Polimeks’in Türkmenistan’da AIMAG Oyunları İçin Yaptığı Tesisler Rekorlar Kitabına Girdi | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 158
Eylül 2017 Sayı 158
İnşaat&Yatırım Sayı 157
Ağustos 2017 Sayı 157
İnşaat&Yatırım Sayı 156
Temmuz 2017 Sayı 156
İnşaat&Yatırım Sayı 155
Haziran 2017 Sayı 155
İnşaat&Yatırım Sayı 154
Mayıs 2017 Sayı 154
İnşaat&Yatırım Sayı 153
Nisan 2017 Sayı 153
Polimeks’in Türkmenistan’da AIMAG Oyunları İçin Yaptığı Tesisler Rekorlar Kitabına Girdi
07 Eylul 2017, Persembe 17:14:01
Polimeks’in Türkmenistan’da AIMAG Oyunları İçin Yaptığı Tesisler Rekorlar Kitabına Girdi
Asya Olimpiyat Komitesi tarafından düzenlenen ve Türkmenistan’ın ev sahipliğinde, 17 Eylül’de başkent Aşkabat’ta başlayacak 5. Asya Kapalı Salon ve Dövüş Sanatı Oyunları’na (AIMAG) kısa bir süre kala tesisler Guinness Dünya Rekoru’nu kırdı.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Türkiye’nin en büyük yurtdışı müteahhitlik şirketlerinden Polimeks tarafından inşa edilen Aşkabat Olimpiyat Kompleksi’nde gerçekleşecek oyunlarda 10 gün boyunca Asya ve Okyanusya bölgelerinden 65 ülkeden binlerce sporcu mücadele edecek.

Olimpiyatlardan sonra yapılan en büyük spor organizasyonlarından biri olan ve Asya Olimpiyat Komitesi tarafından düzenlenen Asya Kapalı Salon ve Dövüş Oyunları’nın (AIMAG) 5’incisi, 17–27 Eylül tarihleri arasında Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta düzenlenecek. 

65 ülkeden, binlerce sporcunun 21 farklı dalda madalya mücadelesi vereceği oyunların başlamasına 10 gün kala düzenlenen etkinlikte; Polimeks tarafından Türkmenistan Hükümeti için yaptırılan tesisler bünyesinde yer alan ve havuzlarının toplam büyüklüğü 4.976,65 m2 olan Su Sporları Kompleksi ile ülkenin sembolü Ahal Teke atlarından ilham alınarak tasarlanan Olimpiyat Stadyumu’nun üzerinde bulunan 40,05 metre yüksekliğindeki At Başı heykeli rekor kırdı. Resmi sertifikaların Guinness World Records yetkilisi tarafından Türkmenistan Cumhurbaşkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov’a teslim edildiği özel tören 7 Eylül’de Aşkabat’ta gerçekleşti. 

Dünyaya örnek olacak

Türkmenistan kamuoyu, oyunlar için geri sayıma geçmişken, Türkiye’nin en büyük yurtdışı müteahhitlik şirketlerinden Polimeks tarafından inşa edilen Aşkabat Olimpiyat Kompleksi bünyesindeki tesisler Guinness Dünya Rekoru’nu (Guinness World Records) kırarak Türk inşaat sektörünün geldiği noktanın da bir göstergesi oldu. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Polimeks Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca, gerçekleştirdikleri projeleri her anlamda dünya standartlarında yaptıklarını altını çizdi. “Aşkabat Olimpiyat Kompleksi küresel olimpiyatların gerçekleştirilebileceği kapsam ve yeterliliktedir. 45 bin kişilik stadyum, 15 bin kişilik kapalı arena, 6 bin kişilik Velodrome, 5 bin kişilik su sporları merkezi, 6 bin kişilik tenis kompleksi, 5 bin kişilik kapalı atletizm salonu, 450 ve 800 yatak kapasiteli 2 otel, 12 bin kişi kapasiteli sporcu rezidansları ve kültür merkezleri bulunuyor” diye konuşan Tabanca, inşa ettikleri tesislerin Guinness tarafından rekor olarak tescil edilmesinden gurur duyduklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: İnşaat&Yatırım Dergisi 


170 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Türkmenistan, Polimeks, AIMAG Oyunları,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Polimeks’in Türkmenistan’da AIMAG Oyunları İçin Yaptığı Tesisler Rekorlar Kitabına Girdi
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
İstanbulFinansMerkezi, Living Kitchen Uluslararası Mutfak Mobilyaları, ArmadaGroupe, TekfenEmlak, Çevre Dostu Yeşil Binalar, MuratAltuntaş, Sirius gömme rezervuar paneli, Olimpik Yüzme Havuzu, Enyap İnşaat, Nupel, Bayraktar Grup, Grazia Azzolin, orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışı ve iadesi, Yıldırım Yılmaz, Alligator Magic, Smart LED TV, MIPIM Gayrimenkul Fuarı, Karşıyaka Tower, MuratÇelik , SwissOtel The Bosphorus, Zikzak Modası, İnistanbul Lokal, Prof. Dr. Hasan Şener, Piccolo, WEF, Focus, 7. Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi, 2 Aralık, Mehmet Güreli ,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.