İlk çeyreğin çok zor geçeceğini vurgulamıştık | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
İnşaat&Yatırım Sayı 163
Şubat 2018 Sayı 163
01 Haziran 2017, Persembe 14:22:50
İlk çeyreğin çok zor geçeceğini vurgulamıştık
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
2017 yılı ilk 3 ayının çok zor geçeceğini herkes gibi biz de vurgulamıştık. Açıkcası ilk 2 ay genel kanıdan ve benim öngörülerimden daha umut verici geçti. Sayın Cumhurbaşkanı'nın "faiz lobisi" olarak hedefe koyduğu finans kesimi, 2016 yılını uğurlarken reel sektöre ve Türkiye'deki 1 milyon civarındaki şirketin büyük bir kısmına, zorluk çıkarmanın ötesinde adeta ticareti felçe uğratacak uygulamalar yaptı.

2017 yılı ilk 3 ayının çok zor geçeceğini herkes gibi biz de vurgulamıştık. Açıkcası ilk 2 ay genel kanıdan ve benim öngörülerimden daha umut verici geçti. Sayın Cumhurbaşkanı'nın "faiz lobisi" olarak hedefe koyduğu finans kesimi, 2016 yılını uğurlarken reel sektöre ve Türkiye'deki 1 milyon civarındaki şirketin büyük bir kısmına, zorluk çıkarmanın ötesinde adeta ticareti felçe uğratacak uygulamalar yaptı. 

Ülkemiz 2001 ekonomik krizinden sonra, AK Parti iktidarıyla tartışmasız önemli bir büyüme sağladı. Unutulmamalıdır ki bu dönemde, dünyada gelişmekte olan diğer ülkelerde de büyük kalkınma hamleleri gerçekleşti. Türkiye'nin maalesef en önemli problemi finansal borçlarıdır. Ülkemizdeki şirketler, dış borç ve bankalardan almış oldukları kredilerle faaliyetlerini sürdürmekte, başarabilirse büyümeye çalışmaktadır. Kısacası, Türkiye'deki şirketler göbeğinden finans kurumlarına bağlıdır. Bizce TBMM, Sayın Cumhurbaşkanı'nın "faiz lobisi" dediği finans kesimiyle ilgili gerekli yasayı çıkararak, finans kesimini istediği formata kolayca getirebilir. 

Finans kuruluşları kâr amaçlı faaliyet gösteren ticari kuruluşlardır. Ancak bu kesim, ekonomik krizlere karşı tartışmasız en sağlam sektör olmalı, zarar görmesi de mutlak suretle engellenmelidir. Finans sektörünün en ufak ekonomik sarsıntılarda kendini bu denli korumaya alması ve çalışmıştığı firmalara kapısını kapatması oldukça düşündürücüdür. Tüm bunlara rağmen yenilemek isterim ki, 2017 yılının ilk 2 ayının olumlu geçmesi umut vericidir. Bunun en önemli nedeni devletin kamu bankaları, kredi garanti fonu ve KOSGEB destekleri ile KOBİ'leri nefes almasını sağlamasıdır. Bu girişimler, var olan ekonomik krizin kar topu gibi büyüyüp bir çığa dönüşmesini engellemiştir. 

Atalarımız çeşitli deyişlerinde de belirttiği üzere mart ayı zordur ancak, 2017'nin üçüncü ayına girdiğimiz şu günlerde, umuyoruz ki ekonomide ve inşaat sektöründe iyi geçecektir. En İyi Uluslararası 250 Müteahhitler Listesi'nde 40 firma ile yer alan inşaat sektörümüz, yurt içinde konut satışlarında iyi gidiyor olsa da, istihdam bazın %9'luk bir azalma söz konusudur. Bu satışlardan çok daha önemli bir konudur. İnşaat sektörü, konuttan ibaret değildir. Sağlık - eğitim - endüstri tesisleri, "bacasız sanayi" dediğimiz turizm yatırımları, ofis projeleri, AVM yatırımları, enerji projeleri, havalimanları, köprüler - otoyollar, sulama - içme suyu projeleri konuttan çok daha öncelikli kalkınma sağlayan, binlerce sektöre lokomotif olan ve güçlü istihdam yaratan alanlardır. "Şu kadar adet konut satıldı" verilerine odaklanmak yerine, inşaatın bu alt dallarında "durum nedir, istihdam ne oldu?", bunlara odaklanmak ülke ekonomisi açısından çok daha önemlidir. Gelişmiş ülkelerde konutun inşaat içindeki oranı %30'ları geçmezken, bizim ülkemizde %60'ların üzerindedir. Böyle bir tablo, sektörün geleceği ve ekonomik açıdan sağlıklı bir tutum değildir, bu konuda acil bir düzenleme yapılmalıdır. 

Son olarak belirtmek isterim ki, Türkiye zor günlerde birlik olabilen, paylaşmasını bilen, zorluklara göğüs geren bir topluma sahiptir. Ne yazık ki son günlerde, sadece siyasiler değil sosyal medya da insanların ayrışmasına neden olmaktadır. Anlaşılmaz bir tutumla ülkede aydın geçinen, özellikle medya sektöründe kamuoyunu etkileyebilecek insanların yanlı tutumları ve insanları ayrıştırabilecek söylemleri üzüntü vericidir. Bu konuda siyasilerin, göz önünde olan insanların ve tüm halkın sağ duyu içinde olmaları önem taşımaktadır. Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli gibi hoşgörü ve sağ duyu felsefesi ile dünyaya örnek olmuş isimleri yetiştiren bu topraklarda ayrımcı bir tutum yerine, onların açtığı yoldan ilerlemek hem ülkemize hem dünyamıza iyi ve güzellik getirecektir.  

İnşaat&Yatırım
Genel Yayın Yönetmeni
Mahmut KILINÇ
mahmut.kilinc@anba.com.tr

 

 


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 275 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları
 


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Avrupapar, bodur, Güneş Enerjisi Santrali, BUV, Mopak, WAFMimarlıkFestivali , Hasan Hilmi ALPER, Ankara Doğal Elektrik Kurumu, İFSAK, CanDinçer , Uluslararası İşbirliği Platformu, Ege Maden İhracatçıları Birliği, Haliçİstanbul, Tiflis, Boğaziçi Üniversitesi , Amerikan Merkez Bankası, DemirRomance, Kocaeli belediyesi, Kale Grubu Yapı Ürünleri , Sıtar İnşaat, Optimal, Emlak Fuarı 2014, Banu Hatipoğlu, Orjin Group, Doğal Afet Sigortaları Kurum, StarColor, MIPIM 2018, Tatsuya Yamamota, Fatma Güldemet Sarı, Bursaray,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.