Onaltı Dokuz'da Mülk Sahipleri Ne Yapacak? | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 184
Kasım 2019 Sayı 184
İnşaat&Yatırım Sayı 183
Ekim 2019 Sayı 183
İnşaat&Yatırım Sayı 182
Eylül 2019 Sayı 182
İnşaat&Yatırım Sayı 181
Ağustos 2019 Sayı 181
İnşaat&Yatırım Sayı 180
Temmuz 2019 Sayı 180
İnşaat&Yatırım Sayı 179
Haziran 2019 Sayı 179
Onaltı Dokuz'da Mülk Sahipleri Ne Yapacak?
25 ARALIK 2013, Carsamba 17:41:08
Onaltı Dokuz'da Mülk Sahipleri Ne Yapacak?
Onaltı Dokuz projesinin tıraşlanma döneminde hak sahipleri ne yapacak?
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

İstanbul’un siluetine gölge düşürdüğü iddialarıyla gündeme gelen Zeytinburnu’ndaki 16/9 projesinde mülk edinenlerin haklarını nasıl geri alabileceği merak konusu oldu. Nitekim İstanbul’da benzer mağduriyetlerin yaşanabileceği birçok proje mevcut. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Avukat Cevat Kazma, mahkemece yıkımına karar verilen projede mal sahibi olan kişilerin yaşadıkları mağduriyetin en az kayıpla nasıl giderilebileceğini anlattı. 

 Avukat Cevat Kazma, öncelikle belediyenin hukuka aykırı idari bir işlemde bulunduğunu ve idari işlemlerin hukuka uygunluğunu denetlemekle görevli mahkemelerin de yürütmeyi durdurmadığının altını çiziyor. “Bina tamamlanıp, fiilen kullanılmaya başlandıktan sonra verilen iptal / yıkım kararı sadece inşaat şirketini değil, orada mülk edinen kişileri de ilgilendiriyor. Geç işleyen bir adalet durumu söz konusu. En başta yürütmeyi durdurma kararı verilmiş olsaydı, büyük olasılıkla inşaat şirketi projeyi revize etme yoluna gidecekti ve mülk sahibi olacakların mağduriyeti söz konusu olmayacaktı.”

 Şu anda 16/9’un hukuka aykırı bir yapı olarak varlığını sürdürdüğünü, iskân hakkı olmadığını, krediye uygunluğunun bulunmadığını ve bu durumların mal sahipleri için yatırımlarının değerini kaybetmesine sebep olduğunu söyleyen Cevat Kazma, iptal kararı neticesinde oluşan bu mağduriyetten inşaat şirketinin ve belediyenin sorumlu olduğuna dikkat çekiyor.

Mülk sahiplerinin bir an önce uygulaması gereken hukuki prosedürden bahseden Avukat Cevat Kazma, iptal ve yıkım kararı sonrası mülk değerinin ne oranda değiştiğini gayrimenkul eksperleri tarafından belirlenmesi gerektiğine değindi. Mülk sahiplerinin maddi zararlarını inşaat şirketinden ve belediyeden talep edebileceklerini söyleyen Cevat Kazma, inşaat şirketinin de maddi zararlarını hukuken belediyeden talep edebileceğini söyledi. Ancak Avukat Cevat Kazma’ya göre, inşaat sektörünün belediyelere bağımlı olması dolayısıyla şirketin belediyeye dava açmak istemesi zor görünüyor. 

KAYNAK: Milliyet979 kez okunmuştur.


ETİKETLER : OnaltýDokuz, Cevat Kazma, Ýstanbul,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Onaltı Dokuz'da Mülk Sahipleri Ne Yapacak? 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Petrol Taşıma AŞ , Aliağa- Menderes banliyö hattı, Ağaoğlu Andromeda Gold, Memorial, Topkapı, Belediyeler Yasası, AyparkResidence, Karbon salımı, Akkök Şirketler Grubu, Kadir Perçi , Karat Rezidans, WAF, AntalyaHotelSu, Yücel Boru, Dentistanbul, Panasonic Life Solutions, Scania Birim Enjektörlü, Metraco İthalat İhracat AŞ, KKTC Büyük Kongresi, The Mandarins Acıbadem, Philippe Starck, PHILIP Morris, CapitalTower, Meke ile Design Turkey, AryaProje, Baumacol FlexMarmor, EDD, UPNInternational, Emaar Properties PJSC, Riva Del Mar Koleksiyonu,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.