Konut fiyatlarına 'faiz' zammı | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
İnşaat&Yatırım Sayı 163
Şubat 2018 Sayı 163
İnşaat&Yatırım Sayı 162
Ocak 2018 Sayı 162
Konut fiyatlarına 'faiz' zammı
07 Haziran 2018, Persembe 15:12:22
Konut fiyatlarına 'faiz' zammı
Konut kredisi faizlerinin yüzde 1'in altına inmesiyle elde edilen avantaj, konut üreticilerinin fiyatları yükseltmesiyle eridi.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Konut satışlarında yaşanan düşüş sonrası, Ziraat Bankası öncülüğünde toplam 4 bankanın katıldığı kampanya ile konut kredisinde faizler yüzde 0.98'e çekildi. Kampanyanın başlaması ile birlikte oluşan olumlu satış atmosferi, bir süredir maliyetteki artışı fiyatlara yansıtamayan konut üreticileri için zam fırsatı oldu. Tüketicilerin faiz indirimi ile elde ettikleri avantaj, bu zamlarla birlikte eridi.

Endeksa'nın dunya.com için yaptığı analize göre, İstanbul'daki 0-1 yaş arası konutlardaki fiyat artışı, faizlerin yüzde 0.98'e düşürülmesi sonrası mayıs ayında yüzde 4,12 olarak gerçekleşti. Yani fiyatlar bir ayda yüzde 4'ün üzerinde zamlandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) son olarak mart ayına ilişkin açıkladığı Yeni Konut Fiyat Endeksi, yüzde 0,34 artış göstermişti. Mart ayı baz alındığında son 12 aylık ortalama fiyat artışı ise yüzde 0,7. Bu rakamlar göz önünde bulundurulduğunda, İstanbullu konut üreticilerinin fiyatlara son bir yıldaki aylık ortalamanın 6 katı zam yaptığı görülüyor.

Avantajın dörtte biri gitti

Faizler yüzde 1'in altına inmeden önce 200 bin liralık konut kredisi almak isteyen tüketici, 120 ay vadeli, aylık yüzde 1.24'lük faiz oranından krediyi 385 bin TL lira olarak geri ödüyordu. Bu rakam yüzde 0.98 kampanyası ile birlikte 341 bin liraya geriledi. Yani tüketici şu anda 44 bin lira daha az faiz ödeme fırsatı elde etmiş durumda. Fakat, faiz indiriminden sonra gelen fiyat artışlarıyla birlikte bu 44 bin liralık avantajın yaklaşık 4'te bir oranında törpülendiği ifade ediliyor.

Artışın nedeni maliyet

Konut üreticileri maliyetlerin sürekli yükseldiğini ancak fiyatların aynı ölçüde artmadığını belirterek 'cepten yediklerini' ifade ediyorlardı. Bu fiyatlardaki hızlı artışın en önemli nedeni olarak öne çıkıyor. Uzun bir süre zam artışında zorlanan konut üreticilerinin önümüzdeki aylarda fiyat artışına devam edip etmeyeceği ise merak konusu.

Kampanyanın bitimine 2 ay daha var

Ziraat Bankası'nın öncülüğünde başlatılan kampanyaya Şekerbank, Vakıfbank ve Halkbank katılıyor. Bu dört banka haricinde Türk Ekonomi Bankası (TEB) da destek olarak faizi 60 ay vade için yüzde 0,99 seviyesine çektiğini duyurmuştu. Kampanya 500 bin TL'nin altındaki kredi kullanımlarında geçerli. Toplam süresi 3 ay olan kampanyanın bitimine yaklaşık 2 ay kaldı.

KAYNAK: Dünya517 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Konut, TEB, faiz, zam ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Konut fiyatlarına 'faiz' zammı
 


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
YAP MAXXI, İstanbulAtatürkAirport, BağcılarMeydanı, Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı, showroom, Başkan Vekili Yavuz Işık, Middle East Electricity, Zekeriya Aytemur, TUNA, Essentials Cube, Fırat Mühendislik, Rapsel , ActiveOxygen, Alfa Solar Enerji, Bekir Çetinkaya, Çandarlı, KemalKılıçdaroğlu, Hansgrohe, "ZİRVE BURASI", Hakan Çağlar, FolkartTime, IMWF, Pantone, Zer Mecidiyeköy, Index Grup, “Fenerbahçe Uluslararası Spor Kompleksi Ülker Sports Arena”, 12. Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri, Ticaret ve Yatırım Heyeti Programı, Çolakoğlu, Kınalı,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.