Türkiye’nin ilk yenilenebilir enerji fonu kuruldu | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
İnşaat&Yatırım Sayı 163
Şubat 2018 Sayı 163
İnşaat&Yatırım Sayı 162
Ocak 2018 Sayı 162
Türkiye’nin ilk yenilenebilir enerji fonu kuruldu
04 Haziran 2018, Pazartesi 10:12:40
Türkiye’nin ilk yenilenebilir enerji fonu kuruldu
Türkiye'nin enerjisi çeşitlendikçe finansman ihtiyacı ve modelleri de değişim gösteriyor. Türkiye'nin ilk yenilenebilir enerji fonu 50 milyon dolar büyüklükle kuruluyor. Actus Portföy, yenilenebilir enerji alanında 50 milyon dolarlık bir fon oluşturdu. Önce güneş enerjisine yatırım yapacak şirket, ardından rüzgâr ve biyokütle santrallerine ortak olacak.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Global Yatırım Holding iştiraki olan Actus, önümüzdeki ay bir güneş santrali satın alacak. Bu santral Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması'na (YEKDEM) dahil olacak. Fonun getirisi dolar bazında yıllık yüzde 10 olarak hedefleniyor. Yeni fonun ayrıntılarını anlatan Actus Portföy Genel Müdürü Barış Hocaoğlu, Actus GreenOne adını verdikleri fonun Türkiye'de ilk olduğunu söyledi.

Güneş, jeotermal ve biyokütle santrallerine yatırım planladıklarını kaydeden Hocaoğlu, şöyle konuştu: "Bu üçlü diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına göre tahmin edilebilir ve düşük volatiliteye sahip elektrik üretim profili sergiliyor. Ayrıca 2020 yılı sonuna kadar operasyonel hale gelen yenilenebilir enerji santralleri için de 10 yıllık garantili alım tarifesi olan YEKDEM mekanizması bulunuyor. Yatırımcılar için avantajlı bir ortam sunuluyor. Böyle bir fon makroekonomik risklerden YEKDEM nedeniyle üretilen elektriğin satış ve fiyat riskinden bağımsız olacak. Piyasa ile uyumlu olmadığı için örneğin bonolardaki gibi gelişmelere açık olmayacak."

GÜNEŞE 12 MILYON DOLAR

Güneş santralinin yatırımının da 12 milyon dolar olacağını söyleyen ve 2 yıl bir yatırım dönemi planladıklarını kaydeden Hocaoğlu, "Yatırımcıları yerli nitelikli kurumsal yatırımcılar olacak. Ağırlıkla emeklilik fonları ve şirketler, holdingler gibi tüzel kişilikler yatırım yapacak. 50 milyon dolar büyüklüğü sahip olması hedeflenen fonun süresi 9 + 1 yıl olacak. 1 yıl likidasyon süresi olarak belirlendi. Kaynak taahhüt süresi ise 2 yıl olarak planlandı. Yatırımcıların oy birliğiyle 1 yıl uzatılacak" diye konuştu.

KAYNAK: Sabah458 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Yenilenebilir Enerji, YEKDEM, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Türkiye’nin ilk yenilenebilir enerji fonu kuruldu
 


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Lucca, “Colours & Texture Design Centre”, Türk Telekom, B’iota, İzocam, İzmit Körfez Yarış Pisti, CFC FREE sertifikası, Veliefendi, çelik konstrüksiyon, taşıt, Bakırköy, TIME dergisi , Xairon TXP 1520, Yeşil İnşaat ve Metal Yapı Konut Zincir Yapı, OCT İnşaat , Sinpaş TIME, Nevzat Yıldız, A+ ofis, LensYapı, Via Port / Houses, Smart Control, İnovasyon Ödülü, Sulh Hukuk Hakimleri, Adabank, ISO 6400, Prof. Dr. Atilla Dikbaş, Emin Hitay, neo, Fiba Holding, Archiprix-TR,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.