Türkiye’nin her köşesinde Türkerler imzası | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 180
Temmuz 2019 Sayı 180
İnşaat&Yatırım Sayı 179
Haziran 2019 Sayı 179
İnşaat&Yatırım Sayı 178
Mayıs 2019 Sayı 178
İnşaat&Yatırım Sayı 177
Nisan 2019 Sayı 177
İnşaat&Yatırım Sayı 176
Mart 2019 Sayı 176
İnşaat&Yatırım Sayı 175
Şubat 2019 Sayı 175
Türkiye’nin her köşesinde Türkerler imzası
17 Ekim 2014, Cuma 09:10:38
Türkiye’nin her köşesinde Türkerler imzası
20 yıldır Türkiye’nin her köşesinde yol, hastane, kamu binası, altyapı, konut, baraj ve enerji santralleri inşaatlarını gerçekleştiren Türkerler, 3 milyon metrekare olan inşaat alanı hacmini ve enerji sektöründeki yatırımlarını arttırmayı hedefliyor.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

20 yıldır Türkiye’nin her köşesinde yol, hastane, kamu binası, altyapı, konut, baraj ve enerji santralleri inşaatlarını gerçekleştiren Türkerler, 3 milyon metrekare olan inşaat alanı hacmini ve enerji sektöründeki yatırımlarını arttırmayı hedefliyor. Enerji üretimi, elektrik ve doğalgaz dağıtımı, çimento, tekstil ve petrol sektörlerindeki iştirakleri ve 5 bin 400 çalışanı ile Türkiye’nin en büyük enerji ve inşaat gruplarından biri olan Türkerler Holding’in yatırımlarını, hedeflerini, sektörün gelişimini ve geleceğini Türkerler İnşaat Genel Müdürü Hakan Bali ile konuştuk. 20 yıldır Türkiye’nin her köşesinde yol, hastane, kamu binası, altyapı, konut, baraj ve enerji santralleri inşaatlarını gerçekleştiren Türkerler, 3 milyon metrekare olan inşaat alanı hacmini ve enerji sektöründeki yatırımlarını arttırmayı hedefliyor. Enerji üretimi, elektrik ve doğalgaz dağıtımı, çimento, tekstil ve petrol sektörlerindeki iştirakleri ve 5 bin 400 çalışanı ile Türkiye’nin en büyük enerji ve inşaat gruplarından biri olan Türkerler Holding’in yatırımlarını, hedeflerini, sektörün gelişimini ve geleceğini Türkerler İnşaat Genel Müdürü Hakan Bali ile konuştuk.

Türkerler İnşaat Grubu’nun yürüttüğü çalışmalar nelerdir?

Hakan Bali: Türkerler İnşaat olarak doğalgaz iletim ve dağıtım hatları, kompresör istasyonları, hastane, konut, otel, okul ve akıllı bina, spor tesisleri, arıtma tesisleri, metro, baraj, hidroelektrik santrali, jeotermal enerji santrali, rüzgar enerji santrali ve karayolları gibi çok çeşitli altyapı ve üst yapı projelerini başarı ile hayata geçirdik. Yıllar içinde teknik kapasitemiz, finansal gücümüz, kalite güvencemiz ve zamanında proje teslim etme özelliğimiz ile sektörün önde gelen güvenilir markaları arasında yer almayı başardık.

Mahall Ankara projenizin detaylarını öğrenebilir miyiz?

Mahall Ankara ile Ankara’nın konut, ofis, otel ve alışveriş alanlarından oluşan ilk çok yönlü karma projesini hayata geçirmeyi amaçladık. Başkentimize yaraşır bir projeyi Türkerler tecrübesi ile gerçekleştirmek ve Ankara’ya çağdaş bir mahalle anlayışı kazandırma hedefiyle yola çıktık.

Mahall Ankara’yı 40 bin 628 metrekare arazi üzerinde, 283 bin 700 metrekare inşaat alanına sahip olarak projelendirdik. Projemizde 226 adet ofis, 246 adet konut, 117 adet home ofis, 78 adet city suite, 129 odalı otel ve 42 adet mağaza bulunuyor. Hızla gelişen ve iş yaşamının gözdesi haline gelen bu bölgeye çağdaş bir mahalle anlayışı kazandıran ve içinde konut bulunduran tek proje olma özelliğini de taşıyoruz. Mahall Ankara’da 16 farklı daire tipi, efektif kullanım alanları ile her zevke uygun seçenekler oluşturduk. Mahalle kültürünü yaşatmak amacıyla keyifli sosyal alanlar, çok amaçlı sahalar, çok alternatifli sosyal tesis, özel peyzajlı yeşil alanlar, çocuk oyun alanları, yürüyüş parkurları ve yüzme havuzuna yer verdik. Sosyal alanlarımız Mahall Ankara sakinlerinin birbiriyle tanışmasına, birlikte vakit geçirmesine ve unutmaya yüz tuttuğumuz mahalle kültürünü yaşatmasına imkan sağlayacak. 

Projemiz, lokasyon avantajıyla da öne çıkıyor. Ankara’nın en prestijli aksı olan Eskişehir Yolu üzerinde 9. km’de, çok sayıda kamu kurumu ve üniversitenin tam ortasında bulunuyor.

Mahall Ankara benzeri başka projeleriniz de var mıdır?

Evet, Ankara Çukurambar’da ve İzmir Halkapınar’da iki projemiz var. Ankara’nın merkezi lokasyonu olan Çukurambar’da karşılıklı iki parselde yaklaşık 54 bin metrekare alanda inşa edilecek projemiz, ofis, konut ve ticari alanlardan oluşacak olan toplam 230 bin metrekare inşaat alanına sahiptir. Bünyesinde tarihi fabrika binaları olan tescilli yapıları ve doğal dokuyu da barındıran 45 bin metrekarelik alan üzerinde inşa edilecek olan otel, ofis, konut, konferans salonları, sergi salonları ticari alanlardan oluşan yaklaşık 270 bin metrekare inşaat alanına sahip Halkapınar’daki diğer projemizin de İzmir’in sosyal yaşamına çok olumlu katkıları olacağını düşünmekteyiz.

İnşaatı devam eden diğer projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Türkerler imzasıyla Türkiye’nin dört bir yanında inşaatı devam eden birçok projemiz bulunuyor. Mahall Ankara, Çukurambar ve İzmir’deki  projelerimizin yanı sıra, İzmir Mavi Şehir Projesi, İstanbul’da EMAAR Square  Zemin İyileştirme ve İksa Projesi, Çiftçi Towers Zincirlikuyu Projesi, Emlak G.Y.O. Kayabaşı Konutları Projesi, Kırşehir Mucur Kompresör İstasyonu, Adıyaman 400 Yataklı Devlet Hastanesi, kendi yatırımlarımız olan Ardahan Kayabeyi Barajı & Akıncı HES, Kastamonu-Demirci Regülatörü & HES, Giresun-Angutlu I-II Regülatörü & HES, Tekirdağ-Barbaros RES, Balıkesir Pazarköy RES ve Şapdağı RES, Manisa Alaşehir Jeotermal Elektrik Santrali ayrıca D.S.İ. Erzurum-Başköy Barajı, D.S.İ. Diyarbakır-Ambar Barajı, D.S.İ. Kirazlıköprü Barajı,  Kırklareli & Tekirdağ Ergene Havzası  8 adet Atıksu Arıtma Tesisi, Keşan Atıksu Arıtma Tesisi , Kocaeli Asım Kibar OSB Atıksu Arıtma Tesisi, Tekirdağ Velimeşe  OSB Atıksu Arıtma Tesisi, Kuşadası Atıksu Arıtma Tesisi devam eden inşaat projelerimiz arasında yer alıyor.

Devam eden projelerimiz arasında özellikle Kayabeyi Barajı ve Akıncı HES projemizden söz etmeden geçemeyeceğim. Kasım ayında su tutmaya başlayacağımız Kayabeyi Barajı ve Akıncı HES Projesi baraj gövde tipi bakımından 159 metre ile Türkiye’nin ikinci en yüksek RCC (Roller Compacted Concrete ) barajı olma özelliği taşıyor. Kret uzunluğu 230 metre ve kret genişliği 8 metredir. Baraj gövdesindeki beton hacmi ise toplam 800 bin m3’dür. Büyüklüğü ve yapım yöntemi ile heyecan verici olan bu proje, enerji üretim kapasitesi ile ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Yeni başlayacak, planlama aşamasında olan projeler var mı?

Sizlerin de bildiği üzere, kamu özel ortaklığı modeli (PPP) ile yapılacak olan ve kamuoyunda şehir hastaneleri olarak bilinen üç adet Entegre Sağlık Tesisinin yatırımı ve yapımını, ortaklarımız GAMA ve ASTALDİ ile birlikte üstlenmiş bulunmaktayız. Bahsettiğim Entegre Sağlık Tesisleri 1 milyon 71 bin metrekare inşaat alanı ve 3 bin 566 yatak kapasitesi ile Ankara Etlik Entegre Sağlık Tesisi; 573 bin metrekare inşaat alanı ve 2 bin 60 yatak kapasitesi ile İzmir Bayraklı Entegre Sağlık Tesisi; 336 bin metrekare inşaat alanı ve 1180 yatak kapasitesi ile Kocaeli Entegre Sağlık Tesisleri’dir. Ortaklarımızla birlikte hayata geçireceğimiz 3 projenin toplam inşaat alanı 2 milyon metrekareyi bulmaktadır. Ayrıca İzmir’de büyük bir arazi üzerinde, şirketimizin kendi yatırımı olacak olan yeni bir projenin geliştirme çalışmalar devam etmektedir. 

Yurt dışı çalışmalarınızın  detaylarını öğrenebilir miyiz?

Daha önce yurt dışında farklı bölgelerde projelerimiz oldu. Gelecek yıllarda da yurt dışı projelerinde yer almayı planlıyoruz. Türkerler olarak yurt içi ve yurt dışında sürekli kendini yenileyen bir dünya markası olmayı vizyon olarak benimsiyoruz.

İnşaat sektörünün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

İnşaat sektörü son yıllarda Türkiye’nin en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Bu özelliği nedeniyle de ekonomik anlamda kalkınma ve büyümede önemli rol oynadığını söyleyebiliriz. Sektördeki büyümenin en önemli nedeni bana göre İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de nitelikli konut ve ofis ihtiyacının artmış olması... Ayrıca kentsel dönüşüm konusundaki çalışmaların başlaması da inşaat sektörüne önemli bir ivme kazandırdı. Önümüzdeki yıllarda şu anda İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde gördüğümüz nitelikli konut ve ofis ihtiyacının diğer şehirlere yayılması bekleniyor. Bu nedenle inşaat sektörünün uzun yıllar daha ekonominin lokomotif sektörü olma özelliğini sürdüreceğini düşünüyorum. 

Kentsel dönüşüm konusunda ne düşünüyorsunuz, yer aldığınız çalışmalar var mı?

Kentsel dönüşümde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kentin değerlerini ön planda tutmaktır. Kentin dokusuna uyumlu, insana değer veren projeler, kentsel dönüşümü daha da değerli kılacaktır. Geçtiğimiz 15 yıl içinde Türkiye’de büyük depremler yaşandı. Ülkemizin deprem bölgesinde olduğunu unutmadan, zemin etüdlerine dikkat ederek, deprem güvenliği olan binalar inşa etmeli ve yaşam alanı olarak bu binaları tercih etmeliyiz. Tabii burada inşaat şirketlerine düşen en önemli görev, kent dokusunu bozmadan, insanların keyifle yaşayacağı mekanlar üretmek olmalıdır.  Türkerler İnşaat olarak Ankara’nın en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Kuzey Ankara Kent Girişi projesinde 1877 konut, sosyal donatılar ve çevre peyzajı işlerinde yer aldık.

Ankara’daki inşaat piyasasının durumu, gelişimini bize değerlendirir misiniz?

Ankara inşaat piyasası son yılların en hareketli dönemini yaşıyor. Hem ofis hem de konut inşaatlarında ciddi bir artış söz konusu... Nitelikli konut ve ofis ihtiyacının artmasında çok uluslu şirketlerin ve Türkiye’nin önemli şirketlerinin Ankara yapılanmalarını büyütmesinin ve Ankaralıların yaşam tarzlarının değişmesinin etkili olduğunu düşünüyoruz. Hayatı kolaylaştıran, iş ve sosyal yaşam alanlarına yakın, günümüz ihtiyaçlarına cevap veren modern konutların tercih edilmesi Ankara inşaat sektörünü hareketlendirdi. Şehir merkezinde nitelikli konut ve ofis sayısının azlığı şehrin yeni merkezi olarak kabul edilen bölgelere talebi arttırdı. Mahall Ankara’nın da bulunduğu Eskişehir Yolu’nda yeni projeler hızla yükselmeye başladı. Kamu ve özel sektör kuruluşlarının Eskişehir Yolu üzerine taşınması, Ankara’nın önemli üniversitelerinin bölgede bulunması da bu hareketlilikte etkili oldu. 

2015 ve sonrasında hem sektör hem de firmanız adına beklentileriniz, öngörüleriniz,hedefleriniz nelerdir?

Son çeyreğine girdiğimiz 2014 yılında ekonomideki istikrarın korunması nedeniyle sektörümüzdeki hareketlilik de devam etti. Türkerler İnşaat olarak holdingimiz iştiraki firmalarımızın lisansına sahip olduğu jeotermal ve RES enerji santrallerimiz bulunuyor. Ayrıca çimento sektöründe yıllık 1 milyon 250 bin ton klinker kapasiteli çimento fabrikası yatırımı inşaatına başlayarak 20 ay gibi bir sürede üretime geçmeyi planlamaktayız. 

Yeni gayrimenkul projelerimizle de bulunduğumuz bölgelere değer katmaya devam edeceğiz. Hedefimiz halen 3 milyon metrekare olan inşaat alanı hacmimizin ve enerji sektöründeki yatırımlarımızın artırılmasıdır.  Türkerler olarak, 20 yıldır ülkemizin her köşesinde yol, hastane, kamu binası, altyapı, konut, baraj ve enerji santralleri inşaatlarını gerçekleştirdik. Edindiğimiz bu tecrübeyle modern, yenilikçi ve değerlerine sahip çıkan projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. Çalışma disiplinimiz, prensiplerimiz ile dünyanın sayılı ve önemli şirketleri arasında yer almayı hedefliyoruz.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 3458 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Mahall Ankara, Türkerler Ýnþaat, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Türkiye’nin her köşesinde Türkerler imzası 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
FilizKaraosmanoğlu, BosaAhşapAtölye, HolidayInn, Zeynep Fıratoğlu, Brigitte Weber, Dr.FikretTalu, fıskars, Tasarım ve Teknoloji Fuarı, MounisAkkad, Katı Atık, Faruk Yener, NG Residence’, Azmi Sarıbay, Boya Ustalarının Eğitimi ve Semineri Programı, Fatih projesi, Kadifekale, Eva Yatak Odası, Handyplus, Sıcaksu Tabakhaneler, Inventra, Koyuncu Elektronik A.Ş., Hilton ve Hampton, YeniElevetor, Renco, Dila Yapı Malzemeleri, Rosewood, Kanalistanbul, İstanbul Green Park Bostancı Otel’, Kutlu Kosif, yarısı bizden,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.