Küçük çaplı hükümet krizi finans sektöründe ciddi çalkantılara neden oldu | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
İnşaat&Yatırım Sayı 163
Şubat 2018 Sayı 163
01 Haziran 2016, Carsamba 10:50:03
Küçük çaplı hükümet krizi finans sektöründe ciddi çalkantılara neden oldu
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
Yaşanan küçük çaplı hükümet krizi ve global piyasalardaki dalgalanmalar ülkemizde başta borsa, döviz ve faiz cephesi olmak üzere finans sektöründe ciddi çalkantılara neden oldu.

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan küçük çaplı hükümet krizi ve global piyasalardaki dalgalanmalar ülkemizde başta borsa, döviz ve faiz cephesi olmak üzere finans sektöründe ciddi çalkantılara neden oldu. Türkiye, câri açığı çok yüksek olan, dış kredi açısından riskli bir ülke algısından kurtulabilmiş değil. Ortadoğu, Kuzey Afrika ve bölge ükelerde yaşanan çalkantılardan ötürü daha istikrarlı ve güvenli bir liman olarak algılanmakta ve ülkemize para akışı devam etmektedir. Ancak, "bu akış daha ne kadar devam edecek?" sorusu da akıllara gelmektedir. Çünkü Türkiye'nin dış borcu ve ülkemize giren sıcak para hızla artmaktadır. Bu, önümüzdeki yıllar için çok ciddi riskleri beraberinde getirebilir.

Başbakan Binali Yıldırım'ın kurduğu 65. hükümet göreve başladı. Binali Yıldırım, önceki görevi nedeniyle ulaşım, demiryolu yatırımları, hızlı tren projeleri, enerji, altyapı ve havalimanı başta olmak üzere mega projeler içinde en fazla yer alan isimlerden biridir. Bu bilgiler ışığında yeni hükümetin, 2023 vizyonu çerçevesinde yatırımcı bir kimliğe sahip olması bekleniyor. 

Türkiye bilindiği üzere gündeminde olan çok önemli projeleri Yİ, YİD veya kamu-özel sektör işbirliği modelleri ile yapmaktadır. Bunları da çoğunlukla dış finansman kredileri ile gerçekleştirmektedir. Daha önce ihale edilmiş projeler hazine garantisiz ihale edildiği için bu projeleri üstlenen konsorsiyumlar kredi bulma konusunda çok büyük zorluklar yaşamıştır. Hazine garantisi getirilerek, projelerin kredi bulması sağlanmıştır. Önümüzdeki yıllarda da Türkiye'nin atılımlar yapacağı yönünde görüş birliği olmasına rağmen, dış borcun artmaya devam edeceği de öngörülmektedir. İnşaat sektöründe de hareketliliğin süreceği yönünde veriler olmasına karşın, temkinli ilerlemek fayda sağlayacaktır.

Öte yandan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na Kayseri'de yıllarca başarılı belediye başkanlığı yapmış Mehmet Özhaseki'nin getirilmesi çok doğru bir karardır. Bu bakanlığın, şimdiye değin inşaat sektörüne büyük katkılar sağladığını söylemek pek mümkün değildir. İnşaat sektörünün, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan radikal kararlar alması, sektöre yasal düzenlemeler getirmesi ve çeşitli sorunlara yönelik çözümler üretmesi yönünde beklentileri var. Bakanlık bu zamana kadar inşaat sektöründe çok atılımcı bir pozisyonda olmamıştır ancak, Özhaseki ve kuracağı ekibin bu anlamda yenilik getireceği yönünde büyük bir beklenti vardır. 


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 1825 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları
 


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
N’evo Studios Projesi, Türk Havak, İstanbul ZOW 2013, Yap-İşlet-Devret, CampERA, BoschGrubu, Dilim, Sapphire Tower, Polin Kimya, coolBox, Dünya Hayvan Hakları Günü, TOBBTürkiye, Gayrimenkulün Enerjisi Raporu, AlloraBeytepe, 1056 konut, Anadolu Sigorta, NidaparkBomonti, Migros Alaçatı, Ömer Kasap, Qent İstinye, Modern Çizgi, Digiart, MehdiEker, Tepekule Kongre Merkezi, Venedik Ofisleri, ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, Barış Onay, Teşvikiye ve Şişli, Sirpi, Güran Gökyay,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.