Soma faciasında hayatını kaybeden 301 maden şehidine rahmet diliyoruz, tüm ülkemizin başı sağ olsun | Mahmut KILINÇ , İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
İnşaat&Yatırım Sayı 163
Şubat 2018 Sayı 163
İnşaat&Yatırım Sayı 162
Ocak 2018 Sayı 162
İnşaat&Yatırım Sayı 161
Aralık 2017 Sayı 161
26 Eylul 2014, Cuma 17:51:49
Soma faciasında hayatını kaybeden 301 maden şehidine rahmet diliyoruz, tüm ülkemizin başı sağ olsun
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto
Cumhuriyetimizin 100. yılına yaklaşırken maalesef; demokrasi, hukuk devleti, insan hakları, sosyal devlet olgusu, çevre bilinci, din ve vicdan hürriyeti gibi kavramlar yeterince anlaşılamamıştır. Soma faciası bu kavramların sorgulanmasına dair hepimize acı bir ders vermiştir. Bu acıların tekrarlanmaması için ülkemizde demokrasi anlayışı ile birlikte insan hak ve özgürlükleri, etik kavramlarının yeniden gündeme gelmesi şarttır.

Soma faciası özelinde "Suçlu kimdir?" diye sorduğumuzda tabiki kamunun önemli kusurları olduğu açıktır. Dünyada Almanya başta olmak üzere bir çok ülkede yer altı zenginliklerinin çıkarılması için kurulan sistemler ortadadır. Bu konularda ileri olan ülkelerde insan hayatı ile ilgili kayıplar yok denecek kadar azdır. Bizim ülkemizde ise sadece yer altında değil, inşaat sektörü başta olmak üzere birçok alanda ne yazıkki insan kayıpları çok fazla. 

İş kazalarına ve buna bağlı ölümlere dair rakamlar ise korkutucu... İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerine göre Türkiye, ölümlü iş kazalarında Avrupa birincisi, dünyada ise üçüncü sırada. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre ise ülkemizde her gün 172 iş kazası meydana gelirken her gün 4 işçi hayatını kaybediyor. 2014'ün ilk 5.5 ayında ölen işçi sayısı 697 kişi. 

İş kazalarının ve kayıpların fazla olduğu sektörlerden biri olan inşaata baktığımızda, yüksek katlı binaların yoğun olduğu İstanbul, İzmir, Ankara gibi illerde ciddi iş güvenliği zaafiyetleri söz konusudur. İnşaat sektöründe her 100 işçiden 4'ü iş kazası mağduru. Neredeyse her şantiyede insan hayatı hiçe sayılmakta, çok sayıda yaralanmalı ve ölümlü iş kazası yaşanmaktadır. Maden ocakları, inşaat sektörü, ağır imalat sektörleri gibi alanlarda iş güvenliği hassasiyeti en üst seviyelerde olmalıdır. 

Ortada çok hassas bi durum var. Gerek ocaklarda gerekse inşaatlarda ve diğer alanlarda yürütülen çalışmalar; ülkemizde süregelen, ülke ve insan onurunu hiçe sayarak açgözlü ve sadece kâr amaçlı işletme sahiplerinin iş keyfiyetine bırakılmamalıdır. 

İş güvenliğiyle ilgili kanun ve mevzuatların yaptırım güçlerinin arttırılması, uygulanması, Avrupa ve ABD'de kullanılan teknolojilerin ülkemize getirilmesi şarttır. Ayrıca yurt dışında gerek madenlerin çıkartılması gerekse diğer sektörlerde deneyim sahibi olan firmalar ile yerli firmaların işbirliğine gitmesi büyük kazanım sağlayacaktır. Böylece iş zaafiyetini ortadan kaldırmak için uluslararası iş güvenlik firmalarının profesyonelce sisteme dahil edilmesi sağlanabilir. Önümüzdeki 20 yıl boyunca kentsel dönüşüm çalışmalarının sürmesi beklenmektedir. Ayrıca yer altı kaynaklarına olan ihtiyaç artmakta ve bu alanda çalışacak işçilerin sayısında da artış öngörülmektedir. İşte tüm bunları dikkate alınca yaptığımız uyarıların bir an önce dikkate alınması gerekmektedir.

Ülkemizde önemli iş güvenlik yasaları çıkarılmıştır. Ancak bunlar neredeyse her iş yerini aynı kategoride saymaktadır. Riski yok denecek kadar az olan banka, sigorta veya ofis alanları fevkalade denetlenirken başta madenler ve inşaat sektörü olmak üzere ciddi kaza ihtimallerinin yüksek olduğu sektörlerde kontroller fevkalade yetersizdir. Bunun için gerekli ayrımlar yapılmalı ve hukuki yaptırımlar uygulanmalı, ayrıca insan hakları ve etik kurallarına yönelik bilinç düzeyi arttırılmalıdır. 

Mahmut Kılınç-İnşaat&Yatırım Genel Yayın Yönetmeni 


Mahmut KILINÇ

Bu yazı 749 kez okunmuştur..

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mahmut KILINÇ Yazıları
 


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
OKI, Aslan Uzun, EWA/YQ~BA, İstanbul Boğazı Avrasya Karayolu Tüneli, kavşak, İhsan Oğurlu, ElectroluxTürkiye, Entek Isı Sistemleri, Mojito Workshop, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Terminali, Ulu Cami, Bosch Türkiye, HolidayInn, Göztepe Akasya Tower , Fazlı Erdoğan, Yeşil İnşaat, ÇEVKO, BitezYalıları, Okmyedanı, açıldı, Rüzgar Enerjisi Santrali Yatırımcıları Derneği , DAF-TIRSAN Otomotiv A.Ş Satış Temsilcisi Ömer Tuğlu, VestaYemekOdası, Tamer Önaldı, CamOfis, NYSE Euronext Amsterdam, KonyaOvası, Uluslararası Ofis Yönetim ve İç Tasarım Fuarı- Orgatec 2014, Onduline Avrasya, Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Güleryüz,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.