Dünyada, Dolar ve Euro paritesinde çok ciddi değişkilik oldu | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
İnşaat&Yatırım Sayı 163
Şubat 2018 Sayı 163
30 Nisan 2015, Persembe 10:55:46
Dünyada, Dolar ve Euro paritesinde çok ciddi değişkilik oldu
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
Dünyada, Dolar ve Euro paritesinde çok ciddi değişkilik oldu. Bu gelişme, Türkiye'de de doların %30'lara yakın artış göstermesine neden oldu.

2015 seçim yılı olmasına rağmen, seçim ekonomisinin izlenmediği ortada. Bu, ülkemizin makro ekonomik dengeleri açısından çok önemli bir gelişme. Seçim öncesi anketlere baktığımızda, hükümetin devam edeceği, dolayısıyla siyasi ve ekonomik istikrarın süreceği tahminine ulaşıyoruz. Fakat seçime yaklaşık 3 ay kala; barış süreci, Ortadoğu'da yaşananlar, dünya ekonomisindeki çalkantılar ve yurt içindeki olası sansasyonel siyasi gelişmelerin seçim sürecini etkileyeceğini de vurgulamak istiyorum.

Seçim sonrası, siyasi iktidar değişmeyecek gibi görünse de, yeni hükümette önemli değişiklikler olacağı aşikar. Ayrıca yeni hükümet ile, önemli reformları içeren yeni bir ekonomi paketinin açıklanacağını da düşünmekteyim. Türkiye'nin reel ekonomisine canlılık getirileceği ve stratejik yatırımların artması yönünde çok ciddi adımlar atılacağının sinyallerini almaktayız. 

Dünyada, Dolar ve Euro paritesinde çok ciddi değişkilik oldu. Bu gelişme, Türkiye'de de doların %30'lara yakın artış göstermesine neden olmuştur. Bu da, ekonomik anlamda tedirginlik yaratmış olsa bile, seçim öncesi olmasına rağmen ciddi bir panik havası yaratmamıştır. İnşaat sektöründe ise bu konuya bağlı olarak herhangi bir olumsuz yansıma görülmemiştir.

Seçim sonrası için öngörülen siyasi, dolayısıyla ekonomik istikrar, ülkemizin makro ekonomisine olumlu yansımaya devam edecektir. Nitekim cari açığın azalıyor ve uluslararası yatırımların Türkiye'ye girişinin devam ediyor olması, uluslararası sermayenin ülkemize duyduğu güvenin sürdüğü anlamını taşımaktadır. Seçim sonrası yeni süreçte; stratejik yatırımlar yapılacak, teşvik paketi değişecek, reel ekonomiye önem verilecek ve dış ticaret açığı ile cari açık azalmaya devam edecektir. 

Bu gelişmeler ışığında gayrimenkul piyasasına bakacak olursak, sektöre duyulan güven artarak devam etmektedir. Yayınlanan çeşitli raporlar, gayrimenkulün her yönüyle gelişmeye devam ettiğini açıklamaktadır. Gayrimenkul sektörü; ihracat, turizm, yurt dışı müteahhitlik gelirleriyle birlikte, ciddi döviz girdisi sağlayan alanlarımızdan biridir. Yakın zamanda, gayrimenkulün bu özelliği ile çok daha fazla öne çıkacağını düşünüyorum. 

Türkiye artık, bireysel gayrimenkul yatırımcıların yanı sıra büyük fonların ve kurumsal gayrimenkul yatırımcılarının da ilgisini çekmektedir. Sektör sadece Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler veya komşu ülkelerin değil, dünyanın farklı ülkelerinin de dikkatini çekmektedir. Yakın gelecekte Türkiye gayrimenkul pazarı tahmin edilemez boyutlara ulaşacaktır. Başta 3. Havalimanı olmak üzere ülke gündeminde olan mega projeler, Türkiye'nin küresel imajına güç katmakta olup, gayrimenkul pazarımızın gelişmesine de önemli bir katkı sağlamaktadır. Dolayısıyla gayrimenkul, uluslararası arenadan çektiği finansal güç ile, ulusal ekonominin güçlenmesine önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu durumun kısa ve orta vadede etkisini daha da artıracağını düşünmükteyim.


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 697 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları
 


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
İstanbul216, Emre Gürcan, FeyzullahYetgin, BTicino MyHOME, Akkuyu Santrali, Türk Emlakçılık Standartları Tebliği, ISH Enerji Fuarı, “Endüstri ve Çözümler”, OTİAD, Turgut Reis Turizm , 20.yaş, Elginkan, Council of Better Business Bureaus, KoçHolding, Şener Şen, FEMSAN, TUI oteli, YavuzIşık, Guo Ping, BESOB, CNR Expo Center - Yeşilköy, Kalb’i , “Burdur Gölü’nü Kurtarma Projesi”, Yütaş, Dr. İffet Onur İlköğretim Okulu, Wilson Associates, YALTES, Kale Trendler, “Kraliçe Ödülü-The Queen’s Award”, Cem Üstgel,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.