GMW MIMARLIK Tasarımı Muş Havalimanı’nın Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 162
Ocak 2018 Sayı 162
İnşaat&Yatırım Sayı 161
Aralık 2017 Sayı 161
İnşaat&Yatırım Sayı 160
Kasım 2017 Sayı 160
İnşaat&Yatırım Sayı 159
Ekim 2017 Sayı 159
İnşaat&Yatırım Sayı 158
Eylül 2017 Sayı 158
İnşaat&Yatırım Sayı 157
Ağustos 2017 Sayı 157
GMW MIMARLIK Tasarımı Muş Havalimanı’nın Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi
25 Eylul 2017, Pazartesi 12:38:34
GMW MIMARLIK Tasarımı Muş Havalimanı’nın Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi
Kuruluşundan bu yana İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali başta olmak üzere, Kahire, Üsküp, Ohrid, Roma, Medine, Riyad ve Kuveyt’in de aralarında olduğu uluslararası ve yerel ölçekte toplam 17 havalimanı projesine imza atan GMW MIMARLIK’ın, 11.400 m²’lik alanda tasarladığı Muş Havalimanı Yeni Terminal Binası’nın temel atma töreni gerçekleştirildi.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Ali Evrenay Özveren, Dicle Demircioğlu ve Pınar İlki Emekçi liderliğinde, ulaşım sektörü yapılarında Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen markalarından biri olarak başta havalimanları, tren istasyonları, alışveriş merkezleri, konut projeleri ve kurumsal yapılar olmak üzere farklı fonksiyonlarda pek çok nitelikli mimari ve iç mimari proje üreten GMW MIMARLIK tarafından tasarlanan, DHMİ tarafından toplam 11.400 m²’lik bir alanda inşa edilmesi planlanan Muş Havalimanı Yeni Terminal Binası’nın temel atma töreni, 4 Ağustos 2017 Cuma günü gerçekleştirildi. Özellikle yılın belli dönemlerinde artan yolcu ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalmaya başlayan mevcut terminal binası yerine DHMİ tarafından inşa ettirilmesi planlanan Muş Havalimanı Yeni Terminal Binası’nın, esas olarak iç hatlar terminali işlevi görmesi ve özellikle hac dönemlerinde dış hatlar terminali olarak da işletilebilecek şekilde planlanması istenmiş.

GMW MIMARLIK, zemin katı tüm yolcu hareketlerini toplayacak, kolay ulaşılır ve yolcu alanları bina içinde bütün olarak algılanır şekilde planlamış. Bu sayede yolcu alanlarının birbirine akması ve tek bir büyük hol olarak algılanması sağlanmaya çalışılmış. Bu büyük hol; bir ucunda VIP salonuyla, diğer ucunda ise bir iç avluya bakan geniş cam yüzeyle sınırlandırılmış.

Yolcu bekleme salonu, gerektiğinde iç hat-dış hat bekleme salonu olarak bölünebilirken; bagaj alım salonu da gerektiğinde dış hat uçuşlarına hizmet verebilecek şekilde düzenlenmiş. Muş Havalimanı Yeni Terminal Binası’nın dar ve uzun bir bant olarak planlanan birinci katında ise ofisler yer alıyor. Ortada bir koridor üzerinde planlanan ofislerin bir kanadı doğrudan aprona cephe verirken, diğer kanattaki ofisler ise yolcu alanlarına bakacak şekilde yerleştirilmiş.

Muş Havalimanı projesinde, terminal binalarında kütleyle ilgili en kritik konu olan çatı formu, olabildiğince sade bir şekilde ele alınmış; sert kış koşullarını da dikkate alarak geleneksel eğimli çatıdan yola çıkılarak tasarlanmış. Çatıda kullanılan kenetli alüminyum kaplamanın, eğik yüzeyler olarak planlanan dış duvarlarda da kullanılmasıyla çatının ‘yere akması’ sağlanmış. Tüm köşelerin yay formunda dönülmesiyle birlikte de, bütün işlevleri sarmalayan tek bir örtü düşüncesi desteklenmiş. Binayı saran bu örtü ile yer düzlemi arasında, yer düzlemine dik ve cepheden geri çekilmiş geniş cam yüzeyler planlanmış, bu sayede binanın kontrollü bir güneş ışığı alması hedeflenmiş GMW MIMARLIK, ilk eskiz aşamasından detayların oluşturulmasına kadar tüm proje süreci boyunca Muş Havalimanı Yeni Terminal Binası’nın hem sade, çevreci, kolay ulaşılabilir, işletme maliyetleri düşük, hem de özgün bir tasarım diline sahip olmasını amaçlamış.

Proje Künyesi:

Tasarım Ofisi: GMW MIMARLIK

Proje Ekibi: Ali Evrenay Özveren, Dicle Demircioğlu, Pınar İlki Emekçi, Koray Özveren, Okan Akben, Damla Turan, Cem Uzman

Proje Yeri: Muş / Türkiye

Yüklenici(İşveren): Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMI)

Proje Alanı: 11.400 m2

Statik Proje: Tuncel Mühendislik

Mekanik Proje: Moskay Mühendislik

Elektrik Proje: HB Teknik Mühendislik

Peyzaj Projesi: Eylül Peyzaj

Altyapı Projesi: Sigal Mühendislik

Proje Tarihi: 2014

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 1580 kez okunmuştur.


ETİKETLER : GMWMIMARLIK, DHMİ, MuşHavalimanı ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

GMW MIMARLIK Tasarımı Muş Havalimanı’nın Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Hakan Sömer, kooperatif, Özcan Tahincioğlu, Philips Global Aydınlatma , PalladiumAVM, Akdeniz EDAŞ, Sungurlu Devlet Hastanesi, yılmazlar grup, Pietra Antique, Gyoderi konut fiyatları, Gülay Selki, Futurallia İstanbul 2013, kombi, Makyol Yaşam Beylikdüzü, Seramik sektörü, BaşaranIsı, Ahmet Kırman, Slim Deluxe, İbrahimPolatHolding, İMSA İnşaat, “Sektör Buluşması” Özlem GÖKÇE , Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi, 20 milyar dolar, Oriental, pasgeç, Sincan, Mahmutbey, "Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş.”İpek Hattat, Hayri Özilban, 
MiamiDesign,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.