'Güneş'e 73 milyon dolarlık yatırım | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
İnşaat&Yatırım Sayı 163
Şubat 2018 Sayı 163
İnşaat&Yatırım Sayı 162
Ocak 2018 Sayı 162
İnşaat&Yatırım Sayı 161
Aralık 2017 Sayı 161
İnşaat&Yatırım Sayı 160
Kasım 2017 Sayı 160
İnşaat&Yatırım Sayı 159
Ekim 2017 Sayı 159
'Güneş'e 73 milyon dolarlık yatırım
28 Haziran 2017, Carsamba 10:09:22
'Güneş'e 73 milyon dolarlık yatırım
TUNÇMATİK Elektrik Malzemeleri Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer, güneş enerjisi alanında yatırım yapmak üzere önemli bir yatırım kredisi anlaşmasına imza attıklarını belirterek, “Bu ay aldığımız 73 milyon dolarlık yatırım kredisi, güneş enerjisi alanında bugüne kadar tek şirkete verilen en büyük finansmanı oluşturuyor.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Tunçmatik Elektrik Malzemeleri Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer, güneş enerjisi alanında yatırım yapmak üzere önemli bir yatırım kredisi anlaşmasına imza attıklarını belirterek, "Aktifbank'tan bu ay aldığımız 73 milyon dolarlık yatırım kredisi, güneş enerjisi alanında bugüne kadar tek şirkete verilen en büyük finansmanı oluşturuyor. Güneş enerjisinde tek kalemde yapılmış 70 megavatlık en büyük yatırımı planlıyoruz. Kredinin tamamı 6 ay içinde yatırıma dönüşecek, güneş santralleri kurulup, en kısa sürede elektrik üretimine başlanacak." dedi. Özer, şirketin yatırım planlarına ilişkin, AA muhabirine yaptığı değerlendirme, bu ay Türkiye'de güneş enerjisi alanında, tek bir şirket çatısı altında bugüne kadarki en büyük yatırım kredisini aldıklarını söyledi.

Güneş enerjisi dışında hiçbir elektrik üretim tesisinin belli bir sürede sağlanan krediyi amorti edemeyeceğini hesapladıkları için, sağlanan kaynağın tümüyle söz konusu alanda yatırım yapmayı planladıklarını anlatan Özer, şöyle devam etti: "Tamamen yerli ve milli olacak bir üretimle sektöre ve Türkiye'nin cari açığı azaltma çabalarına katkı sağlamak istiyoruz. Güneş enerjisine yapılacak her yatırım, enerji ithalatını düşürüyor. Bu yüzden güneş enerjisi, cari açık dostu olarak kabul ediliyor. Türkiye'de de bu anlamda sektörde büyük bir potansiyel var. Bu çerçevede, Aktifbank'tan bu ay aldığımız 73 milyon dolarlık yatırım kredisi, güneş enerjisi alanında bugüne kadar tek şirkete verilen en büyük finansmanı oluşturuyor. Güneş enerjisinde tek kalemde yapılmış

70 megavatlık en büyük yatırımı planlıyoruz. Kredinin tamamı 6 ay içinde yatırıma dönüşecek, güneş santralleri kurulup, en kısa sürede elektrik üretimine başlanacak. Ayrıca santraller kurulurken, bu yatırımın yüzde 60'ı Türkiye içindeki tedarikçilerden temin edilecek. Böylece yurt içindeki ekonominin canlanmasına da fayda sağlanmasını hedefliyoruz."

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI 3 YIL SÜRDÜ

Güneş enerjisi santrallerinin Uşak'ta 28, Elazığ'da 11,5, Ankara'da 11,5, Kütahya'da 5, Muğla'da 3, Karaman'da 6, Afyon'da 3 ve Mersin'de 2 megavat kapasitede kurulacağı bilgisini veren Özer, söz konusu bu projeler için 3 yıllık bir hazırlık çalışması yaptıklarını aktardı. Özer, hazırlık sürecinde güneş santrali kurmak için en uygun yerleri belirlediklerini anlatan Özer, "Bu aşamada Türkiye'yi karış karış katettik, aldığımız resmi izin sayısı binin üzerinde. Proje için toplamda 252 bin adet güneş paneli, 1750 adet 40 kilovat gücünde invertör, 70 adet 1250 kilovolt amper gücünde trafo kullanılıyor. Aldığımız kredinin yüzde 40'ı Uşak'taki güneş santralinin kurulumu için harcanacak. Alınan krediyi 10 yılda geri ödeyeceğiz, oysa güneş santralleri 30 yıl boyunca maksimum verimlilikle çalışabiliyor." ifadelerini kullandı.

600 KİŞİYE SÜREKLİ İSTİHDAM

Tunçmatik AŞ'nin güneş enerjisi alanındaki şirketi Powergie'nin, son 4 yılda sektörde toplam 100 milyon dolarlık yatırımı hayata geçirdiğini de dile getiren Özer, 70 megavatlık son projeyle toplamda 123 milyon kilovatsaat elektrik üretimi hedeflediklerini vurguladı.  Özer, şirketin bu yatırımla yılda 63 bin ton karbon salınımını engelleyip, 3 bin kişiye geçici, 600 kişiye ise kalıcı istihdam sağlayacağını belirterek, "Bu istihdamın yüzde 50'si yerel iş gücünden oluşacak. Santrallerin ürettiği bu enerjiyle, yılda ortalama 41 bin hanenin enerji ihtiyacı karşılanacak ve ekonomiye 58 milyon liralık değer kazandırılacak." diye konuştu. Tunçmatik AŞ, 1969 yılında Türkiye'de elektrik ve elektronik konusunda yerli ve milli üretim yapmak amacıyla İstanbul Ümraniye'de kuruldu. Şirket 1970'lerde Türkiye'de bir ilk olan TV voltaj regülatörü, 1980'lerde ise jeneratör üretimine başladı.

Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinde destek ofisleri ve 58 teknik servis merkeziyle 22 ülkeye ihracat gerçekleştiren enerji çözümleri firması Tunçmatik, son 7 yıldır üst üste Türkiye'nin en hızlı büyüyen ilk 50 teknoloji şirketi arasında gösteriliyor. 

KAYNAK: Hürriyet



4070 kez okunmuştur.


ETİKETLER : TUNÇMATİK, güneşenerjisi, yatırım,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

'Güneş'e 73 milyon dolarlık yatırım
 




 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Multi Turkey, TekfenGayrimenkul, port royal, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Haftası, Tosyalı, ForbesDergisi, İMMİB (İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri), Afyon Girişim A.Ş., SancaktepeBelediyesi, Nissibi Köprüsü, Marriott Grubu, “En İyi Kentsel Yenileme”, Çevre Mühendisleri Odası, Michael Pawlyn, 216 Sancaktepe Konutları, Tepe İnşaat, ICSC Pazarlama Ödülleri, MarinaBudva, İsmail Çelik , YusufAkçayoğlu, UludağEkonomiZirvesi, Via Port Houses & Suites, HotelViento, BUILDEXPO, Thor VM2, Klas Kablo, Yılın Yatırımı, Hampton by Hilton, TeknoŞirketlerGrubu, TAYGroup,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.