yerel ve genel seçimler, iktidar partisindeki genel başkanlık seçimi, bakanlar kurulu değişiklikleri ve şimdi 16 Nisan Referandumu derken, ülkemizde eskisi gibi siyasi istikrardan söz etmek mümkün değildir. Referandumdan çıkacak olan sonuç ülkemizin geleceği açısından son derece önemlidir ancak, çıkan sonucun ekonomide buna bağlı olarak inşaat sektöründe çok ciddi dalganlamalara neden olacağına inanmıyorum.

İnşaat sektörünü 3 ana başlıkta toplayabiliriz. Birincisi ulaşım, enerji ve altyapı projeleri, ikincisi konut yatırımları, üçüncüsü de konut dışı üstyapı projeleridir. Ulaşım, enerji ve altyapı alanında yaklaşık 1 trilyonluk değere sahip dünya çapında mega projeler olduğunu görüyoruz. Bu yatırımların durması veya yavaşlaması söz konusu olamaz. Söz konusu projeler Yİ, YİD, işletme hakkı devri, kamu - özel sektör işbirlği (PPP modeli) veya tamamı hazine garantili dış kredilerle yapılmaktadır. Bu da göstermektedir ki, yurtdışı kaynaklı finansmana bağlı ve bağımlı bir durumdayız. Dolayısıyla Batı ile ilişkileri gerginleştirmemek mega projelere ekonomik kaynak sağlanması açısından da son derece önemlidir. 

Konut projerine geldiğimizde ise yeni projelar & lansmanlar gündemden düşmemektedir. Hükümet konut satışlarını arttırma adına bir dizi önlem almıştır. Fakat, saıtşların yabancılara yapılmasına özen gösterilmeli, teşvik edilmelidir. Bu sağlanırsa cari açığın giderilmesi için önemli bir panzehir elde edilmiş olur.  

Konut dışı üstyapı projeleri ise; ofis - idari bina, AVM, turizm, eğitim, sağlık, kültür, spor ve dini yapılar, endüstriyel tesisler, fabrika ve lojistik yatırımlar olarak sıralanabilir. Aslında bu alandaki projelerde çalışmalar hızla devam etmektedir. Ancak, burada mutlaka önem verilmesi gereken yatırımlar endüstriyel tesis ve fabrikalardır. Ülkemizin geleceği için üretim ve ihracat son derece önemli. Dış ticaret ve cari açığın giderilmesi bu yatırımların gerçekleştirilmesi ile sağlanabilir. Bu yönde hükümet tarafından alınan kararlar ve verilen teşvikler son derece önemlidir. 

Ülkemizin barış ve huzura her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Bunun için tüm siyasiler başta olmak üzere, sivil toplum kuruluşlarının, aydınların ve tüm halkın hoşgörü, birlik - beraberlik içinde olması en önemli meseledir.

İnşaat&Yatırım
Genel Yayın Yönetmeni
Mahmut KILINÇ
mahmut.kilinc@anba.com.tr


Mahmut KILINÇ

Bu yaz 1040 kez okunmutur..

YORUM YAPIN SZ SZDE!


Adnz (Yorumda grnecek) :
Balk :
Yorumunuz :
Gvenlik Kodu :    
 

Dier Mahmut KILINÇ Yazlar
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Serhan Baykal, Alper Dalkılıç, Dr. Funda İnceoğlu, Brilla, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’, Tevfik Ay , ISG Avrasya 2015, Emrah Baki Ulaş, Interlight Fuarı, FF Metal, Şerafettin Turpçu, EndelŞirketlerGrubu, Koramic Yapı Kimyasaları, Köroğlu İnşaat , Sofitel, TopkapıSarayı, Ege Yapı Grup, ErdinçVarlıbaş, Neyzen Yapı Market, Özyurtlar Residence, Selanik Limanı, DoğuşHolding, ÖztürkHolding, TÜGİK, Aykut Çakır , Kürk AVM, SolarTurkey, Tüketici Aydınlatması Araştırması, CNRİMOBMersinMobilyaFuarı, ELA,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.