"Konut satışları Ocak ayında 1.9 azaldı" | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
İnşaat&Yatırım Sayı 163
Şubat 2018 Sayı 163
25 Nisan 2016, Pazartesi 15:45:37
"Konut satışları Ocak ayında 1.9 azaldı"
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
Türkiye genelinde konut satışları 2016 Ocak ayında geçen yıl aynı aya göre yüzde 1.9 azalarak 84 bin 556 adete geriledi. Aynı dönemde "ipotekli satışlar" diye bilinen kredili konut satışlarındaki düşüş yüzde 19.9'u buldu ve satışlar 26 bin 584 adette kaldı.

TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları 2016 Ocak ayında geçen yıl aynı aya göre yüzde 1.9 azalarak 84 bin 556 adete geriledi. Aynı dönemde "ipotekli satışlar" diye bilinen kredili konut satışlarındaki düşüş yüzde 19.9'u buldu ve satışlar 26 bin 584 adette kaldı. Yabancılara yapılan konut satışlarında ise yükseliş vardı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13.4 artarak 1.462 düzeyine çıktı. 

Bu sayfalarda defalarca vurguladığım üzere, inşaat sektörünü 3'e ayırmak gerekiyor. Birincisi ulaştırma ve enerji başta olmak üzere altyapı yatırımları, ikincisi konut yatırımları ve üçüncüsü de ofis, AVM, eğitim-sağlık-turizm-kültür-spor vs. yatırımlarını kapsayan üstyapı yatırımları. Tabi ülkemizde durum böyle değil, inşaat deyince en çok konut anlaşılıyor. Çünkü, konut herkesi ilgilendiriyor. Haliyle sektör tüm kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor. 

Konutun inşaat sektörü içerisinde aldığı pay yüzde 70'lere ulaşıyor. Konut ülkemizde barınma ihtiyacının yanı sıra, bir yatırım aracı olarak da algılanmakta. Eskiden birikimini döviz, faiz, altın gibi unsurlara yönlediren insanlar günümüzde konutu bir yatırım aracı olarak kullanmakta. Türkiye'de konut stoğu olduğu bir gerçek. Keza, taleplerde de grafiksel anlamda değişimler olduğunu biliyoruz. 

Burada altını çizmek istediğim konu "Marka Konutlar." Alıcıların beklentilerinin yüksek olması, daha nitelikli olmaları ve bankalarla yapmış oldukları işbirliği markalı konutlara olan ilgiyi arttırmaktır. Ama, ikinci konut piyasasında durum pek de iyi değil. Faizlerin yüksek olmasından kaynaklı sıkıntılar söz konusu. 

Ülkemizde yabancıya konut satışında da artışlar var. Suriye'deki savaş, Rusya ile yaşanan gerilim, Ortadoğu'daki gelişmelere rağmen azımsanmayacak düzeyde bir artış söz konusu. Demek ki, yakın coğrafyamızda bu problemler yaşanmasa, Türkiye yabancıya çok ciddi bir gayrimenkul satışı yapabilir ve cari açığın kapanmasında en önemli enstrümanlardan biri olabilir. Türkiye özellikle de İstanbul, altyapı ve ulaşım başta olmak üzere birçok sorununa rağmen Ortadoğu, Kafkaslar ve dünyanın birçok önemli gayrimenkul yatırımcısının ilgisini çekmektedir. İstanbul'da bunu güçlendirmek adına çalışmalar yapılmalıdır. Örneğin kentsel dönüşüm ülkemize sağlayacağı pek çok faydanın yanı sıra bu konuya da destek olabilir. 

Ülkemizde ne yazık ki kentsel dönüşüm doğru uygulanmamakta. Bina bazında yapılan bir kentsel dönüşümün başarıyı getirmesi çok da mümkün değildir. Bina yıkıp-yenisini yapmak ekonomik ve kolay olan yöntem olabilir ancak sağlıklı bir kentsel dönüşüm için mutlaka ada bazında projelendirmeler gerekir. Ayrıca, rantı yüksek bölgelerde kentsel dönüşüm adı altında bina yıkıp - yenileri yapılmaktadır. Hepimiz biliyoruz ki dar gelirli vatadaşlarımızın olduğu bölgelerde kentsel dönüşüme çok daha fazla ihtiyaç vardır. Gerekli çalışmalar acilen yapılmazsa, deprem riski bu bölgelerde daha yıkıcı sonuçlara neden olabilir. Kentsel dönüşüm öncelikle buralarda ve devletin desteği ile olmalıdır. Devlet bunu sağlayacak güce sahiptir. 

Her zaman altını çizdiğimiz bir diğer konu, İstanbul yoğun yapılaşma ve trafik açısından çok ciddi bir risk altında. İstanbul'da tüm yeşil alanlar, otoparklar, kamu binaları, spor tesisleri, stadlar yıkılarak her biri milyon metrekare olan binalar yapılmakla beraber, kentsel dönüşüm adı altında da çok yoğun bir yapılaşma söz konusu. İstanbul'da mevcut sorunlar var ve çözüm yolları da yetersizken, amacından sapmış olan tüm bu çalışmalar kentimiz için adeta bir intihardır. İstanbul'un dünyada marka şehir olması için kuşkusuz birçok şey yapılması gerekiyor. Öncelikli olarak şehri baştan sona saran bir metro ağı örülmeli ve ada bazında, devlet desteği ile yürütülen bir kentsel dönüşümle yoğun yapılaşmanını acilen önüne geçilmelidir. 


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 515 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları
 


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram, Elit Grand Palas Ödülleri, Nakşidil Valide Sultan Türbesi, Mirage Residence, Natura Still , Yenilebilir enerji, Pasifik İttifakı Protokolü, Mercedes Benz Türk, Sanayi Sitesi, Bitez İnşaat , Ensari Şirketler Grubu, Masterpro Saf Akrilik, OAC İKLİMLENDİRME A.Ş., Nissibi, Akşan Yapı, Life Safety , İsmailDoğan, Dünyagöz Hastaneler Grubu , İmamAltınbaş, Capacity, GROHE SilkMove® , Bob Geldof, Dr Ece Ceylan Baba, “En İyi Ofis İç Mimarisi” , Cellini Titan, satış toplantısı, EMLAK Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı , XPS Isı Yalıtım Levhaları, Nükleer Enerji Teknolojileri, Mert Tezçakın,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.