Trakya Cam'dan yılın ilk yatırımı | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
İnşaat&Yatırım Sayı 163
Şubat 2018 Sayı 163
İnşaat&Yatırım Sayı 162
Ocak 2018 Sayı 162
İnşaat&Yatırım Sayı 161
Aralık 2017 Sayı 161
İnşaat&Yatırım Sayı 160
Kasım 2017 Sayı 160
Trakya Cam'dan yılın ilk yatırımı
10 Ocak 2018, Carsamba 11:14:49
Trakya Cam'dan yılın ilk yatırımı
Trakya Cam Polatlı fabrikasına 126,6 milyon dolar tutarında düzcam hattı yatırımı yapmaya karar verdi. Şirketin yatırım kararı yurtiçi arz-talep dengesi tahmini paralelinde alındı.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Trakya Cam daha olumlu arz-talep tahmini paralelindeki bu yatırımıyla üretim kapasitesini artırmayı planlıyor. Yeni fırın günde 750 ton üretim yapacak ve fabrika kapasitesi günde 1750 tona çıkacak.

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Şu anda düzcamda üretim kapasitesi açısından Avrupa'nın bir numarasıyız. Rakiplerimizle farkı biraz daha açacağız. Kapasite bağlamında bakarsak, "yeni alım yapabilir miyiz" diye de bakıyoruz. Polatlı'daki yeni fırın bizim cam üretim çeşitliliğimizdeki imkanlarımızı artıracak. Ayrıca önümüzdeki aylarda kaplamalı cam yatırımımız da Yenişehir'de devreye girecek. Bu ülkemiz cam sektörü açısından gerçekten önemli bir yatırım. Bizim mevcut kaplamalı cam kapasitemize ek bir yatırım olacak. Türkiye'de katma değerli cam üretimini artırmak anlamına gelecek. Kaplamalı camlar, bir anlamda "akıllı" camlar. Bugün Şişecam'ın düzcam ürünleri gün ışığından maksimum yararlanmamızı sağlarken, yazın güneş ısısı girişini kontrol ederek, kışın ise ısıyı içeride tutarak, soğutma ve ısıtmada kullanılan enerjiden önemli oranlarda tasarruf sağlamaktadır. Bu kapsamda pazara sunduğumuz ve sunacağımız geniş bir yelpazedeki ürünlerden bahsediyoruz."

Polatlı fabrikası 2014'te kurulduğunda da iki fırınla faaliyet gösterecek şekilde planlanmıştı. "TR 8 Polatlı Düzcam Hat Yatırımı'nın" sabit yatırımı 122,8 milyon dolar, işletme sermayesi gereksinimi dahil toplam yatırım tutarı 126,6 milyon dolar. 2017 yılında 1,1 milyar lira yatırım yapan Şişecam Topluluğu bu yılki yatırım rakamını henüz kesinleştirmese de Kırman'ın verdiği bilgilere göre 2018'de bu rakamın altı beklenmiyor.

KAYNAK: Habertürk2492 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Şişecam, Trakya Cam, Ahmet Kırman, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Trakya Cam'dan yılın ilk yatırımı
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
TavitKöletavitoğlu, Öz-Kar İnşaat, Muzaffer Emin Yumuşak, Bülent Gürcan, SiemensBinaTeknolojileri, MarmaraBölgesi, El Şark El Evsat, NART Sigorta, İmpoİmar, Dünya Mimarlık Festivali Ödülleri, ESTAConstruction, 4.Ulusal Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı, ForixveSoliroc, BEST13 Fuarı, Tuti Restaurant, NCadde Business, 2B Arazier, MövenpickHotelsResorts, Fatih Belediye, Elite World Otelleri, Davos, Transmission, İhsan Oğurlu, MEP Projesi, TosyalıHolding, Projebeyaz International, Kadın eli, Toz-Taş Yapı Türkiye, DERİŞ BOSPHORUS LODGE, Mustafa Çamlıca,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.