Karoistanbul çinilerine Ortadoğu pazarında büyük ilgi | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
İnşaat&Yatırım Sayı 163
Şubat 2018 Sayı 163
Karoistanbul çinilerine Ortadoğu pazarında büyük ilgi
04 Temmuz 2018, Carsamba 16:14:09
Karoistanbul çinilerine Ortadoğu pazarında büyük ilgi
Desenli karo çini (karosiman/karomozaik) sanatını baştan yaratan Karoistanbul, özellikle oryantal formlara sahip modelleriyle Ortadoğu pazarında büyük ilgi görüyor.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Desenli karo çini (karosiman/karomozaik) sanatını baştan yaratan Karoistanbul, özellikle oryantal formlara sahip modelleriyle Ortadoğu pazarında büyük ilgi görüyor. Dubai başta olmak üzere Ortadoğu‘da otel ve butik mağazalar tarafından tercih edilen Karoistanbul, bölgeye 200.000 dolar ihracat gerçekleştirdi.

1960-70’lerde üretimi sona eren desenli karo çinilerin (karosiman/karomozaik) günümüzde yeniden üretilmesini sağlayarak Türkiye ve dünyada yeniden gündeme getiren Karoistanbul, özellikle oryantal formlara sahip ürünleriyle Dubai ve Ortadoğu pazarında beğeni kazanıyor. Körfez ülkelerinden yoğun talep alan Karoistanbul, bölgeye 200.000 dolara ulaşan ihracat gerçekleştirmiş bulunuyor.   

Oryantal formlar beğeniliyor

Ortadoğu pazarında ağırlıklı olarak oryantal ve organik formların öne çıktığını ve doğal renklerin tercih edildiğini kaydeden Karoistanbul Kurucusu Zekai Bostancı, bu tarz çini modellerinin bölge ülkelerinin mimari dokusu ve dekorasyon anlayışı ile ideal uyum sağladığını belirtti. Dubai‘de özellikle otel ve butik mağazalardan yoğun sipariş aldıklarını ifade eden Bostancı, önümüzdeki dönemde bu pazarda yüksek bir büyüme oranı yakalamayı hedeflediklerini söyledi. 

Farklı kültürlerin sanatsal yorumu

Karoistanbul‘un desenli karo çini sanatında el yapımı ürünleriyle dekorasyonda fark yarattığını belirten Bostancı, yurtiçi ve yurtdışında tarihi binaların restorasyon projelerinde de Karoistanbul‘un tercih edildiğini ifade etti. Ticari bir kuruluştan ziyade bir enstitü gibi çalıştıklarını söyleyen Bostancı, şu bilgileri verdi: “Farklı kültürlere ait el işçiliğiyle üretilmiş zemin ve duvar kaplamalarını evrensel sanat değerleriyle yeniden yorumluyoruz. Önceliğimiz tasarım. Ancak tasarımı zenginleştirirken bir yandan da ürünü geliştiriyoruz. Koleksiyonumuz desen konusunda giderek zenginleşirken, karoların formunu farklılaştırıp, boyutlarını değiştirip yüzeyde yeni dokular sağlayan çalışmalar yürütüyoruz. Bu sayede kültürel açıdan farklı beğenilere seslenmeyi başararak Ortadoğu ve dünya pazarlarında hızlı bir büyüme gerçekleştiriyoruz.“ 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 


531 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Karoistanbul, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Karoistanbul çinilerine Ortadoğu pazarında büyük ilgi
 


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
“Şehirlerin Dönüşümü” , MİNTÇağlayan, Cihangir, AlisonBrooksMimarlık, Radyo, Turizmin Oscarı, TPM, Karakuş Candan, OrhanGorbon, Kartal Hukukçular Towers, Selçuk Üniversitesi, ErguvanPremiumResidence, 2007 Deprem Yönetmeliği, Adana Mutfak Festivali, Kale Grubu Yapı Ürünleri Grubu Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı İhsan Karagöz, Gazeteport, Ege Yapı İstanbul, Escuda, Marble 2015, Rolls-Royce, KenanYavuz, Çayyolu, Corridor, Sürdürülebilirlik Komitesi, Finans Zirvesi, Refrigerating Exposition, Twitter, AliGüvençKiraz, Sırbistan, Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.