Tasarruf modeli ile konut alımı arttı | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
İnşaat&Yatırım Sayı 163
Şubat 2018 Sayı 163
İnşaat&Yatırım Sayı 162
Ocak 2018 Sayı 162
İnşaat&Yatırım Sayı 161
Aralık 2017 Sayı 161
İnşaat&Yatırım Sayı 160
Kasım 2017 Sayı 160
İnşaat&Yatırım Sayı 159
Ekim 2017 Sayı 159
Tasarruf modeli ile konut alımı arttı
07 Mart 2018, Carsamba 14:41:44
Tasarruf modeli ile konut alımı arttı
Ekonomi yönetiminin yüksek faiz vurgusu rakamlarda da kendini gösteriyor.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Kredi ve mevduat faizlerinde yeni yılda da artış sürerken, şubat itibariyle faizler 10 yılın en yüksek seviyesini gördü. Şubat 2018 itibarıyla aylık bazda ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1,68'e, konut kredisi faiz oranı yüzde 1,22 ve taşıt kredisi faiz oranı yüzde 1,51'e yükseldi. Bu yükselişin etkisiyle de vatandaşlar tasarrufa dayalı faizsiz ev alma modeline yöneldi.  Günümüzde ev almak isteyen binlerce vatandaş var. Bu önemli süreçte evi almak için nakit parası olanlar yaşamak istediği evi rahatlıkla alabilirken, kredi çekmek zorunda kalanlar, çektiği tutar kadar da kredi faizi ödemek zorunda kalıyor. Öte yandan toplumun büyük bir bölümü kredibilite sorunlarından dolayı kredi kullanamıyor, yapılan 10 kredi başvurusundan 6’sı reddediliyor. 

“Birevim olarak faiz yükünü ortadan kaldırıyoruz”

Bu farkındalıkla bireylerin ev sahibi olmalarının yolunu açan Birevim, tescilli ve kendine özgün tasarrufa dayalı modeliyle vatandaşların belli bir plan dâhilinde ev ve araba sahibi olmalarını sağlıyor. Vatandaşların geliştirilen tasarruf programına dahil edilmesiyle başlayan bu süreç zarfında bireyler, yüksek faiz maliyetleriyle de karşılaşmıyor. Orta ve alt gelir grubundaki vatandaşların tasarrufa dayalı faizsiz ev alma modeliyle rahatlıkla ev sahibi olduklarını belirten Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çifti, “Kişiler kendi tasarruflarıyla ev sahibi oldukları için başka bir kurum tarafından finanse edilmiyorlar. Hal böyle olunca faiz yükü ortadan kalkmış oluyor. Birevim’in tasarrufla faizsiz modelinde oluşan tüm fayda ise tekrar tasarruf sahiplerine dönüyor. Örneğin, 200 bin TL değerinde bir ev sahibi olmak isteyen kişi kredi kullandığı zaman 180 bin TL fazladan faiz ödemesi yaparken toplam ödemesi 380 bin TL oluyor. Ayrıca kredi kullanılması durumunda 3.167 TL aylık taksitler ödemek zorunda kalıyor. Birevim’in tasarrufa dayalı faizsiz modelinde ise 200 bin TL değerinde bir ev için hiç fark ve faiz ödenmezken aylık taksitler evini teslim almadan önce 833 TL, evini teslim aldıktan sonra ise 1633 TL oluyor. Kişi evini Birevim modeliyle hem uygun taksitlerle alırken, hem de hiç faiz veya vade farkı ödemiyor” dedi. 

Bu gelişmeler çerçevesinde tasarrufa dayalı faizsiz ev alım sektörünün sürekli büyüdüğünün altını çizen Çiftçi, konut alımında faizlerin son 10 yılın en yüksek seviyesine çıkmasının tasarrufa dayalı faizsiz ev alma sektörünün gelişimini tetiklediğini aktardı. 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 


350 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Birevim, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Tasarruf modeli ile konut alımı arttı
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
CM1200 DTR çamaşır makinesi, Turizm Yatırımcıları Derneği, AliİhsanSılkım, TESI, Sedat Meşe, Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Mehmet Eriş, ICCI 2013, Özmeksanİnşaat, Yeşil İnşaat, İstanbul Finans Merkezi, SN45M589EU jetMatic, Bodrum İbis Hotel, Otomatik Kapı ve Kapı Yan Sanayi İhtisas Fuarı, Hasan Sözüneri Mimarlık, Memoria Serisi, Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi , SOLAIR, Albero Serisi, LinuxONE, Derviş ve Karakuş, OHSAS 1800, Bülent Özgümüş, EPİAŞ, PETRA, busbar, Andrea Ojetti, A Design Award 2015, LEED sertifikası, Borçlar Kanunu,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.