Polimeks’in Türkmenistan’da AIMAG Oyunları İçin Yaptığı Tesisler Rekorlar Kitabına Girdi | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
İnşaat&Yatırım Sayı 163
Şubat 2018 Sayı 163
İnşaat&Yatırım Sayı 162
Ocak 2018 Sayı 162
Polimeks’in Türkmenistan’da AIMAG Oyunları İçin Yaptığı Tesisler Rekorlar Kitabına Girdi
07 Eylul 2017, Persembe 17:14:01
Polimeks’in Türkmenistan’da AIMAG Oyunları İçin Yaptığı Tesisler Rekorlar Kitabına Girdi
Asya Olimpiyat Komitesi tarafından düzenlenen ve Türkmenistan’ın ev sahipliğinde, 17 Eylül’de başkent Aşkabat’ta başlayacak 5. Asya Kapalı Salon ve Dövüş Sanatı Oyunları’na (AIMAG) kısa bir süre kala tesisler Guinness Dünya Rekoru’nu kırdı.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Türkiye’nin en büyük yurtdışı müteahhitlik şirketlerinden Polimeks tarafından inşa edilen Aşkabat Olimpiyat Kompleksi’nde gerçekleşecek oyunlarda 10 gün boyunca Asya ve Okyanusya bölgelerinden 65 ülkeden binlerce sporcu mücadele edecek.

Olimpiyatlardan sonra yapılan en büyük spor organizasyonlarından biri olan ve Asya Olimpiyat Komitesi tarafından düzenlenen Asya Kapalı Salon ve Dövüş Oyunları’nın (AIMAG) 5’incisi, 17–27 Eylül tarihleri arasında Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta düzenlenecek. 

65 ülkeden, binlerce sporcunun 21 farklı dalda madalya mücadelesi vereceği oyunların başlamasına 10 gün kala düzenlenen etkinlikte; Polimeks tarafından Türkmenistan Hükümeti için yaptırılan tesisler bünyesinde yer alan ve havuzlarının toplam büyüklüğü 4.976,65 m2 olan Su Sporları Kompleksi ile ülkenin sembolü Ahal Teke atlarından ilham alınarak tasarlanan Olimpiyat Stadyumu’nun üzerinde bulunan 40,05 metre yüksekliğindeki At Başı heykeli rekor kırdı. Resmi sertifikaların Guinness World Records yetkilisi tarafından Türkmenistan Cumhurbaşkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov’a teslim edildiği özel tören 7 Eylül’de Aşkabat’ta gerçekleşti. 

Dünyaya örnek olacak

Türkmenistan kamuoyu, oyunlar için geri sayıma geçmişken, Türkiye’nin en büyük yurtdışı müteahhitlik şirketlerinden Polimeks tarafından inşa edilen Aşkabat Olimpiyat Kompleksi bünyesindeki tesisler Guinness Dünya Rekoru’nu (Guinness World Records) kırarak Türk inşaat sektörünün geldiği noktanın da bir göstergesi oldu. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Polimeks Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca, gerçekleştirdikleri projeleri her anlamda dünya standartlarında yaptıklarını altını çizdi. “Aşkabat Olimpiyat Kompleksi küresel olimpiyatların gerçekleştirilebileceği kapsam ve yeterliliktedir. 45 bin kişilik stadyum, 15 bin kişilik kapalı arena, 6 bin kişilik Velodrome, 5 bin kişilik su sporları merkezi, 6 bin kişilik tenis kompleksi, 5 bin kişilik kapalı atletizm salonu, 450 ve 800 yatak kapasiteli 2 otel, 12 bin kişi kapasiteli sporcu rezidansları ve kültür merkezleri bulunuyor” diye konuşan Tabanca, inşa ettikleri tesislerin Guinness tarafından rekor olarak tescil edilmesinden gurur duyduklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: İnşaat&Yatırım Dergisi 


411 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Türkmenistan, Polimeks, AIMAG Oyunları,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Polimeks’in Türkmenistan’da AIMAG Oyunları İçin Yaptığı Tesisler Rekorlar Kitabına Girdi
 


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Çimento Sürdürülebilirlik Girişimi, CRM, Önder Türkkanı, Zeki Toçoğlu , Celaloğlu Gruop, PERBİS, Trabzon stadı, Baraka Mimarlık, Metsan Nexus, Liman İşletmeciliği AŞ (LİMAŞ), Başiskele, Detaş, People’s Choice Awards, Anadolu Yakas, (SOTCA), Åke Zander, Sürdürülebilir yeşil binalar, Sarphan Finanspark, Suriyeli Mülteciler, Yeşil Binalar Konseyi, Ilgın İnşaat, Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği, NowBomonti , Üçüncü Köprü, ASMAP, MyWayWinsBlue, Tenex Office, Seramiksan showroom, İbrahim Altun, FatihKemalEbiçlioğlu,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.