Tüm dünyadan farklı bir tasarruf modeliyle ev almanın yolu; Birevim | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
İnşaat&Yatırım Sayı 163
Şubat 2018 Sayı 163
İnşaat&Yatırım Sayı 162
Ocak 2018 Sayı 162
Tüm dünyadan farklı bir tasarruf modeliyle ev almanın yolu; Birevim
08 Eylul 2017, Cuma 16:48:00
Tüm dünyadan farklı bir tasarruf modeliyle ev almanın yolu; Birevim
Ülkemizde yaklaşık 23 milyon hanenin 8,5 milyonu kiracı konumunda.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Çoğunlukla orta ve alt gelir grubunda bulunan bu 8,5 milyon hanenin peşin para ile ya da kredi kullanarak ev sahibi olabilmesi ise neredeyse imkansız… Bu nedenle ailelerin, alacakları eve hiç fark ödemeyecekleri, o evi kolaylıkla alabilecekleri bir modele ihtiyaçları var. Almanya’da da Yapı Tasarruf Sandıkları adıyla var olan bu sistem için dünyada eşi benzeri olmayan bir model geliştirdiklerini söyleyen Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi, “Almanya’da her 5 kişiden 1’i bu yöntemle ev sahibi oluyor. Hatta bu uygulamaya devlet bizzat destek veriyor. Birevim yöntemleri düşük ve orta gelirli aileleri konut sahibi yapmaya yönelik bir proje. Dünya üzerinde tasarrufa dayalı modeller olsa da Birevim modelinin bir başka örneği yok” dedi.

Tüm dünyada artan ev fiyatları ve buna bağlı olarak artan banka faizleri, ev sahibi olmayı hayal haline getiriyor. Yıllarca ev sahibi olma umuduyla birikim yapan insanlar, bir ev parası da faiz ödemek durumunda kalıyor ya da ev almaktan vazgeçiyor. Bu nedenle ev sahibi olma sürecini iyi yönetmek şart…  

“Özellikle Almanya’da tasarruflu ev sahibi olma yöntemi sıklıkla tercih ediliyor”

Bu süreci iyi yönetebilmek için özellikle Avrupalıların da tercihinin tasarruflu ev sahibi olma yöntemi olduğunu söyleyen Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi, bu yöntemin Birevim yöntemleri gibi olmadığını söyledi. Gelişmiş olan tüm ülkelerde tasarrufu artırıcı farklı uygulamalar olduğunun altını çizen Çiftçi, “Özellikle Almanya ve Avrupa olmak üzere birçok ülkede farklı uygulamalar söz konusudur. Örneğin Almanya’da yapı tasarruf sandıkları var ve etkin bir şekilde 100 yıldan fazladır çalışıyor. Almanya’da her 5 kişiden 1’i bu yöntemle ev sahibi oluyor. Hatta bu uygulamaya devlet bizzat destek veriyor. Fakat Birevim yöntemleri düşük ve orta gelirli aileleri konut sahibi yapmaya yönelik bir proje. Dünya üzerinde tasarrufa dayalı modeller olsa da Birevim modelinin bir başka örneği yok” dedi. 

“Tasarruf yapıldığında, bireylerin küçük birikimleri ülke ekonomisine kazandırılıyor”

Birevim’in tasarruf yapmayı bir adım daha ileriye taşıdığını söyleyen Çiftçi, “Birevim, ev sahibi olmak isteyenlerin tasarruflarını faizsiz bir modelle yapmalarını sağlayarak hedeflerine daha kısa sürede ulaşmalarına imkan tanıyor. Faizin girmediği bir tasarruf şekliyle milyonlarca aile tasarruf yaptığı zaman hem ihtiyaçlarını kolaylıkla gidermenin konforunu yaşıyorlar, hem de ülke ekonomisi bu durumdan olumlu etkileniyor. Tasarruf yapıldığında, bireylerin küçük birikimleri ülke ekonomisine kazandırılıyor. O küçük birikimler yeri geliyor büyük ihtiyaçları gideriyor, ülke ekonomisi için can suyu olabiliyor. Bu yöntemle bireyler ekonomik anlamda güçlenerek almak istedikleri evi kolaylıkla alabiliyorlar. ‘Bir evim olsun’ diyen herkesi tasarrufa dayalı ev alma modeliyle kolaylıkla ev sahibi yapan Birevim, bu yöntemi tercih eden ailelerin, yalnızca satın aldıkları evin değerini ödeyerek, tamamen faizsiz bir şekilde ev sahibi olmalarını sağlıyor.” 

Ayrıca Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi, Birevim’in tasarrufa dayalı faizsiz ev alma modelini tercih edenlere, tamamen faizsiz bir ev alma modeliyle ev sahibi olma kolaylığı sunduğunu söyledi ve ekledi; 

“Alacakları eve hiç fark ödemiyorlar, sadece evin değerini ödüyorlar.

Bireysel olarak uzun yıllar tasarruf yaparak bir ev sahibi olabilirken, Birevim’in tasarrufa dayalı faizsiz modeliyle çok çok kısa sürede ev sahibi olabiliyorlar.

Türkiye’nin neresinde olursa olsun Birevim ile ev sahibi olabiliyorlar. İstedikleri herhangi bir satılık evi alabiliyorlar.

240 aya kadar taksit yaptırabiliyorlar. Dolayısıyla taksitlerini kendileri belirleyebiliyorlar.

İsterlerse hiç peşinat vermeden de ev sahibi olabiliyorlar.

Tasarrufa dayalı faizsiz ev alma modeliyle ev sahibi olmak isteyen kişiler evini ucuza mal ediyor.

Birevim’in bu özel modeliyle toplam taksitleri olması gerekenden çok daha erken bitiyor.

İhtiyaç duyulması halinde ev sahibi olmak isteyen kişiler taksitlerinde ve evin değerinde değişikliğe gidebiliyorlar. Bu model ev sahibi olmak isteyenlere değişiklik yapabilme imkanı sunuyor.”

Kaynak: İnşaat & Yatırım


413 kez okunmuştur.


ETİKETLER : birevim, tasarruf, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Tüm dünyadan farklı bir tasarruf modeliyle ev almanın yolu; Birevim
 


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Just me, renksel dönüşüm, artstone, Narven Termal, AnatoliumMarmaraKartal, Provence, Geda Major, Mevlana, beton, Rapid SL montaj sistemi, İller Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Çalkan, Cityscape, İmes Park, İnşaatRaporu, Halilbeyli, Fiona Woolf, Gulf News, Rezzan Benardete, Slate Valley, Marsan Marmara Holding, C.Levent Ürkmez, Manisa Akhisar, S Serisi, Bağ-Kur, YAPEX Fuarı, Arman Özver, Ofton, DTSO, İsa Baş, Su Bazlı Yol Çizgi Boyaları ,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.