"Gayrimenkul satışları durma noktasında, sektörün tüm aktörleri bakış açılarını değiştirmeli" | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 181
Ağustos 2019 Sayı 181
İnşaat&Yatırım Sayı 180
Temmuz 2019 Sayı 180
İnşaat&Yatırım Sayı 179
Haziran 2019 Sayı 179
İnşaat&Yatırım Sayı 178
Mayıs 2019 Sayı 178
İnşaat&Yatırım Sayı 177
Nisan 2019 Sayı 177
İnşaat&Yatırım Sayı 176
Mart 2019 Sayı 176
"Gayrimenkul satışları durma noktasında, sektörün tüm aktörleri bakış açılarını değiştirmeli"
06 MAYIS 2019, Pazartesi 10:01:27
Türkiye‘nin son 10 yıldır gayrimenkul sektörü ile büyüdüğünü, bu gelişimin faizlerin dünyada ve ülkede artmasının yanı sıra ekonomideki dalgalamalar nedeniyle de sekteye uğradığını kaydeden EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, “Satışlar durma noktasına geldi. Hatta satış değil, eskiden sattıklarının iadeleri ile mücadele eden bir markalı konut sektörü oluştu. Hal böyle olunca bildiğimiz üretim şeklini devam ettirmek mümkün değil“ dedi.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Türkiye‘nin son 10 yıldır gayrimenkul sektörü ile büyüdüğünü, bu gelişimin faizlerin dünyada ve ülkede artmasının yanı sıra ekonomideki dalgalamalar nedeniyle de sekteye uğradığını kaydeden EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, “Satışlar durma noktasına geldi. Hatta  satış değil, eskiden sattıklarının iadeleri ile mücadele eden bir markalı konut sektörü oluştu. Hal böyle olunca bildiğimiz üretim şeklini devam ettirmek mümkün değil“ dedi. 

Değer yaratan projeler geliştirilmeli

Zaman kaybetmeden sektöre farklı bakmak ve ezber bozan yaklaşımlar geliştirmek gerektiğini vurgulayan Yazıcı, “Artık farklı geliştirmelerde neler yapabiliriz, bizde olmayan ama olması gerekenler nelerdir diye şapkamızı önümüzde koyup düşünmeliyiz. Bu açıdan bakıldığında önümüzde önemli fırsatlar olduğunu ve bunların üzerinde çalışılması gerektiğini fark edebiliyoruz. Örneğin yaşlanan dünya nüfusunu Avrupalı bazı ülkeler ne yapacaklar, nasıl oyalayacaklar, nasıl geçindirecekler diye düşünüyorlar. Ülkelerinde emekli maaşları ile zor yaşayan bu kesim neden Türkiye’de kendilerine ait bir projede zamanlarını geçirmesin diye insan düşünüyor. Sağlık fasilitelerinin olduğu, belki termal suyun bulunduğu, güneşin 7-8 ay görüldüğü güzel iklimli bir bölgede bu kesimin beklentilerini kapsayan projeler neden geliştirmeyelim? Gerekirse satmayalım kiralayalım, hayatlarının sonuna kadar kadar kalsınlar. Sağlık hizmetleri organize edelim, eğlenceler düzenleyelim. Kalacakları yerlerde gayrimenkul sektörü, hizmetlerden hizmetler sektörü, tefrişten de yan sanayi faydalansın. Bu gibi fikirleri beyin cimnastiği ile elbirliğiyle geliştirebiliriz“ görüşünü ileri sürdü. 

Sağlık turizmi ciddi fırsatlar barındırıyor

Yazıcı, sağlık turizminin giderek daha çok ön plana çıkmaya başladığı Türkiye‘de sürecin daha da olgunlaştırılabileceğini belirterek, “Kozmetik amaçlı ya da kozmetik amaçlı olmayan sağlık hizmetleri sunulabilir. Örneğin diyaliz hastaları gibi özel bakım ve makinaya ihtiyaç duyan hastalara bu hizmetin sağlandığı oteller temin edilebilir, sağlıkları bozulmadan tatil yapabilirler“ dedi.  

Kentsel dönüşümde kat değil kar karşılığı inşaat

Kentsel dönüşümde de benzer bir yaklaşımın yakalanması gerektiğinin altını çizen Yazıcı, “Alan karşılığı yapılan projeler artık kat karşılığı oranları düşse de bu durum müteahhitlerin yeterince cesaret ve ilgi göstermesine yaramıyor. O zaman belki de bazı müteahhitler artık gerçekten ‘inşaatçı‘ kimliklerine dönebilir. Örneğin dairenin yeniden yapım bedelini ödeyip kar karşılığı inşaatı yapma modeline geçilebilir. Tabii o zaman bu modelin finans/kredilendirme bacağının kurulması, sigortasının sağlanması ve inşaat izlemesinin de güvenli şekilde yapılması sağlanmalı. Buradan da yepyeni bir sektör doğar“ dedi.

Bu tarz çözümleri çoğaltmak, yeni fikirler geliştirmek ve fark yaratmak için neler yapılması gerektiğini düşünmek vaktinin geldiğini söyleyen Yazıcı, dünya değişirken ezberlerin bozulduğunu, yeni fırsatları yakalamak için farklı düşünmek gerektiğini belirtti. 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 


1639 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Gayrimenkul, Cansel Turgut Yazıcı, EVA,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

"Gayrimenkul satışları durma noktasında, sektörün tüm aktörleri bakış açılarını değiştirmeli" 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Ar-Ge, Gökhan Özkan, İnt. Avrasya İnşaat, Somfy Home, Atlaspark AVM, ÇolakoğluYapı, TwinBooster, EAYSAD, "Hayatınıza Değer Katan Ürünler", tasarruf, GLOSSPLUS, GF Piping Systems, Adalar, Sabri Paşayiğit, Adnan Menderes, “Yeşil Üretim Temiz Gelecek”, 3DKonut.com, DGK Y 20 PRMX LCD kombi, Ödül İstanbul, TEP, MadsClausenVakf, POOL Expo, Yusufeli Barajı, Yalova Thermal Palace, Salı Grubu, BASF Yapıştırıcı ve İnşaat Sektörü Dispersiyonları Avrupa Başkanı Christoph Hansen, Enerji A.Ş, Ali Gedik , Tekfen Emlak Geliştirme, Ferzan Çelikkanat,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.