İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 141
Nisan 2016 Sayı 141
İnşaat&Yatırım Sayı 140
Mart 2016 Sayı 140
İnşaat&Yatırım Sayı 139
Şubat 2016 Sayı 139
İnşaat&Yatırım Sayı 138
Ocak 2016 Sayı 138
İnşaat&Yatırım Sayı 137
Aralık 2015 Sayı 137
İnşaat&Yatırım Sayı 136
Kasım 2015 Sayı 136
Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık
06 Ekim 2010, Carsamba 10:03:58
Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık
1993 yılında Kerem Erginoğlu ve Hasan Çalışlar tarafından kurulan
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

1993 yılında Kerem Erginoğlu ve Hasan Çalışlar tarafından kurulan Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık; mimarlık, kurumsal kimlik ve kentsel tasarım alanlarında projeler geliştirmekte, uygulama ve kontrol yapmaktadır. Her projeyi kendi bağlamı içinde ele alan ve o bağlama değer katacak yenilikçi mimari çözümlemeler getiren firma, yurt dışı ve yurt içinde çeşitli tür ve ölçeklerde projeler gerçekleştirmektedir. Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık, katıldığı yarışmalar ve gerçekleştirdiği projeler ile birçok ödül kazanmıştır. Bunların arasında; Turkcell Ar-Ge Binası ile Ulusal Mimarlık Ödülleri-Yapı Dalı Başarı Ödülü (2010), DDB Tuz Ambarı ile Ulusal Mimarlık Ödülleri-Yapı Dalı Koruma&Yaşatma Ödülü (2010), Tarsus Sev İlköğretim Kampüsü projesiyle, açılan davetli yarışmada 1.'lik ödülü ve aynı projeyle Ulusal Mimarlık Ödülleri-Proje Dalı Başarı ödülü (2010), Berlin T.C. Büyükelçiliği Uluslararası Yarışması’nda 4.'lük ödülü (2007), AMV Genç Mimar Ödülü (2004), Harp Akademileri Kapalı Yüzme Havuzu ile Ulusal Mimarlık Ödülleri Yapı Dalı Başarı Ödülü (2000),Tuncel Evi ile Ulusal Mimarlık Ödülleri Koruma Dalı Başarı Ödülü (1996), Ulusal Mimarlık Ödülleri Grafik Sunuş Başarı Ödülü (1992) bulunmaktadır.


 

DDB Tuzambarı

Proje tarihi: 2008

Yapım tarihi: 2009

Fonksiyonu: ofis

Adresi: Kasımpaşa-İstanbul / Türkiye

Mimarlar: İ.Kerem Erginoğlu, Hasan C. Çalışlar, Fatih Kariptaş, Emre Erenler, Elmon Pekmez, Türkan Yılmaz

İşveren: DDB

 

DDB Tuzambarı

 

170 yıllık eski Tuz Ambarı bir zamanlar şehrin liman ve buna bağlı endüstriyel bölgesi olarak kullanılan, ancak günümüzde özgün yapısını kaybetmiş Kasımpaşa'da konumlanmıştır. Önceden Tekel'e ait olan bu Tuz Ambarı'nın "Medina - Turgul DDB" tarafından kiralanmasıyla birlikte binanın kapsamlı restorasyon ve dönüşüm projeleri hazırlanmıştır.

10 metre yüksekliği aşan dört ayrı galerisiyle ve kalın taş duvarlarıyla son derece güçlü bir mekan olan Tuzambarı'nda ihtiyaca yönelik asma katlar planlanmış, çalışma hacimleri birbirine mevcut boşluklar arasındaki çelik-cam köprülerle bağlanmıştır. Ajansın farklı departman ve hizmet alanları, galerilere uygun olarak bölümlere ayrılmıştır.

Mevcut dolu - boş ilişkilerine uyularak taş duvarlar korunmuş, ikinci kabuk, bir çelik – cam strüktür olarak tasarlanmıştır.Yapının orijinal dokusunun korunabilmesi için tüm taş duvar derzleri yıkanmış ve kimyasal analizler sonucu karar verilen solüsyonlarla kuvvetlendirilmiştir. Bu aşamada yıkılmış ve zarar görmüş bazı taşlar yeniden örülerek restore edilmiştir. Tüm elektromekanik tesisat, güçlendirilen çatı makasları arasından, açıktan götürülmüştür. Taş kabuk, üzerine tekel tarafından yapılan çelik çatı beyaza boyanmış, bizim eklediğimiz tüm çelik konsodilasyon elemanları ise siyah yapılarak yapıdaki müdaheleler katman katman okutulmuştur. Ortaya çıkan sonuç, yaratıcı bir iş sahasına uygun, çalışanlarına bireysel çalışma alanları yaratan, modern, ama korumacı bir anlayışa sahip mimari çözümdür.

 

 

 

 

Bakü Chinar Restaurant

 

Tasarım ekibi : İ. Kerem Erginoğlu, Hasan C. Çalışlar, Işık Süngü, Sezen Bilge

İşveren : Paşa İnşaat

Adres : Bakü / Azerbaycan

Proje Tarihi : 2009

Yapım Tarihi : 2010

 

Azerbeycan’ın başkenti Bakü’nün önemli noktalarından biri için yapılan şeffaf restoran binası tasarımıdır.Yapı kent duvarı gibi algılanması istenen rijit kabuğa takılmış çelik çatı ve bina; asılı asma kattan oluşur. Delikli ve ışık geçirgen çatı kaplaması ile geniş dış mekanlar gölgede kalır, tamamen şeffaf cephe iç mekanı kent mekanına taşır.

 

Kaynak: İnşaat&Yatırım Dergisi1434 kez okunmuştur.


ETİKETLER : ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
3MTürkiye, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TepePAN, Karaköy Gayrimenkul Yatırımları AŞ. , Borusan Makina, Natuzzi, i İstanbul Ulaşım A.Ş, Fen Lisesi, Hazır Beyan Sistemi, Alp Önder Özpamukçu, Marriott Hotel Şişli, ANDGayrimenkul, “Republika Academic Aparts”, VAN, Bombardier, AynexFuarcılık, Mental Yapı , Gayrimenkuller Dairesi, Fresh Banyo Mobilyası, Fatih Kıral Mobilya, YapıKredi, Rönesans İnşaat, Saçak Eteği, Samsun Atakent, Fertaş İnşaat, Hacı Hasan Şandır, Swissôtel Hotels & Resorts , BabacanYapı, Maksimum Life, Carlson Rezidor Otel Grubu,
 
Anba Yayın Grubu
Her hakkı saklıdır.