Arasya Atıksu’nun çamur santrallerine uluslararası fondan 100 milyon euroluk yatırım | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
İnşaat&Yatırım Sayı 163
Şubat 2018 Sayı 163
İnşaat&Yatırım Sayı 162
Ocak 2018 Sayı 162
Arasya Atıksu’nun çamur santrallerine uluslararası fondan 100 milyon euroluk yatırım
17 Nisan 2017, Pazartesi 11:09:23
Arasya Atıksu’nun çamur santrallerine uluslararası fondan 100 milyon euroluk yatırım
Türkiye enerjide de yabancı fonların radarında. Arasya Atıksu Şirketi, uluslararası bir fonla 1.2 milyon tonluk atık çamurdan elektrik üretecek. Bunun için 100 milyon euroluk yatırımla 12 santral kuracak.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Türkiye enerjide yabancı fonların ilgi odağı oldu. Rüzgar ve güneşten sonra yabancı yatırımcılar atık çamurdan elektrik üretimine de soyundu. Sanayi tesislerinin atık sularının doğaya karışmaması için seralarda güneşle kurutma yöntemi sonrası oluşan çamur, yatırımcılar için elektrik üreten hammadde oldu. Arasya Atıksu Çözümleri Şirketi, her yıl Türkiye'de bertaraf edilmesi gereken 1.2 milyon tonluk atık çamurdan enerji üretmek için 100 milyon euroluk yatırımla 12 elektrik santrali kuracak. Uluslararası bir fonun 100 milyon euro verdiği şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Aytuğ Güldamla, Denizli'de inşaatını tamamladığımız tesisimize ek olarak Tekirdağ’dan Malatya’ya kadar 12 ilde 4 megavatlık elektrik santrali kurmayı kararlaştırdıklarını söyledi. Güldamla, "Alman Huber firmasının atık çamurları susuzlaştırma ve kurutma makinelerinin Türkiye Distribütörüyüz. Firma aynı zamanda çamuru yakarak enerji üretmek için de makine üretiyor. Burada yanan çamurdan kalan kül çimento fabrikalarında hammadde olarak kullanılıyor" dedi.

Fabrika kurulabilir

Çamurun içeriğine göre 2 bin 500 ile 4 bin 500 kilo kalori arası ısı değerine sahip olduğunu söyleyen Güldamla, bu alana daha çok yatırım yapılması gerektiğini ve bunun için çimento fabrikaları kadar enerji üreten şirketlerin de olması gerektiğini vurguladı. Türkiye'deki satış performansına göre Alman Huber firmasının makinelerini Türkiye'de üretmek için yatırım da yapabileceğini söyleyen Güldamla, "Biz çamuru yakarak elektrik üretiyoruz, yanmadan sonra oluşan külü de çimento fabrikaları alıyor. Böylece hem çevre hem de ekonomi kazanıyor" dedi.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım


3671 kez okunmuştur.


ETİKETLER : ArasyaAtıksu, yatırım,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Arasya Atıksu’nun çamur santrallerine uluslararası fondan 100 milyon euroluk yatırım
 


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
yerden ısıtma, Ağaoğlu, YasinKartoğlu, Cam Serisi, Raif Türk, Acil Yerleşim Üniteler, DoğaŞehircilik, 216 Koru Plus, Karadeniz Bölgesi, Emin Akdeniz, Selçuklu Kongre Merkezi, Reisler Deri, Yapıcı Fikirler, Creavit Up, Maltepe Fuaye Projesi, CelestAnahtarPrizler , ICCI2016, MarmaraKonakları, Bakırköy Belediyesi , Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Andreas Hohlmann, Faik Öner , SVR Grup, MetroGroup, Şua İnşaat, LandForce, Eryaman, jeotermal saha ihalesi, Anadolu Kartalları, Evotron,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.