Ülkemizde müteahhitliğin tanımı, doğru ifadesi ve disiplini ne yazık ki eksik... | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 162
Ocak 2018 Sayı 162
İnşaat&Yatırım Sayı 161
Aralık 2017 Sayı 161
İnşaat&Yatırım Sayı 160
Kasım 2017 Sayı 160
İnşaat&Yatırım Sayı 159
Ekim 2017 Sayı 159
İnşaat&Yatırım Sayı 158
Eylül 2017 Sayı 158
İnşaat&Yatırım Sayı 157
Ağustos 2017 Sayı 157
30 Nisan 2015, Persembe 10:58:07
Ülkemizde müteahhitliğin tanımı, doğru ifadesi ve disiplini ne yazık ki eksik...
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
İnşaat; konut, konut dışı ve altyapı yatırımları olmak üzere 3 temel başlık altında toplanmaktadır. Sektör; müteahhitlik, proje-mühendislik-danışmanlık firmalarının yanı sıra sektöre mal üreten-satan-uygulayan 200'ün üzerindeki alt sektör ve 40 bini aşkın ürün çeşitliliği ile dev bir oluşuma sahip.

İnşaat, ülkemizin en önemli ve kuşkusuz lokomotif sektörü. İnşaat; konut, konut dışı ve altyapı yatırımları olmak üzere 3 temel başlık altında toplanmaktadır. Sektör; müteahhitlik, proje-mühendislik-danışmanlık firmalarının yanı sıra sektöre mal üreten-satan-uygulayan 200'ün üzerindeki alt sektör ve 40 bini aşkın ürün çeşitliliği ile dev bir oluşuma sahip.  

İnşaat, başta ekonomik kalkınma ve işsizliğe çözüm sağlama noktasında oldukça önem taşımasına rağmen, ne yazık ki yeterli iş birliği ve disipline sahip değil. Sektörde; mevzuat yetersizliği, iş disiplini eksikliği, standartların yeterince olmayışı gibi çok sayıda düzensizlik baş göstermekte. İnşaat sektöründe; müteahhitlik, kamu yatırımaları-ihaleleri-finansman modelleri, yurt dışı müteahhitlik hizmetleri, kentsel dönüşüm konularında önemli sorunlar devam etmekte... Öyle ki, bir günde kurulmuş şirketlerin yeterli donanıma sahip olmamasına rağmen, dev projelerde yer aldığını görmek bile mümkün. Öte yandan iş güvenliğindeki eksiklikler, sektörün can yakan konularının başında gelmeye devam ediyor. İnşaat malzemeleri üretimi ve kullanımında yeterli standartlar yok. Çevreci ürünlerin kullanımı ve teşviği konusunda ise bilinçleme çok ağır ilerliyor. Ayrıca, yoğun ve düzensiz yapılaşma büyük şehirlerin geleceğini tehdit etmeye devam ediyor. Bunlar, sektörün temel sorunlarından sadece birkaçı... 

Bu sorunlar karşısında çözüm sunacak, inşaat sektörünün tamamını bir çatı altında toplayacak bir oda, oluşum, federasyon malesef henüz yok. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kurumu var olmasına rağmen, çok sayıdaki sorunlar ve sektörün çok farklı katmanlardan oluşması karşısında, yeterli çözümler ne yazık ki üretilemiyor.

Biz, 1985 yılından bu yana inşaat sektörünün kalkınması ve ilerlemesine öncülük etmek amacıyla önemli yayınlara imza atmaktayız. Şimdi ise, inşaatın tüm katmanlarını biraraya toplayacak ve sorunların bütüncül olarak çözümlenmesini sağlayacak yepyeni bir oluşumun, "İnşaat Konseyi"nin temellerini atmak üzere çalışmalarımızı hızlandırmış durumdayız. 

İnşaat sektöründe 100'ün üzerinde dernek olmakla birlikte, bir o kadar da problem mevcut. Ne yazık ki derneklerin, firmaların veya kişilerin bireysel olarak girişimleri bu sorunları çözme noktasında yeterli olmuyor. Biz, "İnşaat Konseyi" ile sektörün tüm katmanlarını bir araya getirmeyi ve söz konusu sorunları doğru tespit etme, kökten çözüm sunma ve inşaatın tüm kollarında ilerleme sağlama adına çeşitli girişimlerde bulunmayı amaçlıyoruz.

"İnşaat Konseyi", sektörün önemli temsilcileri ile yapılan çeşitli toplantılar ve 30 yıllık ANBA deneyimi ile vardığımız bir oluşumdur. Biz, inşaatın sorunlarının çözümlenmesi, sektörün bilinçlenmesi ve kalkınması adına "elimizi taşın altına koymanın çok ötesine geçmiş" durumdayız. Öyle ki, tüm benliğimiz ile bu işe katkı sağlıyoruz.  

"İnşaat Konseyi", tabir-i caizse henüz emekleme aşamasında. Ancak Mayıs 2015 itibariyle bu yepyeni oluşumun geliştirilmesine çeşitli toplantılar ile hız verilecektir. Bu satırlarda tüm detayları anlatmamız mümkün değil. Ancak, tüm dernekleri bir araya getirerek kamuoyu oluşturmak ve ciddi çözümler sunmak konusunda, inşaat sektörünün tüm katmanlarından manevi desteğe ihtiyaç duyacağımızı ve yeni fikirlere açık olduğumuzu vurgulamak istiyorum.


Mahmut KILINÇ

Bu yaz 5356 kez okunmutur..

YORUM YAPIN SZ SZDE!


Adnz (Yorumda grnecek) :
Balk :
Yorumunuz :
Gvenlik Kodu :    
 

Dier Mahmut KILINÇ Yazlar
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Mustafa Çamlıca, ISK-SODEX 2014 Fuarı, Uğur Demirel, Ege Group, DurmuşDilekçi, NR Mühendislik, Hasanpaşa Gazhanes, Mir Holding Yön. Krl. Bşk. İbrahim Mirmahmutoğulları, İstanbul Yatırım Derneği, Studio 13, EÜAŞ, Şükrü Güngör Köleoğlu, Marina, Endülüs, ÖzenKuzu, Mercedes Benz CLA 200 Style, BEDAŞ, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, EvrimKarayel , Ernst&Young, MakyolYaşam, S Ofis, ICSC Pazarlama Ödülleri, Nidakule Göztepe, Mahmut Dereli, İstanbul Cumhuriyet Savcısı, Tuna Taksim Otel, Kanuf, MARKA Rezidans, Ahmet Kocabıyık,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.