Gönye Proje Tasarım’dan 2018 Dekorasyon Trendleri | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 162
Ocak 2018 Sayı 162
İnşaat&Yatırım Sayı 161
Aralık 2017 Sayı 161
İnşaat&Yatırım Sayı 160
Kasım 2017 Sayı 160
İnşaat&Yatırım Sayı 159
Ekim 2017 Sayı 159
İnşaat&Yatırım Sayı 158
Eylül 2017 Sayı 158
İnşaat&Yatırım Sayı 157
Ağustos 2017 Sayı 157
Gönye Proje Tasarım’dan 2018 Dekorasyon Trendleri
18 ARALIK 2017, Pazartesi 17:03:28
Gönye Proje Tasarım’dan 2018 Dekorasyon Trendleri
Çözüm ortağı olduğu inşaat ve gayrimenkul yatırım şirketleriyle birlikte rezidans, toplu konut ve ofis projeleri başta olmak üzere birçok iç mimari çalışmaya imza atan Gönye Proje Tasarım’ın Konsept Proje Yöneticileri Mimar Gamze Sayın ve İç Mimar Meryem Kavaz, 2018’in iç mekan trendlerini analiz ederek, yeni yılda dekorasyonda kullanılacak formlarda, malzemelerde ve dokularda çok daha cesur değişikler gözlemleyeceğimizi vurguladı. Türkiye’nin önde gelen markalı konut ve ofis projelerinin iç mekan tasarımlarına imza atan Gönye Proje Tasarım Konsept Proje Yöneticileri Mimar Gamze Sayın ve İç Mimar Meryem Kavaz, yaşam alanlarımızda gerçekleşecek 2018 dekorasyon trendlerini analiz etti.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Çözüm ortağı olduğu inşaat ve gayrimenkul yatırım şirketleriyle birlikte rezidans, toplu konut ve ofis projeleri başta olmak üzere birçok iç mimari çalışmaya imza atan Gönye Proje Tasarım’ın Konsept Proje Yöneticileri Mimar Gamze Sayın ve İç Mimar Meryem Kavaz, 2018’in iç mekan trendlerini analiz ederek, yeni yılda dekorasyonda kullanılacak formlarda, malzemelerde ve dokularda çok daha cesur değişikler gözlemleyeceğimizi vurguladı. Türkiye’nin önde gelen markalı konut ve ofis projelerinin iç mekan tasarımlarına imza atan Gönye Proje Tasarım Konsept Proje Yöneticileri Mimar Gamze Sayın ve İç Mimar Meryem Kavaz, yaşam alanlarımızda gerçekleşecek 2018 dekorasyon trendlerini analiz etti. Mimarlara göre 2017’de görmeyi sevdiğimiz pastel tonları, minimal tasarımları ve İskandinav esintisini bu yıl da mekanlarda hissetmeye devam edeceğiz; ancak, 2018’de formlarda, malzemelerde ve dokularda çok daha cesur değişikler de gözlemleyeceğiz.  Yeni yılda özellikle organik formlardaki mobilyaların sıklıkla tercih edileceğini dile getiren Gönye Proje Tasarım konsept proje ekibi, kanepelerde ince kolçakları destekleyen zarif metal ayaklar, kalın kolçakları takip eden kısa ahşap ayaklar, hatta yok denecek kadar kısa ayaklar kullanılacağını vurguluyor. Masalarda ise amorf formlar ve malzeme farklılıklarıyla ortaya çıkan organik ayaklar, ön plana çıkan ögelerden…

“Mobilyalardaki formların değişimine destek olacak en etkili şey malzeme farklılıkları olacak” diyen Mimar Gamze Sayın, ahşap, mermer, lake ve boyalı cam gibi malzemelerin bir arada kullanıldığı mobilyaları 2018’de daha sık göreceğimizi vurguluyor. Sayın’a göre iç mekanlarda bir yandan farklı malzeme seçenekleri uyum içerisinde kullanılırken, öte yandan aynı renkte farklı malzemelerin bir arada kullanımı da devam edecek.

İç Mimar Meryem Kavaz’a göre ise bu yıl fazlasıyla alıştığımız gri ve antrasit tonlarını 2018 yılında daha cesurca kullanabileceğiz: “Önceki yıllarda güç ve iddialı görünümü simgeleyen siyahlar, çoğunlukla parlak yüzeylerde, cam ve cilalı mermerler gibi materyallerde karşımıza çıktı. 2018’de ise antrasit ve siyahlar daha yumuşak ve organik formlarla kullanılacak. Parke ve ahşap yüzeylerde antrasit ve mat cilalar, duvarlarda mat ve hafif tekstürlü boyalar, mekanlar küçük bile olsa parlak yüzeylere göre daha az iddialı oldukları için diğer malzemelerle daha kolay bir araya gelecekler.”

Gönye Proje Tasarım konsept proje ekibine göre bu trendin püf noktası, dekorasyonda gold/bronz/nikel metalleri, açık bej tekstiller ve açık renk meşe malzemelerle bir araya getirerek dengeyi kurabilmek. Mutlaka sıcak ışıklı aydınlatmalar kullanarak sempatik ve dinlendirici mekanlar oluşturmanın mümkün olduğunu belirten Mimar Gamze Sayın, koyu tonlara cesaret edemeyenler için ise, sıcak bej ve beyazın buluşması temasının alternatif olacağını vurguluyor: “Sıcak bej ve beyaz ağırlıklı bir paletle ve doğal meşe yüzeylerin farklı tonlarını çalışarak hafif ve dinlendirici ambiyanslar yaratmak mümkün. Hatta sık sık mobilya detaylarında karşımıza çıkmaya başlayan modern örgülü ‘rattan’ yüzeyler ışık geçirgenliği ve renk tonlarıyla doğru kombinlerle kullanıldığında mekanlara hafifleştirilmiş modern klasik bir hava katmayı bile başarabilir.”

Tekstiller, aksesuarlar ve aydınlatma ürünlerinde yeni trendler...

Gönye Proje Tasarım konsept proje ekibine göre 2018 aydınlatma trendlerinde figürler ve el yapımı aydınlatmalar tüm dikkatleri üzerlerinde toplayacak. Mekanlar ile bütünlük içinde olan bu figürler, bazen tam bir odak noktası olurken, bazen de mekanın içinde kaybolup sadece bir detay olarak kalabilecek. El yapımı ve pastel tonlardaki aydınlatmaları da 2018’de tüm sıcaklığı ile görmeye devam edeceğiz. Tasarımcıların cam, porselen ve metal işçiliklerindeki sanatsal yorumları ile aydınlatmalar adeta birer sanat objesine dönüşecek. 2018’de, mermer ile tasarlanmış sarkıt aydınlatmalar ve abajurlar da mekanlara şıklık katacak.

İç Mimar Meryem Kavaz, pirinç detayların aydınlatmalarda ve aksesuarlarda modern yorumlanışı ile, sade ve minimal ürünlerin, şık ve elegant nesnelere dönüşebileceğini belirtiyor. Pirinç ve deri birleşimleri hem ev aksesuarlarında hem de günlük yaşamımızda kullandığımız moda unsurlarını etkisi altına alırken, en basit ürünler bile deri ve dikiş detayları ile özel bir hale gelmeyi başaracak. Yeni sezon deri yüzeylerinde doku farklılıklarının da göze çarptığını dile getiren Meryem Kavaz, örgü stilleri ve çeşitli 3d baskı yöntemleri sayesinde artık istenilen tüm desenlerin derinin üzerine basılabildiğini ve baskı teknolojilerindeki gelişmelerin sonuçları olarak malzeme ve doku alasındaki ilişki farklılıklarının artmaya devam edeceğini de sözlerine ekliyor.

Malzeme tercihlerinde değişimler…

Gönye Proje Tasarım konsept proje ekibi, 2018’in, elegant deri detayların, yeni sezonun renk segmentleriyle geliştirilerek bolca karşımıza çıkacağı bir yıl olacağını dile getiriyor. Mobilyaların dışında, duvar yüzeylerinde ve panel kaplamalarda sıklıkla tercih edilecek olan deri malzeme, farklı dikiş detaylarıyla dikkat çekici görünümlere bürünecek.

İmalat zorlukları ve maliyet gibi faktörler sebebiyle kaçınılan bir malzeme olan ‘terazzo’nun 2018 yılındaki yükselişine quartz malzeme ve seramik ürünler de destek çıkacak. Gönye Proje Tasarım konsept proje ekibine göre ebat konusunda oldukça çeşitlilik sunan seramik ürünler, özel kabartmalı yüzey bitişleriyle de beraber gerçek terazzo uygulamasına oldukça yaklaşıyor, dayanıklılık ve uzun ömürlülüğü de yanında artı olarak gelen özellikleri oluyor.

Geçmiş yıllarda mekanlarda bolca ön plana çıkan sanat eserleri ise, en çok tercih edilen tablo formundan çıkıp metal, ahşap, mermer, cam malzemelerle zenginleşerek duvar heykelleri olarak 2018’de bizi şaşırtacak detaylar olarak kendini gösterecek. Bununla beraber tablolar kadar etkileyici olan duvar panosu şeklinde duvar kağıtları, mobilyalarla kombin şekilde kullanılarak mekanlarda yeni odak noktaları oluşturacak. Aynı şekilde bu panoların ıslak hacimlerde de kullanılabilir olması iç mekanlarda fark yaratacak.

Mutfaklar ve banyolar yeni kimlikler kazanıyor…

Yemek kültürünün bir yaşam tarzı haline geldiği günümüzde mutfaklar da bu tarzı en iyi ve en yaratıcı şekilde yansıtacağımız mekanlar olarak öne çıkıyor. Evlerimizin bu en sosyal ve en birleştirici yaşam alanlarındaki 2018 trendlerini de değerlendiren Gönye Proje Tasarım konsept proje ekibi, yeni sezonda mutfakların mutfak gibi görünmek zorunda kalmayacağını vurguluyorlar. Önceki yıllarda öne çıkan modern ve minimalist görünümlü mutfakları yavaş yavaş evlerin yaşam alanlarındaki mobilyaların estetiği ve malzemelerin dokularıyla yarışacak halde göreceğimizi dile getiren mimarlar, modern görüntüyü koruyarak malzeme ve fonksiyonlarla zenginleşen bu mutfakların adeta sipariş mobilyalar gibi görüneceğinin, alışılagelmiş mutfak görüntüsünü tamamen rafa kaldıracak trendlerin ve fonksiyonel detayların 2018’de sürekli göz önünde olacağının altını çiziyorlar.

Yeni sezonda mutfaklarda cam kullanımına sıklıkla yer verileceğinin de altını çizen Mimar Gamze Sayın, özellikle reflekte camların, boy dolap içlerinde led efektleriyle oldukça şık görüneceğini belirtiyor ve ekliyor: “Cam kapaklar hem açık renklerle hem de koyu renklerle uyum sağlayacak; aynı zamanda cam yüzeyli ankastrelerle de bütünlük içinde olacak. Mutfak cihaz markalarına baktığımızda da siyah veya beyaz renkte boyalı cam yüzeyli fırınların, buzdolaplarının yeni trendlere uyumlu olduğunu görüyoruz.”

Gönye Proje Tasarım konsept proje ekibine göre mutfaklarda yeni sezonda endüstriyel stil etkisini arttırırken, iddialı renkler, farklı tip malzemeler, eskitme ve parlak unsular bir arada kullanılabilecek. Modern tarzdaki mutfaklarda kulpsuz kapakları, parlak yerine daha mat bitişleri, keskin ve net hatları görmeye devam edeceğiz.

Şehir yaşamında evde fazla zaman geçiremeyen kullanıcılar için ‘yaşam alanı’ olarak kurgulanması gereken banyo hacimleri ise teknolojik ürünler sayesinde, çok fonksiyonlu kullanıma açık hale gelecek. Banyolar, sadece soğuk görünümlü ıslak hacim öğelerinden öte, daha sıcak bir etki oluşturacak ahşap kaplamalar, duvar kağıtları gibi malzemeler, şık ve kullanım kolaylığına sahip armatürler, sessiz gömme rezervuarlar ve tabii ki aplikler ve gizli ışıklarla sağlanabilecek gözü yormayan doğru aydınlatmalar kullanılarak daha konforlu yaşam alanlarına dönüştürülebilecek.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım510 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Gönye Proje Tasarım, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Gönye Proje Tasarım’dan 2018 Dekorasyon Trendleri
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Glaco, Betül Kuyucu, WIGGLE, DAP YAPI Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Terra Ataşehir, Aquatherm Fuarı, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi, ZorluCenter, Massimiliano-Doriana Fuksas, HI-TECH , Burdur Gölü, Mas Pompa, varioDrawer, 2023 Dünya EXPO, Kıbrıs adası, Parsel, Samim Sivri, İlker Keremoğlu, FORM GRUP, Cat5 UTP kablo, Deniz Karataş, Pelin Gündeş Bakır , Işıl AKSOY, ElysiumEsBeykoz, Mektebim Koleji, Jade, Gap İnşaat, Uwe Glock, BATIMAT, Graphisoft,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.