Ergün Mimarlık Oltu Müzesi Projesine İmza Atıyor | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
İnşaat&Yatırım Sayı 163
Şubat 2018 Sayı 163
İnşaat&Yatırım Sayı 162
Ocak 2018 Sayı 162
Ergün Mimarlık Oltu Müzesi Projesine İmza Atıyor
17 MAYIS 2018, Persembe 11:26:13
Ergün Mimarlık Oltu Müzesi Projesine İmza Atıyor
Geçtiğimiz aylarda görüşmelerini tamamlayan Oltu Kaymakamlığı ve Ergün Mimarlık, 1919 – 1920 yıllarında var olan Oltu Şura Hükümeti’ne ait eserlerin sergileneceği Oltu Müzesi için bir araya geldi.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

20 seneyi aşkındır çeşitli ölçeklerde mimarlık hizmeti veren ve pek çok ödüllü projeye imza atan Ergün Mimarlık, Oltu Kaymakamlığı, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Oltu Belediyesi Başkanlığı’na Oltu Müzesi projesini sundu. Oltu Hükümet Konağı’nın hemen arkasında yer alan ve 10 dönümlük arazi üzerine yapılması planlanan müze yapısı ve çevre düzenlemeleri için Ergün Mimarlık ortaklarından Y. Mimar Eser Ergün; Oltu Kaymakamı Şenol Turan, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Belediye Başkanı İbrahim Ziyrek ve İş Adamı Yusuf Cebeci’ye projenin detayları hakkında bilgilendirici bir sunum yaptı. İş Adamı Yusuf Cebeci’nin masraflarını üstlendiği proje kapsamında; paydaşlar Ergün Mimarlık tarafından hazırlanan konsept proje üzerinde mutabık kaldı.

‘Aidiyet’ Hissi Ön Planda

Oltu’nun kültür ve sanat hayatına önemli katkı sağlayacak müzede, 1919-1920 yıllarında Erzurum’un Oltu ilçesinde var olan Şura Hükümeti’ne ait eserler sergilenecek. Müze yapısı aynı zamanda Oltu taşı işlemeciliği gibi güncel dönem kültürel üretim faaliyetlerine dair bilgilendirmelere de ev sahipliği yapacak. Ergün Mimarlık için, bulunduğu bölgenin kültürüne, yerin coğrafik ve topoğrafik özelliklerine uygun bir müze yapısı tasarlamak öncelikli hedeflerden biri olmuş. Erzurum ve Oltu’da bulunan önemli tarihi yapıların mimarilerinden izler taşıyan Oltu Müzesi; avlulu plan şeması, peyzajla kurduğu ilişki ve doğal malzeme seçimleri ile aidiyet hissinin ön planda olduğu bir atmosfer yaratıyor.

Simgesel Bir Değer

Oltu ilçesinin tarihinde var olmuş, Oltu Şura Hükümeti’ni tanıtan müze yapısı, içeriği itibariyle simgesel bir değere sahip. Mimari formda kullanılan belirgin hatlar ve geometri, bu simgesel değeri ön planda tutan yalın ve anıtsal bir yapı ortaya çıkartıyor.

Toplam 1.200 metrekarelik inşaat alanına sahip Oltu Müzesi’nin yerleşim kurgusunda müzenin farklı kotlardan ulaşılabilirliği göz önünde bulundurulmuş. Yol kotunda giriş, ziyaretçileri kucaklayan ve davetkar bir tavır sergileyen meydan ile desteklenirken bir alt kotta, geçici sergi alanı ve kafe ile parktan müzeye erişim sağlanmış. Oltu’nun geçmişi ve kültürel değerleri ile ilgili bilgilerin verildiği ilk sergi galerisi ise girişin yanında konumlandırılmış ve simgesel değeri vurgulamak amacıyla yapının diğer bölümlerine göre yükseltilmiş. Yeşille entegre iç avlu ziyaretçilerine konforlu dinlenme, bekleme ve etkinlik alanları sunarken içe dönük kullanımı zenginleştirmiş. Yapının genelinde kullanılan doğal taş malzeme, yerel dokudan referans alarak yapıyı çevresiyle uyumlu hale getiriyor ve ışıkla kurduğu ilişkilerle zengin detaylar sunuyor.

Ergün Mimarlık ortaklarından Y. Mimar Eser Ergün için projeyi diğerlerinden farklı kılan en önemli özellik, kentin kültürel değerleriyle bütünleşik bir tavır sergilemesi olmuş: ‘Oltu Müzesi, bölgedeki tarihi yapıların ruhunu çağdaş bir anlayışla yansıtan simgesel değer, çevresiyle uyumlu davetkar bir yapıdır.’

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 921 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Ergün Mimarlık,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Ergün Mimarlık Oltu Müzesi Projesine İmza Atıyor
 


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Abdullah Baysal, MyVia Bahçe, Adell, BodurGayrimenkul, Lennox, 216 Rezidans, Yıldızlar Yatırım Holding, Nema Gayrımenkul, GBH 2-24 DF, Can Güven, Citrino, MallofAntalya, One Blackfriars, İmpoİmar, Embassy Gardens, KalyonHolding, Anka Yapı, ISK-SODEX 2018, Gümüşsuyu, KOBI, Aydın Büyükşehir, Ege, CaglayanArchitects, Karşıyaka Rezidans, Kale Design & Innovation - Kale Tasarım & İnovasyon Grubu, Extensa, Çevreci Tesis , Deniz Karataş, konutkampanyası, Soft Airflow,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.